Manapság egyre több ismeretre teszünk szert a rosszindulatú daganatok genetikai hátterét, sajátosságait illetően. Az utóbbi néhány évtizedben bevezetésre került célzott szekvenálási módszerek bizonyos tumortípusok esetében bőséges információt szolgáltattak a daganat kialakulásához vezető genetikai eltérésekről, illetve azokról a genetikai faktorokról, melyek meghatározzák a daganat viselkedését és progresszióját. Az újgenerációs szekvenálás alkalmas lehet a genomikai célpontok azonosításában, ennélfogva előrehaladott szolid tumorok esetében potenciálisan szerepet játszhat a terápia megtervezésében.
Az immunrendszer daganatellenes működése, a daganatok és az immunrendszer kapcsolata, a daganatok eliminálása az immunrendszer által hosszú éveken át az orvosi, biológiai kutatások perifériájára szorult. Az immunrendszer komplex, bonyolult működése csak a múlt század végén végzett alapkutatások sora után nyert értelmezést.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Van egy kérdésem
2021-05-19
BIZONYÍTÉKON ALAPULÓ VÁLASZ
A rákbetegség miatt kezelt gyermekek korábbi vakcináció által biztosított immunitása nem marad meg teljeskörűen, ezért valószínűleg helyes az a gyakorlat, ha a ráktúlélő gyermekeket az immunszuppresszív kezelés után 6–12 hónappal ismételten védőoltásban részesítjük (C szintű evidencia, betegségorientált kimenetelek és konszenzuson nyugvó irányelvek alapján). Emlékeztető MMR (kanyaró, mumpsz és rubeola) oltásra van szükségük az akut lymphoblastos leukaemia miatt már kezelt gyermekeknek, különösen az 5 éves kor alatt diagnosztizált és kezelt esetekben. Az immunszuppresszív terápia befejezése után ajánlatos 13-valens pneumococcus-vakcinát (PCV- 13) adni, a hepatitis B elleni védőoltás pedig a kemoterápia lezárása után 6 hónappal ajánlott. Mérlegelni kell általános revakcinációs program alkalmazását is, mivel ez költséghatékonyabb lehet, mint a titer alapján történő újraoltás (C szintű evidencia, betegségorientált kimenetelek és konszenzuson nyugvó irányelvek alapján).
A profilaktikus antibiotikumkezelés szignifikánsan csökkenti az akut lymphoblastos leukaemiában (ALL) szenvedő betegeket fenyegető súlyos bakteriális fertőzések kockázatát a kezelés első hónapjában.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 6. évfolyam 3. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2015-12-18
A lymphoid rendszer rosszindulatú betegségei, beleértve a lymphomákat és a lymphocytás leukaemiákat, általában rendszerbetegségként jelennek meg, mivel a lymphocyták a vér és a nyirokrendszer révén a szervezet minden pontjára eljutnak. A kórképek túlnyomó többsége B-lymphocyta eredetű.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 4. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2013-01-03
Az akut lymphoblastos leukaemia (ALL) a leggyakoribb gyermekkori (1–18 éves között) rosszindulatú daganatos megbetegedés az összes malignus elváltozás közel 30%-át alkotja. Németországban 15 éves korig évente 4/100 000 gyermeknél alakul ki ALL. Németországban gyakorlatilag minden beteget az ALL-BFM (Berlin-Frankfurt-Münster) és a COALL (együttműködő kutatócsoport gyermekkor-i ALL-ben) nevű kutatócsoport által elfogadott terápiás guideline-ok szerint kezelnek.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 4. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2013-01-03
Az akut lymphoblastos leukaemiában (ALL) alkalmazott jelenlegi kezelések hatására a betegségben szenvedő gyermekek mintegy 80%-ánál gyógyulás érhető el. A sikertelen kezelések oka leggyakrabban a betegség kiújulása (relapszus), amelynek szempontjából számos kockázati tényező vált ismertté, közülük a legfontosabb a nem megfelelően választott terápia.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 4. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2013-01-03
A primer immunthrombocytopenia (ITP) az autoimmun betegségek közé tartozik, azonban a patogenezisre vonatkozó elképzelések megújulásával a személyre szabott kezelés lehetőségei jelentősen bővültek.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 3. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Hematológiai Mozaik
2012-06-07
Bevezetés Az utóbbi években gyermekkori akut lymphoblastos leukaemiában (ALL) 79–82%-os 5 éves, eseménymentes túlélést sikerült elérni, ezért a hosszú távú, a betegek mintegy kétharmadánál fellépő, kezelésekkel kapcsolatos mellékhatások fokozottan kerülnek a figyelem középpontjába.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.