hirdetés

Anafilaxia

 Az anafilaxia akut, potenciálisan halálos, különböző mechanizmusokon alapuló és változatos tüneteket okozó szisztémás hiperszenzitivitási reakció. A betegség gyors kórismézése alapvető fontosságú, de a korai jeleket gyak­ran nem ismerik fel. Anafilaxia vagy akár annak gyanúja esetén is azonnali intramuszkuláris epinefrinkezelés szükséges. A hosszú távú kezelés megha­tározó részei az allergológiai konzultáció, az epinefrin-autoinjektor felírása, a betegedukáció és egy sürgősségi akcióterv készítése. Az alábbi összefog­laló az anafilaxia okait, jellemzőit, diagnosztikáját és kezelését mutatja be.

Allergy, Asthma & Clinical Immunology, 2024. december

hirdetés

 BEVEZETÉS

Az anafilaxia súlyos, szisztémás hiperszenzitivitási reakció, melynek tünetei hirtelen alakulnak ki, és potenciális életveszélyt jelent. Az anafilaxia prevalenciája 2% kö­rülire tehető, növekvő tendenciát mutat, azonban a halálozási ráta igen alacsony, és csökkenő a tendenciája. Az anafilaxiához köthető sürgősségi vizitek száma világszer­te emelkedik.

Az anafilaxia gyors felismerése és meg­felelő ellátása intramuszkuláris epinefrinnel a leghatékonyabb módja a halálozás csökkentésének, azonban a kórkép aluldiagnosztizált, aminek több oka is lehet. Egy­részt az enyhe reakciók gyors kezdete és megszűnése sokszor a nem megfelelő diagnózist eredményezi, másrészt nem létezik olyan teszt, amelyet rutinszerűen alkalmazhatnánk a mindennapi gyakorlat­ban a kórisméhez.

OKOK ÉS BEFOLYÁSOLÓ TÉNYEZŐK

Az anafilaxiás epizódokat általában IgE-mediált immunmechanizmus váltja ki, amely a hízósejtek és bazofil granulociták aktivációjához és gyulladásos mediáto­rok (hisztamin, trombocitaaktiváló faktor, leukotriének, triptáz és prosztaglandinok) következményes felszabadulásához vezet. Az anafilaxia fő kiváltó okai lehetnek egyes ételek, gyógyszerek és rovarcsípések. Gyer­mekeknél az étel okozta reakciók, míg fel­nőtteknél a méreg- és gyógyszerindukált anafilaxia dominálnak.

Az anafilaxia súlyosságát befolyásol­hatják bizonyos faktorok, ezek lehetnek belsőleges (pl. genetikai háttér, társbe­tegségek, hormonális változások) vagy kül­sődleges (testmozgás, alkoholfogyasztás, akut fertőzések, érzelmi stressz) tényezők. A befolyásoló faktorok felnőtteknél mint­egy 30%-ban, gyerekeknél 14–18%-ban módosítják az anafilaxiás reakció lefolyását. Két módon is befolyásolhatják az anafilaxia súlyosságát: vagy a kialakuló anafilaxiát sú­lyosbítják, vagy a reakció kialakulásához szükséges küszöböt csökkentik. Ez utób­bira példa az ételfüggő, testmozgás indu­kálta anafilaxia, amikor a két tényező kü­lön-külön nem vezet reakcióhoz, azonban együtt igen. A társbetegségek közül a ros­szul kontrollált asztma és a kardiovaszkulá­ris betegségek mutatnak összefüggést ked­vezőtlen kimenetellel. A gyógyszerek közül a béta-blokkolók ronthatják az epinefrinre adott választ, az angiotenzin-konvertáló enzimet (ACE) gátlók pedig súlyosabb re­akcióhoz vezethetnek.

TÜNETEK ÉS PANASZOK

Mivel az anafilaxia szisztémás reakció, tünetei változatosak. Leggyakoribbak a bőr- (csalánkiütés, angioödéma, bőrpír, viszketés), a légúti és a gasztrointesztinális tünetek. Az anafilaxia okozta halálozás ál­talában légzési és/vagy kardiovaszkulá­ris elégtelenség következménye. Fontos kiemelni, hogy a tünetek és panaszok betegről betegre, sőt, egy betegnél epi­zódról epizódra is változhatnak, emellett a gyakori tünetek (pl. bőrtünetek) hiánya önmagában nem zárja ki az anafilaxia le­hetőségét. A tünetek általában a kiváltó hatást követően percek alatt kialakulnak, ritkán azonban késve, akár 2 óra eltelté­vel is jelentkezhetnek. A legtöbb esetben a tünetek monofázisosak, de az epizódok 0,4–15%-ában bifázisosak lehetnek, azaz legalább 1 (maximum 48) órás periódust követően újra jelentkezhetnek (ismételt allergén expozíció nélkül).

DIAGNÓZIS

Az anafilaxia diagnózisa klinikai, a beteg tünetein alapul. A diagnózis kimondható, ha az alábbi két kritériumból legalább egy teljesül:

1. akut kezdet a bőr, a nyálkahártya vagy mindkettő érintettségével, emellett légzési zavarral vagy csökkent vérnyo­mással, vagy súlyos gasztrointesztinális tünetekkel;

2. hipotenzió vagy bronchospazmus vagy laringeális érintettség ismert vagy nagyon valószínű allergénnek való kitett­séget követően (típusos bőrtünetek hiá­nyában is).

Mivel a diagnózis és a kiváltó ok meg­állapítása összetett feladat lehet, érdemes a beteget tapasztalt allergológushoz irá­nyítani. A kórtörténet kiemelt jelentőségű az anafilaxia okának megállapításában, és ki kell terjednie a klinikai tünetekre, a lehet­séges kiváltó okokra, az epizódot megelőző tevékenységekre és a lehetséges befolyá­soló tényezőkre.

Bár a diagnózis klinikai, egyes tesztek (pl. bőrtesztek, in vitro IgE-teszt) segíthet­nek a kórismézésben. A hízósejt és bazofil granulocita mediátorok (plazmahisztamin, -triptáz) szintén hasznosak lehetnek, de ezek szintjének emelkedése csak átmeneti, és nem minden esetben mérhető.

Fontos a differenciáldiagnosztikai szempontból releváns kórképek ismerete, illetve a recidív anafilaxia szisztémás masztocitózisra vagy hízósejt-aktivációs szindrómára utalhat.

Akut kezelés

Az anafilaxia kezelésének alapköve az epinefrin alkalmazása. Anafilaxia gyanúja esetén a légzés és keringés gyors értékelése mellett azonnali epinefrinadás szükséges, még akkor is, ha a diagnózis bizonytalan, hiszen alkalmazásának nincs ellenjavalla­ta. Az epinefrin javasolt dózisa 0,01 mg/ kg (maximum 0,5 mg) intramuszkulárisan, szükség szerint 5–15 percenként ismételve, a comb anterolaterális részére adva. A bé­ta-blokkolót szedő vagy terhes betegeknél glukagon adása megfontolható. A Kanadai Allergiológiai és Klinikai Immunológiai Tár­saság (CSACI) ajánlása szerint az epinefrin otthoni alkalmazása kórházi ellátás nélkül is lehetséges egy szigorú kritériumrend­szer alapján válogatott betegeknél, azon­ban minden más esetben kórházi ellátás szükséges.

A betegeket általában javasolt a há­tukra fektetni és nem felültetni, amíg nem stabilizálódtak egyértelműen.

Az epinefrin mellett szóba jöhetnek egyéb, kiegészítő kezelési lehetőségek is. Ha a betegnél súlyos asztma tünetei is fennállnak vagy epinefrin adását követően is alsó légúti obstrukció tünetei jelentkez­nek, béta2-agonista-inhaláció alkalmaz­ható. Az oxigénszupportáció, valamint az intravénás folyadékpótlás krisztalloidokkal szintén hatékony: előbbi légzési elégte­lenség, utóbbi sokk, hipotenzió vagy nem múló hasi panaszok és hányás esetén. A vo­lumenpótlás különösen fontos epinefrinre nem javuló hipotóniában.

Az antihisztaminok és a szteroidok alkalmazása csak korlátozott előnyökkel jár anafilaxiában. Antihisztamin adható epinefrin mellett is perzisztáló bőrtünetek esetén, de mindenképpen nem szedatív hatású készítmény alkalmazása javasolt. Bár a szteroidok alkalmazása gyakran rutinszerű, nem járnak egyértelmű előn�­nyel a súlyos reakciók megelőzését vagy a bifázisos reakció kockázatának csökken­tését tekintve.

Ha a beteg nem reagál 2-3 epinefrindózisra és folyadékpótlásra, intravénás vazopresszor (pl. epinefrin és/vagy norepinefrin) adására lehet szükség; emellett folyamatos vérnyomás- és kardiológiai mo­nitorozás indokolt. Az akut ellátást követő­en a betegek megfigyelése javasolt, ennek hosszát számos tényező befolyásolhatja.

HOSSZÚ TÁVÚ KEZELÉS

A hosszú távú kezelés alapját az allergológiai konzultáció, az epinefrin-autoinjektor felírása, a beteg (és szükség esetén a gon­dozó) edukációja és a személyre szabott anafilaxia-akcióterv jelenti.

Minden betegnél javasolt tapasztalt allergológus általi konzultáció a további ellátás és akcióterv kialakítása érdekében. Minden olyan betegnél, akinél valaha elő­fordult anafilaxia, epinefrin-autoinjektor felírása szükséges, továbbá azoknál is, akik­nek gyorsan kialakuló szisztémás allergiás reakciójuk volt, akiknél valamilyen ételt vagy rovarcsípést követően diffúz csalán­kiütés jelentkezett, és akiknél bármilyen sú­lyosságú akut reakció alakult ki nagy kocká­zatú ételek (pl. mogyoró, magvak, hal vagy kagyló) fogyasztását követően. Kanadában jelenleg háromféle epinefrin-autoinjektor érhető el (megjegyzés: Magyarországon két készítménycsoport van forgalomban, ebből jelenleg az EpiPen érhető el megfe­lelően). Az EpiPen 0,3 mg-os és 0,15 mg-os kiszerelében van forgalomban, előbbit 30 kg vagy afeletti testsúly, utóbbit 15–30 kg közötti testsúly esetén javasolja a készít­mény alkalmazási előirata. Az Egyesült Ál­lamokban az epinefrin már nazális spray formában is elérhető.

Az epinefrin-autoinjektor felírásakor részletesen tájékoztatni kell a beteget az eszköz megfelelő alkalmazásáról, ehhez szá­mos segédanyag is rendelkezésre áll. Meg­jegyzendő, hogy a jelenleg elérhető injek­ciók tűmérete miatt gyerekeknél nagyobb a csontba történő beadás, felnőtt nőknél pedig a szubkután beadás kockázata.

A betegekkel (és gondozóikkal) ismer­tetni kell a lehetséges befolyásoló tényező­ket, és személyre szabott allergénkerülési stratégia kialakítása javasolt. Például, amennyiben a betegnél étel okozta anafilaxia jelentkezett, fel kell hívni a figyelmét az ételek összetevőinek átnézésére, a le­hetséges kockázatos, „rejtett” kategóriák (pl. természetes ízesítő, fűszerek) felisme­résére. Az ételallergének esetén hatékony lehet az orális immunterápiával történő deszenzitizáció is. Gyógyszerrel kapcso­latos anafilaxia esetén fel kell hívnunk a beteg figyelmét az allergén hatóanyag mellett a keresztreakciót kiváltó gyógy­szerekre is. Ebben az esetben is lehetséges deszenzitizálás, azonban hatása általában rövid távú. A rovarcsípés okozta anafilaxia esetén is fontosak az elkerülési stratégiák. A méreg által kiváltott anafilaxia esetében a méreg-immunterápia igen hatékony, akár 98%-ban megelőzheti a későbbi anafilaxiás reakciót.

A beteg számára orvosi azonosító vise­lése szükséges, amely feltünteti a korábbi anafilaxiát és a kiváltó allergént. A betegek­nél az anafilaxiás reakció szempontjából kedvezőtlen gyógyszerek (béta-blokkolók, ACE-gátlók) kerülése javasolt.

Minden betegnek készíteni kell egy sürgősségi anafilaxia-akciótervet, amely tartalmazza a sürgősségi ellátás protokoll­ját. Tartalmaznia kell a sürgősségi kontakt személy és az ellátóhely adatait, az aller­gének és triggerek leírását, a lehetséges tüneteket, a felírt gyógyszereket és azok indikációit, valamint használatuk módját és tárolási helyüket. A tervet évente javasolt felülvizsgálni, valamint érdemes eljuttatni egy másolatát a beteg környezetéhez (pl. alapellátás dolgozói, tanárok, kollégák).

ÖSSZEFOGLALÁS

Az anafilaxia akut, potenciálisan halálos szisztémás reakció, amely sürgős adekvát ellátást igényel. Az elérhető klinikai diag­nosztikai kritériumok segíthetnek a kórkép gyors felismerésében. A kezelés legfonto­sabb eleme és első vonalbeli kezelése az intramuszkuláris epinefrin, melyet további terápiás lehetőségek, mint az oxigénkeze­lés, intravénás folyadékpótlás és egyéb, másodvonalbeli kezelések egészíthetnek ki. A hosszú távú ellátásban alapvető fon­tosságú az allergológiai konzultáció, az epinefrin-autoinjektor felírása, a beteg (és gondozójának) edukációja, és a személyre szabott sürgősségi anafilaxia-akcióterv.

Dr. Székely Gábor

Orvostovábbképző Szemle

Az összefoglaló alapjául szolgáló közlemény:

Abrams EM, Alqurashi W, Fischer DA, et al. Anaphy­laxis. Allergy Asthma Clin Immunol 2024;20(3):62

Dr. Székely Gábor, Orvostovábbképző Szemle
a szerző cikkei

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.