Az autoimmun hepatitis ismeretlen eredetű, immunmediált gyulladásos májbetegség. Kialakulásában kulcsszerepet játszik genetikailag hajlamos egyéneknél a környezeti tényezők hatására, a T-regulátor sejt elégtelen funkciója következtében a hepatocyták elleni öntolerancia elvesztése és a szövetkárosító autoimmun reakció. Emelkedett transzaminázszint, autoantitestek, magas szérum-IgG-szint, hisztológiában interface hepatitis, lymphoplazmasejtes infiltráció jellemzi. Döntően középkorú nők betegsége, de bármely életkorban előfordul. Évekig tünetmentes lehet, és jelentkezhet súlyos akut vagy krónikus hepatitis, illetve „kriptogén” cirrózis képében. A kórlefolyás igen nagy egyéni változatosságot mutathat, jellemzően fellángolásokkal és spontán remissziókkal járhat.
A remegés nem betegség, hanem tünet. Számtalan oka lehet, a pánikrohamtól, gyógyszermegvonástól és mérgezéstől anyagcsere-betegségeken, májelégtelenségen, pajzsmirigy-túlműködésen át az olyan ideggyógyászati betegségekig, mint az esszenciális tremor vagy a Parkinson-kór. Sokszor reális cél a remegés gyógyítása vagy gyógyszeres mérséklése, de Parkinson-kórban a lassú súlyosbodás lehetőségével is számolni kell.
A „rossz” LDL koleszterin vérszintjét csökkentő sztatin szerek elhagyása azzal a veszéllyel járhat, hogy a betegekben gyakoribbá válhat a Parkinson kór.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás VII. évf.5. szám
OTSZ Online
2003-09-01
Bevezetés
Aligha kétséges, hogy a tiopurinok csoportjába tartozó azathioprin (AZA), 6-merkaptopurin (6-MP) és 6-tioguanin (6-TG) hatásos szerek a krónikus gyulladásos bélbetegség (inflammatory bowel disease – IBD) kezelésében. Ennek ellenére a gyakorló orvosnak ma is számos nehéz döntést kell meghoznia a tiopurin-kezeléssel kapcsolatban. Mikor célszerű elkezdeni az AZA- vagy 6-MP-kezelést? Van-e különbség az AZA és a 6-MP között? Mikor célszerű a kezelést abbahagyni? Hogyan lehet egyénre szabni a kezelést? Hogyan kell monitorozni a kezelést? Biztonságosak-e a tiopurinok terhes nők kezelésében? Hosszú távon milyen kockázatokkal jár a kezelés? Cikkünk célja áttekinteni e problémás kérdéseket.
A tiopurinok hatásosságát bizonyító adatok
A tiopurinok Crohn-betegség és colitis ulcerosa kezelésében egyaránt hatásos szerek mind az aktív szak kezelésében, mind a remisszió fenntartásában. A Cochrane adatbázis alapján megvizsgálták az AZA és a 6-MP remissziót kiváltó hatását aktív Crohn-betegségben, és kimutatták, hogy hatásosabbak, mint a placebo (esélyhányados [EH] 2,36, 95%-os megbízhatósági tartomány [MT] 1,57–3,53) [1]. Az egy terápiás válasz létrejöttéhez kezelendő betegek száma (number needed to treat – NNT) 5 (17 hétnél rövidebb kezelés esetén NNT518, annál hosszabb kezelésnél NNT54). Az egy mellékhatás létrejöttéhez kezelendő betegek száma (number needed to harm – NNH) 14. Mivel a tiopurinok remissziót előidéző hatása lassú, ezért ezeket gyakrabban alkalmazzák fenntartó kezelésként. A tiopurinok remissziót fenntartó hatását Crohn-betegségben megerősíti a Cochrane adatbázis egy másik elemzése (EH 2,16 [MT 1,35–3,47], NNT57) [2], valamint egy nottinghami gyógyszermegvonásos vizsgálat is, amelyben colitis ulcerosában szenvedő, AZA-kezelés mellett remisszióba került betegek kaptak véletlen besorolás szerint placebót vagy AZA-t [3]. Egy év után a relapszusok aránya a placebocsoportban 61%, az AZA-csoportban 31% volt (p50,01, NNT53).
Mikor érdemes megfontolni a tiopurin-kezelés elkezdését?
A krónikus gyulladásos bélbetegség lefolyásának három szakaszában vetődik fel a tiopurinok alkalmazásának lehetősége:
újonnan diagnosztizált betegség esetén
műtét után (Crohn-betegség esetén) vagy súlyos roham esetén (colitis ulcerosa és Crohn-betegség esetén)
szteroidfüggőség vagy szteroidrezisztencia esetén (colitis ulcerosa és Crohn-betegség esetén).
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.