A koronavírus-járvány elleni tömeges oltás nagy mennyiségű vakcina beadását tette szükségessé rövid idő alatt. Cikkünkben az oltóanyag-beadás alternatív, fejlesztés alatt álló nem injekciós módozatait járjuk körül egy kicsit részletesebben.
A vakcinációt követő 2 héten belül jelentkező fejfájás, vagy homályos látás esetén gondolnunk kell a véralvadási zavar lehetőségére, de a szakértők hangsúlyozzák, hogy az oltások által kiváltott súlyos reakciók kialakulásának esélye még mindig sokkal kisebb, mint egy súlyos lefolyású COVID-fertőzésé.
Egy amerikai szakértői csoport szerint a mRNS vakcinák előnyben részesítendők a Johnson & Johnson (J&J) Janssen COVID-19 vakcinájával szemben, 50 évnél fiatalabb nők esetén.
Kétségtelen, hogy a jelenlegi világjárvány negatív egészségügyi, gazdasági és társadalmi hatásai mellett számos tudományos vívmány térnyerését is megtapasztalhatjuk. Talán ez az egyetlen hozadéka a vírussal vívott harcnak, melyben tudósok százezrei küzdenek a „láthatatlan ellenséggel”. A hírvivő RNS (mRNS) alapú vakcinák megjelenése és bevetése, illetve a szintén következő generációs vakcinatechnológiának számító vektorvakcinák térnyerése hatalmas tudományos sikernek ígérkezik.
Az FDA 2019. szeptember 3-án áttörést jelentő terápia minősítést adott a Janssen RSV elleni vakcinájának, ami jelentősen felgyorsítja a készítmény engedélyezését.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.