A hematológiai sürgősségi állapotok veleszületett vagy szerzett, jellemzően vérzéses vagy véralvadási zavarok, amelyek jelentkezhetnek spontán vérzéssel, sárgasággal, petechiákkal vagy purpurával. A jelentős morbiditás vagy mortalitás elkerülése érdekében sürgős kezelést igényelnek. A kezdeti kivizsgálásnak tartalmaznia kell a teljes vérkép értékelését.
A hemolitikus anaemiát minden normocytaer és macrocytaer anaemia elkülönítő diagnosztikájában számításba kell venni. A hemolízis bekövetkezhet intra- és/vagy extravaszkulárisan a reticuloendothelialis rendszerben. A betegek akut anaemia, sárgaság, haematuria, dyspnoe, gyengeségérzés, tachycardia, esetleg vérnyomásesés miatt fordulnak orvoshoz. A direkt antiglobulin teszttel elkülöníthetők az immunológiai és nem immunológiai okok. A hemolitikus kórképek altípusai: haemoglobinopathiák, membranopathiák, enzymopathiák, immunmediált anaemiák és extrinszik, nem immunológiai (trombotikus, fertőzéses stb.) okok. Gyógyszerek több mechanizmussal okozhatnak hemolitikus anaemiát.
Az új irányelvek ötlépcsős terápiás modellt ajánlanak. Az inhalációs kortikoszteroid a bázisterápia, ezt hosszú hatástartamú inhalációs hörgőtágítókkal lehet kiegészíteni. Maximális terápia mellett sem kielégítő asztma-kontroll esetén a biológiai szereket előnyben kell részesíteni a prednizolon tartós adásával szemben.
Egyre több az idősödő és öreg ember, s a technicizált világban burjánzó fizikai inaktivitás miatt új „járvány” terjed: az öregedés részeként az izomtömeg, az izomerő, a motorikus ügyesség rohamos megfogyatkozása. Jelentős részben kivédhető, elodázható ez a folyamat, ám a sikeres megelőzéshez saját összeszedettségünkre és munkánkra van szükség. A szarkopéniások életminősége és életkilátása lényegesen rosszabb a megfelelő izomzattal és motorikus funkciókkal élő kortársaikénál.
A S. boulardii egy élesztőgomba törzs, amelynek probiotikus aktivitása van. Hatása különösen kifejezett az antibiotikum okozta hasmenésben és a Clostridium difficile rekurrens fertőzéseiben. Az újabb vizsgálatok szerint „immunobiotikumnak” tekinthető.
Az Orvostovábbképző Szemle szeptemberi száma a tüdőgyógyászat néhány területéről választotta ki a Szimpózium rovat közleményeit, s ezekhez hagyományaihoz híven megfelelő hazai kommentárokat is közöl. A témák változatossága azt is jelzi egyben, hogy mennyire színes, multidiszciplináris a tüdőgyógyászat világa.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Van egy kérdésem
2012-11-13
Bizonyítékon alapuló válasz
Az antitestvizsgálat fontos szerepet játszik a kivizsgálásban, de önmagában nem alkalmas az SLE diagnózisának felállítására (bizonyíték ereje: C, szakértői véleményeken alapuló ajánlás). Az antinukleáris antitest (ANA-) tesztet gyakran használják szűrőmódszerként SLE gyanúja esetén. Az anti-DNS, anti-Sm és antifoszfolipid antitestek specifikusabban jelzik az SLE fennállását.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.