Manapság a különféle szervátültetések szinte már rutinműtétnek számítanak világszerte. A szervek közül a vese és a máj átültetését végzik a legnagyobb számban, de viszonylag gyakran kerül sor tüdőtranszplantációra is.
Számos betegségben előfordulhatnak gyűrűszerű bőrelváltozások, mint pl. a tinea corporis, a Lyme-kórt jelző erythema migrans, a plakkos psoriasis, a hiperszenzitivitási reakcióként fellépő erythema multiforme, a lichen planus, a nummuláris ekzema, a pityriasis rosea vagy az urticaria – hogy csak a gyakoribbakat említsük. Mindezek felismerésében, elkülönítésében, terápiájában segíti a nem bőrgyógyász olvasót a cikk.
A szervátültetést követően hosszú távon az átültetett szervvel összefüggő szövődmény, kísérő betegség, valamint az immungátlással kapcsolatos mellékhatás egyaránt kialakulhat.1–3 Főleg a kardiovaszkuláris és a metabolikus megbetegedéseknek, valamint a daganatoknak van jelentős prognosztikai szerepük. A hosszú távú gondozásban központi szerepet tulajdonítunk a szűrővizsgálatoknak, a következményes betegségek korai felismerésének.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XXI. évf. 3. szám
OTSZ Online
2016-07-05
A góc krónikus, tünetszegény gyulladás, amelynek következtében egy második betegség alakulhat ki. A góchipotézis alapján azokat a betegségeket szeretnénk áttekinteni, ahol a fokális infekcióknak szerepe lehet gyermekeknél. A „góckutatás” mint kivizsgálási módszer már nem javasolt gyermekkorban.
A krónikus urticaria (CU, chronic urticaria) jelentőségét részben gyakori előfordulása, részben az életminőséget, munkahelyi és iskolai teljesítményt jelentősen rontó, erősen viszkető tünetei és magas direkt és indirekt egészségügyi költségei adják. Az utóbbi évek kutatásainak eredményeként jelentő- sen változott a kórkép klasszi kációja, java- solt diagnosztikai és di erenciáldiagnosztikai lépései, valamint terápiás lehetőségeink is szélesedtek. Ezek ismerete nem csupán bőr- gyógyászok, de más diszciplína szakorvosai számára is fontos és érdekes lehet, mivel a kró- nikus urticariás betegek a háttérben álló okok kivizsgálása közben több szakrendelésen is megjelennek.
Az uveitiszt – a szivárványhártya–sugártest–érhártya egység gyulladását – sokféle rendellenesség okozhatja. Az esetek 30–45%-ában szisztémás betegség áll a hátterében. Ha a kórtörténet, az első kivizsgálás nem fedi fel a kiváltó okot, tanácsos szifiliszpróbát végezni, illetve mellkasröntgent a szarkoidózis vagy a tuberkulózis kimutatására. Esetenként hasznos a B27 leukocitaantigén tipizálása. A gyógyszer indukálta uveitisz a gyógyszer alkalmazása után napokkal-hónapokkal jelentkezhet. Az 50 évesnél idősebbek gyulladáscsökkentő kezelésre nem reagáló középső vagy hátsó uveitisze esetén gondolni kell a primer okuláris limfóma lehetőségére.
Ismeretlen eredetű lázként definiáljuk azt a lázas állapotot, amely legalább 3 héten át fennáll, és kóreredetére egyhetes kórházi kivizsgálás (vagy „ésszerű” kivizsgálás) sem derít fényt. Az ismeretlen eredetű láz inkább gyakori betegség atípusos jele, mintsem ritka betegség tünete. Ha a diagnózis a szokásos laboratóriumi vizsgálatok, a régióspecifikus szerológiai tesztek és képalkotó vizsgálatok elvégzése után sem egyértelmű, a pozitronemissziós tomográfia segítheti a klinikust a szövetbiopszia irányának meghatározásában. Ismeretlen eredetű láz esetén általában nem javasoljuk antibiotikum vagy szteroid empirikus adását.
Minthogy egyre növekvő mértékben használunk implantátumokat és ízületi protéziseket, egyre gyakrabban szembesülünk a biofilmfertőzések problematikájával is. Tartós fájdalom vagy az implantátum korai kilazulása negatív mikrobiológiai tenyésztési lelet mellett is protézisinfekcióra enged következtetni. Az implantátumon többféle módon telepedhetnek meg mikrobák. A patogenezis fontos a megfelelő kezelés kiválasztása szempontjából.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.