A prosztatarák a férfiak egyik leggyakoribb urológiai daganatos megbetegedése. A szerven belüli daganat eredményesen gyógyítható, így nem lehet eléggé hangsúlyozni az agresszív dülmirigyrák korai diagnosztizálásának jelentőségét. Előrehaladott stádiumban az egyre korszerűbb gyógyszeres kezelésekkel jól befolyásolható a daganat progressziója, ezek a terápiás lehetőségek hazánkban is elérhetők. Dolgozatunkkal szeretnénk bemutatni a prosztatadaganat jelenlegi diagnosztikus és terápiás lehetőségeit.
Korai petefészek-kimerülés esetén az ovariumok 40 éves kor előtt elvesztik működőképességüket. Ez magas morbiditással és mortalitással jár. A tüszőhormon termelésének csökkenése miatt a menopauza szindróma tünetei, elsősorban a hőhullámok gyakrabban és erősebben jelentkeznek, meddőség alakul ki. Károsodik az endoteliális működés, nő az iszkémiás szívbetegség, az iszkémiás stroke, valamint a csontritkulás okozta törési kockázat.
Régóta tudjuk, hogy a peri- és posztmenopauzális hormonkezelés kedvezőtlenül befolyásolja a tromboembóliás és az emlőrákkockázatot. A cikk áttekinti a biztonságosság követelményének leginkább megfelelő indikációkat, készítményeket és adagolási módokat.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVIII. évf. 1. szám
OTSZ Online
2016-03-29
A menopauza szindróma tünetei sokfélék, de közös jellemzőjük, hogy valamennyit a tüszőhormon termelésének a változókorban bekövetkező csökkenése okozza.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-04-22
A menopausalis tünetek enyhítésére alkalmas módszerek ésszerű alkalmazása több mint egy évtizede képezik viták tárgyát. A Women’s Health Initiative (WHI) elnevezésű vizsgálat adatainak értelmezése számos aggodalmat vetett fel a hormonterápia (HT) biztonságosságát illetően. Ebben a nagy, prospektív, véletlen besorolásos vizsgálatban (RCT, randomized controlled trial) a menopausalis HT kockázatait és előnyeit elemezték. A WHI első eredményei aggasztóak voltak ugyan, de a később elvégzett alcsoportelemzések és a résztvevők hosszú távú utánkövetése megnyugtatónak bizonyult. Ráadásul az újabb prospektív RCT-k részletesebb információkkal szolgáltak a HT megfelelő és biztonságos alkalmazásához. Végül az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA, Food and Drug Administration) által a menopausalis tünetek kezelésére elfogadott több új kezelési móddal kapcsolatosan is félelmek merültek fel. Ezek az új módszerek izgalmas újszerű lehetőségeket kínálnak a menopausalis tünetektől szenvedő nők számára.
Parkinson Mozaik Parkinson Mozaik 3. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Parkinson Mozaik
2014-04-22
A „táplálkozás” (nutrition) és gyógyszeres („pharmaceutical”) szavak összeolvasztásával képezett „nutraceutical” kifejezés olyan élelmiszereket vagy élelmi anyagokat jelöl, melyekről meggyőző klinikai bizonyítékok igazolják, hogy kedvezően befolyásolhatják az egészségi állapotot, többek között preventív hatásuk lehet bizonyos betegségek vonatkozásában. E csoportba táplálékkiegészítők éppúgy beletartoznak, mint specifikus diéták, gyógynövény-készítmények vagy feldolgozott élelmiszerek (pl. levesek, gabonatermékek vagy üdítőitalok). Ilyen hatása lehet bizonyos vitaminoknak, ásványi anyagoknak, gyógynövényeknek vagy izolált bioaktív vegyületeknek.
A ginekomasztia a férfiak mirigyes emlőszövetének jóindulatú proliferációja. A nem fiziológiás ginekomasztiát krónikus betegség (pl. májcirrózis, hipogonadizmus, veseelégtelenség), gyógyszer, táplálékkiegészítő vagy illegális szer, esetleg daganat okozhatja. Kezelése a beteg kívánságának figyelembevételével mielőbb történjen.
Főbb tézisek:
A lakosság jelentős részének étrendi kalciumbevitele nem éri el az ajánlott napi 1000–1500 mg-ot. Ha a kalciumbevitelt – akár élelmiszerek, akár táplálékkiegészítők révén – növeljük, késleltethető az életkorral járó csontleépülés. A metaanalízisek szerint a kalcium mérsékelten csökkenti a törési kockázatot is.
Közép-Európában széles körben elterjedt a D-vitamin-hiány. A tüneteket még nem okozó D-vitamin-hiány is szekunder parathormonszint-emelkedéshez és fokozott csontleépüléshez vezet, s növeli a csonttörés kockázatát. A kombinált kalcium- és D-vitamin-pótlás kontrollált vizsgálatokban csökkentette az extravertebrális törések kockázatát. Mivel nagyobb mennyiségű D-vitamint csak kevés élelmiszer tartalmaz (tengeri halak), az idősebbeknek ajánlatos napi 1000 NE D-vitamin-tablettát szedniük.
A K-vitamin fontos a g-karboxilált csontmátrixfehérjék, köztük az oszteokalcin szintéziséhez. A K-vitamin-hiány csökkent csontsűrűséggel és az extravertebrális törések megnövekedett kockázatával jár együtt. Ezért ajánlatos napi 200 mg-ot meghaladó K-vitamin-bevitelre törekedni.
A fitoösztrogének csökkenthetik a postmenopausában levő nők csontveszteségét. Az adagolásra, a nutritív bevitelre és az esetleges mellékhatásokra vonatkozó kérdések még tisztázásra várnak. A csonttörés kockázatát csökkentő hatásukról egyelőre nincsenek adataink.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.