Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 10. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2019-07-26
BEVEZETÉS A krónikus lymphoid leukaemia (CLL) a nyugati országokban a leggyakoribb leukaemia, melynek prevalenciája növekszik. A túlnyomóan idősekből álló betegcsoportban a gyakori kísérőbetegségek kizárják az agresszív kezelést, míg a kevésbé megterhelő terápiás lehetőségek, mint a chlorambucil, limitált választartamot eredményeznek. Az ibrutinib relabáló/refrakter CLL esetén jól tolerálható, magas objektív válaszarányt, hosszabb progressziómentes túlélést (PFS) és teljes túlélést (OS) biztosító kezelés. A RESONATE-2 nemzetközi fázis III vizsgálatban első vonalbeli ibrutinibkezelést értékeltek olyan idős betegeknél, akik gyakran alapvetően sérülékenyek a standard chlorambucilkezelésre.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 9. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2018-01-29
BEVEZETÉS A Bruton-tirozin-kináz (BTK) ibrutinib bevezetésével a krónikus lymphoid leukaemia kezelése drámaian megváltozott az elmúlt 5 évben. Relabált betegnél a standard szerekkel összehasonlítva mind a progressziómentes túlélés (PFS ), mind az össztúlélés (OS) javult. Fázis 1b/2 vizsgálatban relabált vagy refrakter CLL-es betegeknek adott ibrutinibkezelés mellett az átlagos 30 hónapos követés mellett 69%-os PFS és 79%-os OS volt detektálható.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 7. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2016-12-05
BEVEZETÉS
A krónikus lymphoid leukaemia/kis lymphocytás lymphoma (CLL/SLL) klasszikus kemoterápiával gyógyíthatatlan betegség, a betegek javarészénél a relapszus törvényszerűen bekövetkezik.
A kináz-inhibitor ibrutinib szignifikánsan hatásosabb a krónikus limfocitás leukaemiában szenvedő idősebb betegek kezelésében, mint a klorambucillal végzett hagyományos kemoterápia.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 6. évfolyam 3. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2015-12-18
A lymphoid rendszer rosszindulatú betegségei, beleértve a lymphomákat és a lymphocytás leukaemiákat, általában rendszerbetegségként jelennek meg, mivel a lymphocyták a vér és a nyirokrendszer révén a szervezet minden pontjára eljutnak. A kórképek túlnyomó többsége B-lymphocyta eredetű.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 6. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2015-08-19
Az ibrutinib a saját kategóriájában első, naponta egyszer alkalmazandó, orális gyógyszer, amely a Bruton-féle tirozin-kináz (BTK) enzim kovalens gátlószere. A farmakokinetikai elemzések során kiderült, hogy az orális beadást követően az ibrutinib az emberi szervezetben gyorsan felszívódik, széles körben terjed és gyorsan kiürül a szisztémás keringésből.
A hematológusok elismerően nyilatkoznak a B-sejt tumorok kezelésére jóváhagyott ibrutinib kiemelkedő hatásosságáról. A III. fázisú RESONATE vizsgálat most közzétett eredményei is ezt igazolják.
Az összefoglaló közlemény második része részletesen tárgyalja a vénás tromboembóliás kórképek terápiájának (másodlagos megelőzésének) és elsődleges megelőzésének indikációit, ellenjavallatait, a kezelés időtartamát, illetve eszközeit: a heparinkészítményeket (kis molekulatömegű és nem frakcionált heparin), a K vitamin-antagonistákat, valamint az új típusú orális antikoagulánsok (NOAC) előnyeit és hátrányait, a VTE ellátásának aktuális kérdéseit.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.