Új vizsgálati hatóanyag tuberkulózis kezelésére
A GlaxoSmithKline új vizsgálati hatóanyaga egy kis elemszámú fázis II. vizsgálatban jó eredményeket mutatott tuberkulózis kezelésében.
- Német tüdőgyógyászok az ukrán menekültek tbc-szűrését javasolják
- Tuberkulózis a háziorvos szemszögéből
- Új antimikobakteriális készítmény tuberkulózis ellen
- Multirezisztens baktériumok – bevezető
- A világot fenyegető egészségügyi problémák
- Gyógyszerrezisztens tuberkulózis
- Tüdőgyógyászati népbetegségek – bevezető
- Szuperpathogének kialakulása
A GlaxoSmithKline a november 11-én megrendezett Union World Conference on Lung Health konferencián mutatta be kis elemszámú fázis II. vizsgálatból származó eredményeit, amelyek szerint GSK3036656 kódnevű vizsgálati hatóanyaguk jó hatásosságot mutatott a tuberkulózis kezelésében.
A tuberkulózis jelenleg az egyik legfontosabb globális egészségügyi probléma: a fertőző betegségek közül mindmáig a vezető haláloknak számít, évente 1,5 millió ember haláláért felelős (többért, mint az AIDS), és a halálesetek túlnyomó része kifejezetten szegény, alacsony jövedelmű országokban következik be. A jelenlegi kezelések gyakran bizonyulnak elégtelennek a Mycobacterium tuberculosis fertőzése ellen, mivel a hosszú és bonyolult kezelési rendeket a fertőzési gócokban nehéz betartani. Többek között ezért is alakul ki gyakran rezisztencia a már meglévő gyógyszerekkel szemben, így a már létező kezelések veszítenek hatásosságukból. Égető szükség lenne új, rövidebb kezelési időt igénylő, egyszerűbben adagolható és jobban tolerálható gyógyszerekre.
A vizsgálati hatóanyagról (GSK3036656)
A mostani vizsgálatban értékelt hatóanyag a fenti feltételek jó részének megfelel, mivel egy teljesen új gyógyszerosztályt képviselő vegyület, amelyet kombinált terápiákban alkalmazott új elemként fejlesztett a GSK. Hatásmechanizmusa szerint a leucil t-RNS szintetáz (LeuRS) enzim blokkolásával gátolja a Mycobacterium tuberculosis (Mtb) proteinszintézisét. Az in vitro vizsgálatok eredményei nagyon biztatóak voltak, hiszen az új hatóanyag nem csak az Mtb laboratóriumi törzsei ellen mutatott hatásosságot, hanem gyógyszerérzékeny (Drug Sensitive TB; DS-TB), multidrug rezisztens (MDR-TB) és extenzíven gyógyszerrezisztens (XDR-TB) klinikai izolátumok ellen is. A hatóanyag a GlaxoSmithKline és az Anacor Pharmaceuticals közös fejlesztése.
A klinikai vizsgálatról
A monocentrikus, összesen 76 beteg bevonásával végzett, nyílt elrendezésű fázis II. (NCT03557281) klinikai vizsgálatban négy karon vizsgálták a GSK3036656 hatóanyag hatásosságát és biztonságosságát tuberkulózis kezelésében. Elsősorban a hatóanyag korai baktericid aktivitását (EBA; early bactericidal activity), valamint a hatóanyag tolerabilitását tartották szem előtt, ennek megfelelően az elsődleges végpont a kórokozónak a kezelés megkezdésétől a terápia 14. napjáig a köpetmintákban mért log10 CFU változása volt, a másodlagos végpontok között pedig elsősorban biztonságossági mutatók (különböző klinikai kémiai paraméterek megváltozása) szerepeltek. A vizsgálatban a hatóanyagot 1, 5, 15 és 30 mg-os dózisokban vizsgálták az egyes karokon.
Az eredmények szerint az 5 mg-os dózis 14 napos alkalmazást követően már az összes végpont szerint mérhetően baktericid tulajdonságú volt, de a leghatásosabbnak a 30 mg-os adagolás bizonyult. Ennél a dózisnál -0,138 log10CFU/ml változást mértek, és a betegek általában jól tolerálták a készítményt, súlyos mellékhatást például egyáltalán nem jegyeztek fel.
A vizsgálatot az anTBiotic projekt részeként végezték, amely a GSK Global Health Medicines R&D (Spanyolország), a Tromsøi Egyetem (Norvégia), a Forschungszentrum Borstel (Németország), a Fokvárosi Egyetem (Dél-Afrika) és a TASK Alapítvány (Dél-Afrika) konzorciuma. A projektet az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programja támogatta a 733079 számú támogatási megállapodás keretében. A közeljövőben várhatóan megkezdődnek azok a fázis IIb/IIc vizsgálatok, amelyekben az optimális kombinációhoz felhasználható készítményeket értékelik majd, mielőtt a kombinált kezelésekkel elindítanák a nagy elemszámú fázis III. vizsgálatot.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: