OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2020-02-03
A Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége (MOTESZ) által koordinált Szív és Érrendszeri Nemzeti Program és számos alprogram sikeresen valósította meg a lakossági egészség-felvilágosítást, az egészségmegőrzés feladatainak ismertetését és ezeken keresztül a betegségmegelőzést.1–3A korábbi években az „Éljen 140/90 alatt!” program,4az „Ereink Védelmében (ÉRV)” Program, a Nemzeti Diabétesz Program, a Stroke Program, az Infarktus Regiszter, az elhízás és a koleszterincsökkentés, illetve a „Mozgás = Egészség” programjai mindezek megvalósulási színterei, lehetőségei voltak.
Az elsősorban az élelmiszer-adalékanyagok kiterjedt alkalmazása miatt jelentősen megnőtt foszforbevitel nemcsak a vesebetegeknek káros, hanem az egészséges populációban is növeli a szív-ér rendszeri betegségek és a cukorbetegség kockázatát. A legkönnyebben megvalósítható és legolcsóbb foszforbevitelt csökkentő eljárás az állati fehérjék, elsősorban a húsok, hentesáruk, tejtermékek fogyasztásának csökkentése. A legnagyobb eredményt az élelmiszer-adalékokat tartalmazó ételek – vagyis a feldolgozott, félkész és gyorsételek – mellőzésével, a helyben termő, friss alapanyagokból otthon elkészített ételek előtérbe állításával tudjuk elérni.
Életmódunk miatt az alacsony magnéziumszint okozta problémákkal egyre gyakrabban kell számolnunk. A hipomagneziémia aluldiagnosztizált állapot, előfordulása kb. 2% az átlagpopulációban, a lappangó esetek aránya egyes betegcsoportokban akár 80% is lehet. A Mg anyagcseréjét a bélből történő felszívódás, a renális visszaszívódás és a csontbeli raktározás határozza meg. E folyamatok újabban megismert részletei magyaráznak több genetikai vagy farmakológiai eredetű, alacsony magnéziumszinttel járó állapotot. A megfelelő fiziológiás Mg-forrást biztosító étkezés annak általános pozitív hatása miatt is támogatandó. Hazánkban az ajánlott napi bevitel 375 mg. Túladagolástól főként krónikus veseelégtelenségben kell tartani. A cikkben a Mg fiziológiás és egyes kórfolyamatokban betöltött szerepét ismertetjük.
Az optikai koherencia tomográfia (OCT) a legújabb intravaszkuláris képalkotó módszer a koszorúerek tanulmányozására. Stabil coronaria-betegségben és akut coronaria-szindrómában (ACS) egyaránt használható. A mikroszkópét megközelítő felbontásával igen részletgazdag képet ad a koszorúerek faláról in vivo. A sztenózisok mértékének megállapításán túl alkalmas a perkután intervenciók vezérlésére és a beavatkozás utáni követésre is.
A korfüggő macula-degeneráció „nedves”, azaz exszudatív típusának kezelésében áttörést jelentettek a vaszkuláris endoteliális növekedési faktort (VEGF-et) gátló gyógyszerek, a korábban elkerülhetetlen nagyfokú látásromlás megakadályozhatóvá vált. A VEGF-gátlók gyógyszercsaládjának legújabb tagjáról, az afliberceptről – más néven VEGF-csapdáról, kereskedelmi nevén Eylea® készítményről – szerzett tapasztalatokat foglalja össze a közlemény. Drug Design, Development and Therapy, 2013. augusztus
Átmeneti agyi keringészavart követően az orvos ténykedésének a hasonló epizódok, illetve a stroke megelőzésére kell irányulnia. A fő kockázati tényezők a magas vérnyomás, a dohányzás, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a cukorbetegség és a vérzsírszintek eltérései.
Főbb tézisek: 1. Az atherosclerosis ellen ható tényezők között fontos helyet foglal el az endothel nitrogén-monoxid- (NO-) termelése, amit jelentős mértékben gátol a szuperoxid gyökök (O2 –) számos kórképpel összefüggésbe hozható termelődése. 2. Az NO- és O2 –-termelődés egyensúlyának megbomlása elősegíti számos szív-ér rendszeri betegség kialakulását és súlyosbodását, az atherosclerosistól az akut coronaria-szindrómáig és a szívelégtelenségig. 3. Az endothelialis diszfunkció progresszióját számos klinikai teszt jelezheti előre, főként a koszorúsereken végzett acetil-kolin-teszt és az alkari artériák áramlásfüggő dilatációjának meghatározása. Egyéb kockázati markerek, például az aszimmetrikus dimetil-arginin és egyes natriuretikus peptidek meghatározása is jelentőségre tett szert. 4. A terápiás lehetőségek közül az antioxidánsok (C- és E-vitamin, probucol) kedvező hatását csupán néhány kisebb vizsgálatban sikerült igazolni, alighanem az antioxidánsok transzportjának összetett mechanizmusa miatt. A sztatinok és az ACE-gátlók nagy tanulmányokban egyértelműen kedvező hatásúnak bizonyultak. Az NO-donorok előnyös hatásai csak akkor maradtak fenn tartósan, ha nem alakult ki szabad gyökök termelődésével járó tolerancia. Az endothel szimpla, folytonos sejtréteg az erek belső felületén, amely már pusztán az azt alkotó sejtek száma (531013), tömege (1,5 kg) és összfelülete (1000 m2) alapján is különálló szervnek tekintendő. Az endothelt alkotó sejteknek – azon kívül, hogy elválasztják az ér lumenét az érfaltól – autokrin/parakrin funkciójuk is van. Különböző vazoaktív, növekedési és mátrixmoduláló faktorok (a prosztaciklin mellett főként a nitrogén-monoxid [NO]) termelése révén befolyásolják az erek tónusát, növekedését, valamint a sejtek vándorlását. Részt vesznek az extracelluláris mátrix felépítésében, gátolják a thrombocyták és a monocyták aggregációját, kitapadását és infiltrációját. Ily módon az endothel szabályozza a véralvadást, az erek tónusát, a vérsejtek kitapadását és migrációját, valamint az érújdonképződést.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.