hirdetés

Mikroultrahang prosztatarák-biopsziában

Az MRI-hez hasonló pontossággal, de sokkal olcsóbban alkalmazható a mikroultrahangos eljárás.

hirdetés

A JAMA (Journal of the American Medical Association) folyóiratban március 23-án jelent meg a University of Toronto kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása szerint a nagy felbontású ultrahanggal végzett biopsziák ugyanolyan hatékonyak a prosztatarák diagnosztizálásában, mint az MRI-vel vezéreltek. A mikro-ultrahangnak nevezett technológia olcsóbb és könnyebben használható, mint az MRI. A kutatók szerint ez az eljárás jelentősen felgyorsíthatja a diagnózist, csökkentheti a többszöri kórházi látogatás szükségességét, és felszabadíthatja az MRI-t más célokra. Az OPTIMUM vizsgálat eredményeit az Európai Urológiai Társaság (EAU; European Association of Urology) madridi kongresszusán mutatták be.

Az OPTIMUM az első randomizált vizsgálat, amely a mikroultrahanggal (microUS) irányított biopsziát az MRI-vel vezérelt biopsziával hasonlította össze prosztatarák esetében. A vizsgálatban 677 férfi vett részt, akiket Kanada, az Egyesült Államok és Európa 19 kórházában biopsziás beavatkozásnak vetettek alá. Ezek felénél MRI-vezérelt biopsziát végeztek, egyharmaduknál mikroUS-vezérelt biopsziát, majd MRI-vezérelt biopsziát, a többieknél pedig csak mikroUS-vezérelt biopsziát.

A microUS ugyanolyan hatékonyan tudta azonosítani a prosztatarákot, mint az MRI-vezérelt biopszia, és a vizsgálat mindhárom karán nagyon hasonló volt a felismerési arány. Még a mindkét típusú biopsziát kapó csoporthoz képest sem volt nagy a különbség, a microUS a jelentős rákos megbetegedések többségét kimutatta.

Európában és az Egyesült Államokban is évente körülbelül egymillió prosztatarákos biopsziát végeznek, Kanadában pedig körülbelül 100 ezret. A biopsziák többségét a hagyományos ultrahanggal összevont MRI-felvételek segítségével végzik, mivel ez lehetővé teszi az urológusok számára, hogy közvetlenül célozzák meg a lehetséges daganatokat, ami hatékonyabb diagnózist eredményez. Az MRI-vezérelt biopszia kétlépcsős folyamatot igényel (az MRI-vizsgálat, majd az ultrahangvezérelt biopszia), amely több kórházi látogatást és radiológiai szakismereteket igényel az MRI-felvételek értelmezéséhez és az ultrahanggal való összevonásához.

A mikroultrahang magasabb frekvencián működik a hagyományos ultrahanghoz képest, ami háromszor nagyobb felbontású képeket eredményez, és ezek már az MRI-vizsgálatokhoz hasonló részletességű felvételeket képesek rögzíteni a célzott biopsziákhoz.

Az urológusok és az onkológusok könnyen kiképezhetők a technika használatára és a képek értelmezésére, különösen akkor, ha már tapasztalattal rendelkeznek a hagyományos ultrahang alkalmazásával kapcsolatban. A microUS az MRI-hez képest olcsóbban beszerezhető és üzemeltethető, és lehetővé teheti, hogy a képalkotás és a biopszia egy időpontban, akár kórházi kereteken kívül is elvégezhető legyen.

A vizsgálatot vezető Laurence Klotz szerint az OPTIMUM vizsgálat eredményeinek hasonló hatása lehet, mint az MRI első bevezetésének. “Amikor az MRI először jelent meg, és először tudtunk pontos képet készíteni a prosztatarákról, hogy célzott biopsziát végezhessünk, az nagy változást jelentett. De az MRI sem tökéletes, például drága, ezért a hozzáférés problémás lehet, ráadásul nagy tapasztalatot igényel a megfelelő értelmezés. És gadolíniumot használ, ami némi toxicitással jár, valamint nem minden betegnél végezhető MRI, ha például csípőprotézisük vagy pacemakerük van. De most már tudjuk, hogy a microUS ugyanolyan jó diagnosztikai pontosságot adhat, mint az MRI, és ez szintén nagy változást jelenthet. Alkalmazása például azt eredményezheti, hogy egyablakos ügyintézést kínálhatunk, ahol a betegeket megvizsgálják, majd szükség esetén azonnal biopsziát végeznek rajtuk. Elkerülhető a toxicitás és a betegek kizárása a vizsgálatból, valamint sokkal olcsóbb és hozzáférhetőbb, ráadásul felszabadítja az MRI-t a csípő- és térdvizsgálatok céljára, illetve minden másra, ahol preferáltan MRI végzendő.”

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

High resolution ultrasound could enable faster prostate cancer diagnosis

Microultrasonography-Guided vs MRI-Guided Biopsy for Prostate Cancer Diagnosis: The OPTIMUM Randomized Clinical Trial

Optimization of prostate biopsy - Micro-Ultrasound versus MRI (OPTIMUM): A 3-arm randomized controlled trial evaluating the role of 29 MHz micro-ultrasound in guiding prostate biopsy in men with clinical suspicion of prostate cancer

 

Irodalmi hivatkozás:

Microultrasonography-Guided vs MRI-Guided Biopsy for Prostate Cancer Diagnosis The OPTIMUM Randomized Clinical Trial, JAMA (2025). DOI: 10.1001/jama.2025.3579

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.