Új kombinációs kezelés terápiarezisztens prosztatarákban
A BRCA1/2 vagy ATM mutációt hordozó tumorok esetében az új kezelés jelentősen meghosszabbította a progressziómentes túlélést.
- A prosztatarák genetikai hátterének aktuális terápiás és familiáris vonatkozásai
- Iható abirateron-acetát prosztatarák kezelésére
- A prosztatarák szűrése – múlt, jelen, jövő
- Újabb anyag segítheti az áttétes kasztrációrezisztens prosztatarák kezelését
- Szoftver a prosztatarák gyors diagnózisának támogatására
- Alacsony kockázatú prosztatarák: gyógyszer vagy aktív betegkövetés?
- Hogyan javítható a PSA-szűrés rákpredikciós értéke?
- Új GnRH receptor analóg hormondependens prosztatarákra
- Új orális hormonkészítmény prosztatarákra
- Mesterséges intelligencia segít a prosztatarák felismerésében
A Clinical Cancer Research folyóiratban augusztus 30-án jelent meg a Northwestern University (Evanston, Illinois, USA) kutatóinak cikke, amelyben egy olyan kombinációs terápiát ismertetnek, amely javította a progressziómentes túlélést metasztatikus kasztrációrezisztens prosztatarákban (mCRPC; metastatic castration-resistant prostate cancer) szenvedő, különböző genetikai mutációkkal rendelkező betegeknél.
A metasztatikus kasztrációs rezisztens prosztatarák (mCRPC) akkor fordul elő, amikor a test különböző részeire terjedő prosztatarák már nem reagál a hormonkezelésre, és a test más részeire is átterjed. Az mCRPC-ben szenvedő betegek körülbelül 25%-a egyedi genetikai elváltozásokat, úgynevezett homológ rekombináció-javító mutációkat (HRRms; homologous recombination repair mutations) mutat a BRCA1/2 és az ATM génekben, ami miatt a betegek ezen alcsoportja számára célzottabb terápiákra van szükség.
Az olaparibot, a DNS-javításban részt vevő poli-ADP-ribóz-polimeráz enzimet gátló PARP-gátlót az FDA 2020-ban engedélyezte az mCRPC kezelésére olyan HRRms-ben szenvedő betegek esetében, akiknél a korábbi hormonális terápiát követően a rák progresszióját tapasztalták.
“A PARP1 mind a prosztatarák kialakulásában, mind az androgénszignalizációban koaktivátor szerepet tölt be. Az abirateron (CYP17-gátló) csökkenti az androgéntermelést, ezáltal csökkenti az AR által közvetített jelátvitelt. Az AR és a PARP1 jelátvitel kooperatív kölcsönhatásban van, ezért mindkét útvonal gátlása jobbnak bizonyulhat, mintha kizárólag az egyikre koncentrálnánk” - nyilatkozta Maha Hussain professzor, a cikk első szerzője, a Northwestern University Robert H. Lurie Comprehensive Cancer Center igazgatóhelyettese.
A most közölt klinikai vizsgálatban Hussain kutatócsoportja az abirateron/prednizon és a PARP-gátló olaparib, illetve a két kezelés kombinációjának hatékonyságát vizsgálta első vonalbeli terápiaként mCRPC-ben és HRRms-ben szenvedő betegeknél. Összesen 61 mCRPC-ben és HRRms-ben szenvedő beteget randomizáltak véletlenszerűen a következő kezelések egyikére: abirateron-acetát plusz prednizon (napi 1000 milligramm plusz napi kétszer 5 milligramm prednizon), olaparib (napi kétszer 300 milligramm) vagy abirateron és prednizon plusz olaparib (napi 1000 milligramm abirateron, napi kétszer 5 milligramm prednizon és napi kétszer 300 milligramm olaparib). A betegek a vizsgálatot a progresszió megerősítéséig folytatták, de ebben az esetben a monoterápiában részesülő betegeknek lehetőségük volt a másik kezelésre váltani.
Az eredmények igazolták a kutatók nullhipotézisét: az abirateron és prednizon plusz olaparib kombinációját kapó betegeknél jobb progressziómentes túlélés volt tapasztalható, mint azoknál a betegeknél, akik bármelyik monoterápiában részesültek, vagy egymást követően kapták valamelyiket a váltást követően.
“Vizsgálati adataink azt mutatták, hogy a kombinációs terápia több mint kétszeres növekedést eredményezett a betegség progressziójáig eltelt medián időszak hosszában a monoterápiához vagy a progressziót követő szekvenciális kezeléshez képest” - összegzett Hussain. “További kutatásokra van szükség annak tisztázásához, hogy a prosztataráksejtek miért válnak rezisztenssé a jelenlegi gyógyszerekkel szemben. Ennek megfejtését követően a kutatók hatékonyabb kezeléseket, köztük kombinált terápiákat fejleszthetnek ki, amelyek jobb terápiás választ és betegségkontrollt eredményezhetnek.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Combination treatment improves survival in advanced prostate cancer with genetic mutations
Irodalmi hivatkozás:
Maha Hussain et al, Abiraterone, Olaparib, or Abiraterone + Olaparib in First-Line Metastatic Castration-Resistant Prostate Cancer with DNA Repair Defects (BRCAAway), Clinical Cancer Research (2024). DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-24-1402