A nyugati, iparosodott régiókban a betegek több mint felénél a gyógyszerek okozzák az akut májelégtelenséget. A gyógyszer által kiváltott toxikus hepatopathiát (DILI: drug-induced liver injury – gyógyszer okozta májkárosodás) számos klinikai tünet jellemzi, ezért ezek komoly diagnosztikai kihívást jelentenek. Ez a cikk bemutatja a DILI kórismézését és azt, hogy milyen kezelési lehetőségek állnak a rendelkezésünkre.
Magyarországon a tuberkulózis mint népegészségügyi probléma megszűnt, azonban a betegség még nem tűnt el, fontos a korai diagnózis, a korai rezisztencia és a megfelelő kezelés.
Az antibiotikumok nélkülözhetetlenek a súlyos fertőzések leküzdésében. A haszon és a kockázat arányát figyelembe véve kell arra törekedni, hogy a beteg a legmegfelelőbb készítményt kapja. A választásnál az antibiotikumok potenciális – rendszerint idioszinkráziás jellegű – májkárosító hatását is figyelembe kell venni. A gyógyszer okozta májkárosodás lehet átmeneti és enyhe, de heveny májelégtelenséghez is vezethet. Az antibiotikummal összefüggő súlyos májkárosodások megoldását a májátültetés jelenti.
A tuberkulózis szűrésére kifejlesztett magas specificitású és szenzitivitású immunassay néhány csepp vérből 2 óra alatt kimutatja a fertőzést. Különösen hasznos gyermekek vizsgálatánál illetve extrapulmonális tbc felfedezésére.
A Yeshiva Egyetem kutató a közelmúltban hozták nyilvánosságra meglepő felfedezésüket, miszerint laboratóriumi kultúrákban a C-vitamin hatásosnak mutatkozott a gyógyszerrezisztens tuberkulózis (TB) gyógyításában.
Az alábbiakban két pulmonális és extrapulmonális lokalizációjú tbc-s esetet mutatunk be. Az első esetben a beteg neurológiai tüneteinek kivizsgálása vezetett a tuberkulózis felismeréséhez és gyógyításához. A másodikban leromlott általános állapotú pulmonális tbc-s beteg kivizsgálása, kezelése és elvesztése kapcsán szembesültünk azzal, mennyire fulmináns lefolyású is lehet a tbc miliáris formája.
A WHO jelentése alapján az MDR esetek becsült száma 2010-ben 650 000 volt, ebből 2008-as véglegesített adatok alapján az újonnan jelentett esetek száma 440 000. Magyarországon a tuberkulózis járványügyi helyzete biztonságos, de az MDR tbc-s esetek követése és kezelése továbbra is szakmai kihívást jelent a gyógyszeres kezelés hosszú időtartama, a gyógyszer mellékhatások összeadódása és a kooperációs gondok miatt, amint azt a bemutatott eset is szemlélteti.
Legutóbb Indiában adta meg magát a multirezisztens mikobaktériumok továbbfejlődött leszármazottainak a komplett gyógyszeripar. Afrikában, Ázsiában, Kelet-Európában és másutt gyógyíthatatlan gümőkóros betegek ezreit kellene lakóközösségükből kiemelni és palliatív (hogy ne mondjuk: szanatóriumi) ellátásban részesíteni.
Számos gyógyszer hatására alakulhat ki eosinophil tüdőgyulladás, és a sugárkezeléseknek is lehet ilyen szövődményük. A kórkép tüdőbetegségek heterogén csoportját foglalja magába, jellegzetessége az eosinophil tüdőinfiltrátum, perifériás eosinophiliával vagy anélkül.
Háziorvos kollégákkal folytatott beszélgetésekben felmerülhet a kérdés, hogy milyen gyakran találkozunk tbc-s betegekkel, mennyire veszélyes a mindennapi életben a velük való találkozás, és mekkora a jelentősége ennek a betegségnek. A gyógyszerrezisztens tuberculosis megjelenése egyre nagyobb problémát jelent szerte a világon. Jelen összefoglalónkban a magyarországi helyzetet elemezzük. A Nemzeti Tuberculosis Surveillance Központban (NTSK) 2002-ben regisztrált, korábban nem kezelt és előzőleg már kezelt esetekben retrospektíven vizsgálják a betegség incidenciáját, az antituberkulotikumokkal szembeni rezisztencia előfordulását, a kockázati tényezőket és más, a betegséggel kapcsolatos mutatókat. Összesen 3007 tbc-s beteget regisztráltak 2002-ben. A diagnózist az esetek 41%-ában igazolták bakteriológiailag. Gyógyszer-érzékenységi vizsgálat ezeknek az eseteknek a 67,7%-ában történt. A cikk elemzi a kezdeti gyógyszer-kombinációk helyes alkalmazását, ajánlást tesz a hatékonyabb és gyorsabb vizsgálatokkal elérhető eredmények megvalósítására, és összefoglalja azokat a gyakorlati jelentőséggel bíró ismereteket, amelyeknek az alapellátásban dolgozó kollégák hasznát vehetik.
A tuberculosis globális és európai nézőpontból
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tíz évvel ezelőtt nyilvánította a tuberculosist világméretű fenyegetésnek. A WHO történetében ez az első és azóta is az egyetlen olyan eset, amikor egy betegséget ezzel a meghatározással jelöltek meg. Az epidemiológiai előrejelzések szerint a 21. század első két évtizedében 200 millió ember betegszik meg tuberculosisban, s közülük 35 millióan meg is halnak a betegség következtében.1,2 A fenyegetés a harmadik világban a legsúlyosabb, főként Afrikában és Délkelet-Ázsiában, ahol a lakosság jelentős része HIV-fertőzött, de a tuberculosis Európában sem tekinthető megoldott problémának.1,3
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.