A beültethető kardioverter defibrillátor (ICD) a kamrai tachycardiák és a kamrafibrilláció kezelésének, a hirtelen szívhalál megelőzésének alapvető eszköze. Az ICD megfelelő alkalmazásával a leginkább érintett betegcsoportban, a középkorú, ischaemiás szívbetegségben szenvedő férfiak körében nemcsak életeket és életéveket mentünk meg, hanem jelentős nemzetgazdasági haszon is keletkezik a tapasztalt munkaerő munkaképességének megtartásával.
Stabil HF-ben szenvedő betegek bevonásával végzett prospektív vizsgálatban szuboptimális HR-kontrollt figyeltek meg szinuszritmussal kísért HFrEF eseteiben, függetlenül a béta-blokkolók alkalmazásától. Az eredmények aláhúzzák, hogy ebben a betegcsoportban nagyobb figyelmet kell fordítani a szívfrekvencia kontrolljára.
A European Society of Cardiology kamrai ritmuszavarokkal és a hirtelen szívhalál megelőzésével foglalkozó 2015-ös irányelveinek a 2006-os ajánlásokhoz képest számos új eleme van, a genetikai diagnosztikától a szubkután és a hordozható kardioverter defibrillátorokig.
Az inadekvát ICD-sokk hatását még nem ismerjük teljesen, de adataink bőségesen alátámasztják annak káros következményeit, ezért előfordulását igyekeznünk kell jobb programozási stratégiával csökkenteni. Korszerű ICD-programozási stratégiák segítségével a szükségtelen sokkleadások száma nagymértékben csökkenthető.
Az új ESC-irányelvek értékes tanácsokkal szolgálnak a bradikardiában szenvedő és szinkópékról beszámoló betegek pacemakeres kezelésének indikálásához és a készülék kiválasztásához. A permanens és az intermittáló aritmia fogalmának bevezetésével az útmutató megkönnyíti a tünetek értékelését, a diagnosztikát és a pacemaker-beültetés indikálását. Ajánlásai a nehezebb esetekben (szárblokkok, első fokú atrioventrikuláris blokk, tünetmentes pulzuskimaradás) elősegítik az egyedi elbírálást. Kiterjedt a szerzők figyelme számos gyakorlati tudnivalóra is (antikoaguláció melletti implantáció, MRI-kompatibilis készülékek, telemonitorozás).
A REVERSE vizsgálat megerősítette azokat a korábbi megfigyeléseket, amelyek szerint a reszinkronizációs technika enyhe-mérsékelt szívelégtelenségben kifejezetten javítja a klinikai állapotot. Ezek az 5 esztendőre kiterjedő adatok azt is bizonyítják, hogy a kedvező hatás tartósnak minősíthető.
Az előrehaladott szívelégtelenséghez társuló súlyos mitrális inszufficiencia sok esetben invazív kezelést igényelne, de a billentyű rekonstrukciója nem mindig megvalósítható, a billentyűpótlás kockázata nem mindig vállalható. Az eddigi sebészi terápiás lehetőségek az utóbbi években kiegészültek egy perkután eljárással. A cikk felvázolja ennek lényegét és lehetséges indikációs területét.
Összefügg-e a C-reaktív protein és más biomarkerek plazmaszintje a potenciálisan halálos ritmuszavarok és a hirtelen szívhalál bekövetkezésével szívinfarktust átvészelt és kardioverter defibrillátor vagy reszinkronizációs mûszer beültetésére váró betegek körében? Úgy tûnik, nincs köztük olyan összefüggés, ami a defibrillátor beültetésérôl hozott döntést segítené, bár a biomarkerek és más klinikai jelek együtt elôre jelezték a kétéves halálozási kockázatot.
Nincs ma olyan gyógymód, amely megtartott szisztolés funkcióval járó szívelégtelenségben bizonyítottan csökkentené a mortalitást és a morbiditást. A szisztolés szívelégtelenség prognózisát azonban többféle gyógyszerrel és eszközzel is sikerült javítani a jelenleg érvényben lévô szakmai irányelvek megjelenése óta. Súlyos szisztolés diszfunkció esetén az ACE-gátló és béta-blokkoló mellé adott kis dózisú aldoszteron-antagonista már a NYHA II súlyossági osztályban is csökkenti a halálozást és a hospitalizációk számát. Szisztolés szívelégtelenségben a 70/percnél nagyobb szívfrekvencia független kockázati tényezô. Ha ez a béta-blokkoló maximális tolerált adagja mellett is fennmarad, ivabradinnal csökkenthetjük a szívelégtelenséggel összefüggô kórházi felvételek számát. A vaspótlás javítja a tüneteket és a terhelhetôséget, függetlenül attól, hogy anémiás-e a beteg. Súlyos szisztolés diszfunkció és széles QRS-komplexus esetén megfontolandó a kardiális reszinkronizációs kezelés.
A szívbetegek ellátásán belül egyre nagyobb figyelmet kapnak a kísérő betegségek, köztük az alvásfüggő légzészavarok (SDB). Mind az obstruktív alvási apnoé (OSA), mind a Cheyne–Stokes-légzés (CSR) gyakori és a prognózist rontó kísérő betegség.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.