Új módszer a tbc tömeges szűrésére Ázsiában
A tuberkulózis szűrésére kifejlesztett magas specificitású és szenzitivitású immunassay néhány csepp vérből 2 óra alatt kimutatja a fertőzést. Különösen hasznos gyermekek vizsgálatánál illetve extrapulmonális tbc felfedezésére.
Legalább 600 millió pakisztáni, bangladesi és indiai ember fertőzött a Mycobacterium tuberculosi baktériummal. Évente legalább hárommillió ember jut el a betegség potenciálisan halálos, aktív tbc-nek nevezett stádiumába. Időben felfedezve a betegség gyógyítható, azonban a hagyományos tesztek háromból egyszer biztosan tévednek. Dél-Ázsiában minden évben nagyjából 400 000 ember hal meg ebben a betegségben.
Pakisztáni kutatók és az UC Davis Health System által kifejlesztett szűrési módszerrel közel háromszáz, mikroszkópos köpetvizsgálattal saválló pozitív beteg vérmintáján teszteltek egy 28 Mycobacterium-antigént tartalmazó immunassay panelt. Az új szűrési módszer olyan antitesteket keres a vérben, amelyek csak aktív tbc-s páciensekben jelennek meg. A hagyományos módszer a mikroszkópos köpetvizsgálat volt, ahol a Ziehl-Neelsen festéssel a saválló baktériumokat próbálták kimutatni. Ez az évszázados módszer csak ritkán produkál 50% feletti találati eredményt, míg az antitest kimutatásán alapuló új módszer nagyjából 80%-os találati arányt biztosít. A köpetminta tenyésztése is bevett módszer, mellyel nagyobb eséllyel találják meg a betegeket, azonban ennek a vizsgálatnak a lefutási ideje akár két hónap is lehet.
Az új teszthez pár csepp vérmintára van szükség, és 2 óra alatt közel 100 páciens kiértékelését lehet elvégezni. Ehhez képest a mikroszkópos vizsgálathoz egy-egy betegnél három nap alatt kell három köpetmintát venni. Gyermekeknél a köpetminta begyűjtése gyakran nehézségekbe ütközik, így náluk a mikroszkópos vizsgálat hibagyakorisága kiugró. A tbc extrapulmonális formájában, amikor a Mycobacterium nem a tüdőt, hanem egyéb szervet támad meg, a régi módszerrel a fertőzés nem is mutatható ki. A fertőzött gyermekek és az extrapulmonális fertőzések az összes tbc-s eset mintegy 20%-át teszik ki, ők a vérmintában kimutatható antitest vizsgálatával hatékonyan szűrhetőek. Az előzetes értékelések alapján az új módszer mintegy 80%-os hatékonysággal ismeri fel az aktív tbc-t, szemben a régi teszt 50%-os eredményével. Az új módszer alkalmazásához szükséges felszerelés drágább ugyan, de a nagyobb vizsgálati kapacitás, az egy betegre jutó költség nem változik. A magas találati arány és a vizsgálat sebessége miatt több millió új páciens vizsgálatára nyílik lehetőség.
A kutatók egy második módszeren is dolgoznak, amely az immunomodulátor fehérjéket szűri, és az antitestszűréssel együtt alkalmazva több mint 90%-os hatékonyságra lenne képes. A két szűrés azonos technológiára épül. A jövőben olyan génmutációkat is keresnek, amik az antituberkulotikumok hatástalanságát okozhatják. Ez a vizsgálat nagyban megnövelné a páciens túlélési esélyeit.