A COVID időszak után, 2022-től világszerte jelentős mértékben nőtt a tuberkulózissal diagnosztizált és kezelt betegek száma. Ez alól Magyarország sem kivétel, de ennek ellenére is, Magyarország megnyugtató járványügyi mutatókkal rendelkezik. Azonban az utóbbi 3-4 év tanulsága az, hogy a szakmai éberség nem csökkenhet egyetlen fertőző betegség esetén sem. Ez folyamatos monitorizálást, adatfeldolgozást igényel, odafigyelést a tbc megbetegedés kialakulása szempontjából magas kockázati csoportba tartozókra, a gyors molekuláris vizsgálatok széleskörű alkalmazására, az antituberkulotikus gyógyszerek biztosítására, a betegségről történő tájékoztatásra.
Német tüdőgyógyászok javasolják az ukrán menekültek Tbc szűrését, tekintve, hogy míg Németországban évente 100 ezer lakosonként átlagosan 5 tuberculosisos TB-s esetet lehet kimutatni, addig Ukrajnában 73-mat.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) prioritásai között a klímaváltozás és egy lehetséges újabb influenza pán démia mögött a harmadik helyen az antibiotikummal szemben rezisztens baktériumok okozta fertőzések állnak. Az Orvostovábbképző Szemle jelen számában megjelenő négy német közlemény és a kiváló hazai szerzők kommentárjai részletesen foglalkoznak a multirezisztens kórokozók okozta fertőzések jelentőségével. Bár a középpontba a kórházi kezelésben részesülő betegek fertőzéseit állítják, napjainkban már nemcsak a kórházakban, de az alapellátásban is szembe kell nézni a rezisztens baktériumok terjedésével. Nem térhet ki a szimpózium a multidrugrezisztens tuberkulózisra és gonorrhoeára.
Magyarországon a tuberkulózis mint népegészségügyi probléma megszűnt, azonban a betegség még nem tűnt el, fontos a korai diagnózis, a korai rezisztencia és a megfelelő kezelés.
A fertőző betegségek okozta járványok a korábbi évszázadokban a morbiditás és mortalitás legfőbb okai voltak. A középkori Angliában 30 év volt a születéskor várható élettartam, ez ma Magyarországon megközelíti a 80 évet. A 19. századtól bekövetkezett drámai javulás kezdetben a higiénés rendszabályoknak, majd a védőoltásoknak, a 20. század közepétől pedig az antibiotikumoknak köszönhető. A 20. század végétől azonban ez a kedvező trend megfordulni, vagy legalábbis megtorpanni látszik. Új, valamint korábban már leküzdöttnek hitt fertőző betegségek jelentek meg Európában, amelyek kórokozói ellenállók a rendelkezésre álló és korábban hatásosnak bizonyult antibiotikumokkal szemben. Eur Respir J, 2012. december
A tuberkulózis ma is az egyik legfontosabb fertőző betegség világszerte és növekszik a gyógyszerrezisztens tuberkulózisok száma is. A multirezisztens M. tuberculosis okozta fertőzések a ma rendelkezésre álló gyógyszerekkel nehezen és drágán kezelhetők. Az interferon-g-tesztek specifikusabbá tették a látens M. tuberculosis fertőzés diagnózisát, de nem segítik az aktív tuberkulózis igazolását.
Új gyógyszerekkel bővülhet a számos fejlődő országban járványszerűen terjedő multirezisztens tuberkulózis ellen bevethető eszköztár. A japán fejlesztésű delamanid II.b fázisú klinikai vizsgálatban, más gyógyszerekkel együtt adva jelentősen javította az MDR tuberkulózis konverziós arányát.
A WHO jelentése alapján az MDR esetek becsült száma 2010-ben 650 000 volt, ebből 2008-as véglegesített adatok alapján az újonnan jelentett esetek száma 440 000. Magyarországon a tuberkulózis járványügyi helyzete biztonságos, de az MDR tbc-s esetek követése és kezelése továbbra is szakmai kihívást jelent a gyógyszeres kezelés hosszú időtartama, a gyógyszer mellékhatások összeadódása és a kooperációs gondok miatt, amint azt a bemutatott eset is szemlélteti.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.