Orvostovábbképző Szemle Különszámok Mozgásszervi, reumatológiai és posztoperatív fájdalomcsillapítás Különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2022-03-31
Az akut és sok esetben intenzív fájdalom csillapítása a fájdalomcsillapítási algoritmusok ismeretében a kórkép jellegéhez, a fájdalom nagyságához, a beteg egyéni kockázataihoz igazodó kell, hogy legyen. Számos esetben analgetikum is elégséges, más esetekben a gyulladáscsökkentés is fontos szempont a kórfolyamat jellege alapján. A leggyakrabban alkalmazott gyógyszercsoport a nem szteroid gyulladáscsökkentőké (NSAID). Ismert mellékhatások miatt a cél az NSAID dózis és alkalmazás időtartamának a lehető legrövidebbre való csökkentése. A fájdalom nagysága és intenzitása, a kórkép jellege alapján, az egyéni rizikótényezők mérlegelésével adhatók opioidok vagy ezekkel kombinált készítmények.
Az asztma a légutak egyik leggyakoribb krónikus megbetegedése, amelynek diagnózisa a különböző fenotípusok miatt komplikált. Emiatt szükséges a kórképek mögött megbújó mechanizmusok minél pontosabb feltárása, a gyulladás kialakulásában részt vevő sejtek – így az eozinofilok – funkcióinak még alaposabb megismerése.
Az arthrosis konzervatív kezelésében leggyakrabban fájdalomcsillapító és/vagy gyulladáscsökkentő szereket és porcprotektív készítményeket alkalmazunk. Utóbbiak közül a nem denaturált II-es típusú kollagénről bebizonyosodott, hogy egyaránt képes befolyásolni a kórkép progressziójára jellemző immunológiai és direkt porckárosító eseményeket is. Az elmúlt hónapokban a fokozott tudományos érdeklődés jeleként számos közlemény látott napvilágot, mely e kollagéntípus effektivitását állatkísérletekben és humán vizsgálatokban is elemezte. Ezek közül kettő kerül a következőkben szemlézésre.
A fájdalommal járó kórképek kezelésében fontos szerepet töltenek be a nem szteroid gyulladásgátló készítmények. Az alapellátásban dolgozó orvosok napi szinten szembesülnek ezen kórképek kezelésének kihívásaival, valamint az igénnyel, hogy a nonszteroid gyulladásgátlókat adekvátan, hatékonyan és a beteg biztonságát, preferenciáit szem előtt tartva alkalmazzák.
Az egynapos sebészet keretében a műtéttel kapcsolatos fájdalom molekuláris, celluláris mechanizmusainak átgondolása segít a krónikus fájdalom megelőzésében, az otthoni fájdalomcsillapítási stratégia tervezésében a rendelkezésre álló farmakológiai és alternatív lehetőségekkel.
A pulmonális artériás hypertonia (PAH) jellemzője a pulmonális vaszkuláris rezisztencia progresszív emelkedése. Az elmúlt évtizedben a PAH kezelésében jelentős fejlődés történt. A különböző támadáspontú készítmények optimális, rizikóprofilnak megfelelő megválasztása és kombinálása jelenti a terápia vezérfonalát. A prosztaciklinek és prosztaciklinanalógok javítják a fizikális terhelhetőséget, a funkcionális állapotot és a hemodinamikai paramétereket, továbbá az epoprostenol növeli a betegek túlélését.
A Nature Communication-ban 2019. július 30-án online megjelent tanulmány szerint a gyomorsav lekötő gyógyszereket szedő betegeknél növekszik az allergiás megbetegedések kockázata.
Posztmenopauzális, ösztrogén-receptor pozitív emlőrákban a hormonkezelés alatt álló, túlsúlyos, vagy obes nőkben a nem szteroid gyulladásgátlók szedése szignifikánsan növelte a betegségmentes túlélés idejét.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XV. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2013-12-09
A császármetszések gyakorisága az elmúlt évtizedekben folyamatosan emelkedik, amelynek leggyakoribb oka a primeren végzett műtétek arányának növekedése, a császármetszést követő hüvelyi szülések számának, valamint az operatív hüvelyi szülésbefejező műtétek arányának csökkenése. A jogi fenyegetettség és a szakmai gyakorlat hiánya vezet ahhoz, hogy a medencevégű szülések vezetése ma már irodalmi ritkaságnak számít. Az emelkedő anyai életkor, az asszisztált reprodukcióval fogant terhességek nagy aránya, az egyre hatékonyabb praenatalis diagnosztika és a folyamatos CTG monitorizálás szintén hozzájárulnak az elsődleges császármetszések számának növekedéséhez.
Az orrpolipózis, az idült rinoszinuszitisz, az intrinszik asztma vagy az urtikária hátterében gyakran áll „aszpirinérzékenység” (analgetikumintolerancia). A betegség főként nők között jelentkezik az élet harmadik évtizedétől. A nazális tünetek évekkel megelőzhetik az asztmát vagy az akut intoleranciát. Az orrpolipok sebészi beavatkozást igényelhetnek, heteken-hónapokon belül kiújulhatnak. Az intrinszik asztma sokszor csak szisztémás szteroidkezeléssel kontrollálható.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.