hirdetés

Megjósolható, meddig lesz hatásos az olaparib kezelés

Prosztatarákos betegeknél egy új módszerrel megbecsülhető, mikor alakul ki terápiarezisztencia.

hirdetés

A Cancer Cell folyóiratban november 21-én jelent meg a London székhelyű Institute of Cancer Research kutatóinak cikke, amely szerint egy egyszerű vérteszt segítségével megjósolható, hogy egy prosztatarákos beteg meddig fog reagálni a PARP-gátló olaparib kezelésre. A kutatók egyértelmű összefüggést fedeztek fel bizonyos DNS-változások - az úgynevezett reverziós mutációk - száma és a betegek túlélési ideje között, és azt is felfedezték, hogy a BRCA2 gént nem mutató rákos betegek esetében - akik kezdetben jól reagáltak a kezelésre - a rák az olaparib ellen rezisztenciát fejlesztett ki azáltal, hogy képes volt visszaállítani a BRCA2 gén kópiáit.

Az olaparibhoz hasonló PARP-gátlók az elmúlt években átalakították az előrehaladott prosztatarák kezelését, de sajnos az, hogy a betegek mennyi ideig reagálnak a kezelésre, nagyon eltérő. Ha meg tudnánk jósolni, hogy a betegeknél mikor és hogyan veszti el egy adott gyógyszer a hatásosságát, az segítene az orvosoknak a kezelés személyre szabásában, mivel ez azt jelentené, hogy a betegeket idejében más kezelésre tudnák átállítani. A mostani cikk szerzői azt is remélik, hogy eredményeik megnyithatják az utat olyan új gyógyszerek kifejlesztése előtt, amelyek ezeket a genetikai változásokat célozzák, és képesek megakadályozni, hogy az előrehaladott prosztatarák rezisztenssé váljon egy adott kezeléssel szemben.

A kutatók 25 olyan előrehaladott prosztatarákos beteg vérmintáit elemezték, akik részt vettek a TOPARP-B klinikai vizsgálatban, és akik kezdetben mind jól reagáltak az olaparibra. Genomikai változásokat kerestek a kezelés után a szervezetben maradt apró rákos DNS-ekben. Az olaparib-kezelés mindössze négy hónapja után a kutatók azt tapasztalták, hogy a nagyszámú reverziós mutációval rendelkező betegek átlagos túlélési ideje 13,9 hónap volt, szemben az alacsony számú reverziós mutációval rendelkező betegek 21,4 hónapos átlagos túlélésével.

A PARP-gátlók, köztük az olaparib hatásmechanizmusa azon alapul, hogy megakadályozzák a rákos sejteket DNS-ük kijavításában. A TOPARP-B fázis II. vizsgálatban, a gyógyszert olyan áttétes, kasztrációrezisztens prosztatarákos megbetegedések esetében tesztelték, amelyekben a DNS-károsodás javításáért felelős gének mutációi vagy deléciói voltak jelen. A klinikai vizsgálat megállapította, hogy a BRCA1, BRCA2 és PALB2 gének mutációival rendelkező személyek jól reagáltak az olaparibra. Végül azonban valamennyi betegnél a rák ellenállóvá vált a gyógyszerrel szemben, és a betegség ismét progrediálni kezdett.

A kutatók laboratóriumi vizsgálatai kimutatták, hogy a rákos megbetegedések olaparibrezisztenciája reverziós mutációk révén alakul ki: vagyis a rák visszaállítja a már mutálódott gének funkcióját, lehetővé téve számukra a DNS javítását. Ez volt az első olyan kutatás, amely az ilyen mutációk és a prosztatarákos betegek klinikai kimenetelei közötti kapcsolatot vizsgálta.

Néhány betegnél, akik kezdetben jól reagáltak az olaparibra, olyan daganatok voltak a szervezetben, amelyekből a BRCA2 gén teljesen hiányzott. A kutatók meglepődve fedezték fel, hogy az olaparib-kezelés után ezeknek a betegeknek a daganatai visszanyerték a hiányzó gént, és gyorsan rezisztenciát alakítottak ki a gyógyszerrel szemben. Ez a kutatás az első, amely kimutatta, hogy az olaparib-kezelés egyes prosztatarákos daganatokat arra késztet, hogy helyreállítsák DNS-javító képességüket - még a hiányzó BRCA2 génnel rendelkező tumorokban is, ahol nincsenek olyan mutációk, amelyeket egyszerűen “vissza lehetne fordítani”. Mivel ezek a daganatok helyreállították a DNS-javító képességet, a betegek már nem lennének alkalmasak kemoterápiás kezelésre - ennek lényege pont az, hogy a daganatok DNS-ét károsítsa. A kutatók remélik, hogy mostani eredményeiket olyan kezelések kifejlesztésére használják majd fel, amelyek megakadályozzák az olaparibrezisztencia kialakulását, és megkímélik a betegeket a durva mellékhatásokkal járó, hatástalan kezelésektől.

Simon Grieveson, a Prostate Cancer UK kutatási igazgatóhelyettese így nyilatkozott: “A vérben lévő bizonyos markerek kimutatásával talán már korán azonosítani lehet azokat a betegeket, akiknél a tumor már nem fog reagálni az olaparibra, így hamarabb lehet alternatív kezeléseket fontolóra venni. További kutatásokra van szükség, de izgalmas, hogy ez a kutatás olyan stratégiákat javasol, amelyek potenciálisan tovább késleltethetik, vagy akár meg is előzhetik az ilyen jellegű terápiarezisztencia kialakulását.”

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Scientists can predict how long prostate cancer patients will respond to olaparib

Elucidating acquired PARP inhibitor resistance in advanced prostate cancer

Irodalmi hivatkozás:

George Seed et al, Elucidating acquired PARP inhibitor resistance in advanced prostate cancer, Cancer Cell (2024). DOI: 10.1016/j.ccell.2024.10.015

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.