Mikroultrahang prosztatarák-biopsziában
Az MRI-hez hasonló pontossággal, de sokkal olcsóbban alkalmazható a mikroultrahangos eljárás.
- Hogyan kezelik a közepes kockázatú prosztatarákot?
- Alacsony kockázatú prosztatarák: gyógyszer vagy aktív betegkövetés?
- MRI a prosztatarák kockázatértékelésében
- Megjósolható, meddig lesz hatásos az olaparib kezelés
- Új kombinációs kezelés terápiarezisztens prosztatarákban
- Nanorészecskés immunterápia prosztatarákban
- Új gyógyszercélpont prosztatarákban
A JAMA (Journal of the American Medical Association) folyóiratban március 23-án jelent meg a University of Toronto kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása szerint a nagy felbontású ultrahanggal végzett biopsziák ugyanolyan hatékonyak a prosztatarák diagnosztizálásában, mint az MRI-vel vezéreltek. A mikro-ultrahangnak nevezett technológia olcsóbb és könnyebben használható, mint az MRI. A kutatók szerint ez az eljárás jelentősen felgyorsíthatja a diagnózist, csökkentheti a többszöri kórházi látogatás szükségességét, és felszabadíthatja az MRI-t más célokra. Az OPTIMUM vizsgálat eredményeit az Európai Urológiai Társaság (EAU; European Association of Urology) madridi kongresszusán mutatták be.
Az OPTIMUM az első randomizált vizsgálat, amely a mikroultrahanggal (microUS) irányított biopsziát az MRI-vel vezérelt biopsziával hasonlította össze prosztatarák esetében. A vizsgálatban 677 férfi vett részt, akiket Kanada, az Egyesült Államok és Európa 19 kórházában biopsziás beavatkozásnak vetettek alá. Ezek felénél MRI-vezérelt biopsziát végeztek, egyharmaduknál mikroUS-vezérelt biopsziát, majd MRI-vezérelt biopsziát, a többieknél pedig csak mikroUS-vezérelt biopsziát.
A microUS ugyanolyan hatékonyan tudta azonosítani a prosztatarákot, mint az MRI-vezérelt biopszia, és a vizsgálat mindhárom karán nagyon hasonló volt a felismerési arány. Még a mindkét típusú biopsziát kapó csoporthoz képest sem volt nagy a különbség, a microUS a jelentős rákos megbetegedések többségét kimutatta.
Európában és az Egyesült Államokban is évente körülbelül egymillió prosztatarákos biopsziát végeznek, Kanadában pedig körülbelül 100 ezret. A biopsziák többségét a hagyományos ultrahanggal összevont MRI-felvételek segítségével végzik, mivel ez lehetővé teszi az urológusok számára, hogy közvetlenül célozzák meg a lehetséges daganatokat, ami hatékonyabb diagnózist eredményez. Az MRI-vezérelt biopszia kétlépcsős folyamatot igényel (az MRI-vizsgálat, majd az ultrahangvezérelt biopszia), amely több kórházi látogatást és radiológiai szakismereteket igényel az MRI-felvételek értelmezéséhez és az ultrahanggal való összevonásához.
A mikroultrahang magasabb frekvencián működik a hagyományos ultrahanghoz képest, ami háromszor nagyobb felbontású képeket eredményez, és ezek már az MRI-vizsgálatokhoz hasonló részletességű felvételeket képesek rögzíteni a célzott biopsziákhoz.
Az urológusok és az onkológusok könnyen kiképezhetők a technika használatára és a képek értelmezésére, különösen akkor, ha már tapasztalattal rendelkeznek a hagyományos ultrahang alkalmazásával kapcsolatban. A microUS az MRI-hez képest olcsóbban beszerezhető és üzemeltethető, és lehetővé teheti, hogy a képalkotás és a biopszia egy időpontban, akár kórházi kereteken kívül is elvégezhető legyen.
A vizsgálatot vezető Laurence Klotz szerint az OPTIMUM vizsgálat eredményeinek hasonló hatása lehet, mint az MRI első bevezetésének. “Amikor az MRI először jelent meg, és először tudtunk pontos képet készíteni a prosztatarákról, hogy célzott biopsziát végezhessünk, az nagy változást jelentett. De az MRI sem tökéletes, például drága, ezért a hozzáférés problémás lehet, ráadásul nagy tapasztalatot igényel a megfelelő értelmezés. És gadolíniumot használ, ami némi toxicitással jár, valamint nem minden betegnél végezhető MRI, ha például csípőprotézisük vagy pacemakerük van. De most már tudjuk, hogy a microUS ugyanolyan jó diagnosztikai pontosságot adhat, mint az MRI, és ez szintén nagy változást jelenthet. Alkalmazása például azt eredményezheti, hogy egyablakos ügyintézést kínálhatunk, ahol a betegeket megvizsgálják, majd szükség esetén azonnal biopsziát végeznek rajtuk. Elkerülhető a toxicitás és a betegek kizárása a vizsgálatból, valamint sokkal olcsóbb és hozzáférhetőbb, ráadásul felszabadítja az MRI-t a csípő- és térdvizsgálatok céljára, illetve minden másra, ahol preferáltan MRI végzendő.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
High resolution ultrasound could enable faster prostate cancer diagnosis
Irodalmi hivatkozás:
Microultrasonography-Guided vs MRI-Guided Biopsy for Prostate Cancer Diagnosis The OPTIMUM Randomized Clinical Trial, JAMA (2025). DOI: 10.1001/jama.2025.3579