A diabeteses láb szindróma a cukorbetegek lábán kialakuló, összetett patomechanizmusú tünetegyüttes, amely számos szövődménnyel jár. A nem megfelelően ellátott beteg életminősége romlik, csökken vagy elvész a munkaképessége, a családi kötelékeis és szociális kapcsolatai sérülhetnek.
A risperidon általános immunszuppressziót kiváltó hatása miatt a figyelemzavaros gyermekek és demens öregek a fertőzések megnövekedett kockázatával néznek szembe.
A multirezisztens kórokozókat tünetmentesen hordozó (kolonizált) személyek kiszűrése nehéz feladat. Folyamatosan fennáll a veszély, hogy másoknak is átadják az általuk hordozott kórokozókat, amivel akár fertőző betegségeket is okozhatnak. A multirezisztens kórokozók kórházi terjedésének megakadályozása komplex kórházhigiénés program segítségével lehetséges, amelynek súlypontja a diagnosztikai és prevenciós tevékenységen van.
Az elmúlt két évtizedben jelentős fejlődés következett be az onkoterápiás kezelések területén, melyhez a szakemberek igyekeztek felzárkóztatni a szupportív, illetve palliatív ellátás korszerűsítését is.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2017-03-13
Az egészségügy átfogó átalakulás előtt áll, ami alapvetően alakítja át az ellátórendszer szerkezetét, működését és a szereplők viselkedését. A technológiai fejlődés lesz a változások egyik hajtóereje, de a finanszírozási kényszer átalakítja a biztosítási rendszert és átrendezi a felelősségi viszonyokat is. A gyógyítás egyre inkább kollektív tevékenység lesz, és az Evidence Based Medicine szemléletet kiegészíti az együttműködési kényszer (Cooperation Based Medicine). A gyógyítási tér és az egészségfelelősség kitágul a beteg felé, mindez új alapokra helyezi az orvos-beteg viszonyt. Ebben az írásban – néhol szándékoltan kontúros elrajzolással és szimplifikációval – ezekre a változásokra próbáltam felhívni a figyelmet.
A császármetszések arányának emelkedése megállíthatatlan folyamatnak tűnik. A közlemény összefoglalja az indikációs területek elmúlt évtizedekben bekövetkezett változásainak okait, elemzi a feleslegesen végzett műtétek megelőzésének szükséges és lehetséges módjait.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2016-01-26
Az alapellátás hagyományos, „egy falu – egy orvos – egy praxis” elvű rendszere nem fenntartható, de ez a modell már nem is korszerű. A változó lehetőségekhez, szakmai környezethez és igényekhez igazított alapellátás jövőképe nem lehet homogén. Középtávon a csoportpraxis lehet a meghatározó működési mód, de lesznek szakgondozási praxisok, és tovább élnek a jól működő szólópraxisok is. Az eredményes átalakítás nem „határnapos”, hanem evolutív folyamat, s nem kényszeríti, hanem ösztönzi a szereplőket. Az alapellátási pontok száma szükségszerűen csökkenni fog, ezért „ki kell találni”, hogy mi lesz az ellátórendszer minden településen biztosítandó „bázisszolgáltatása”. Az alapellátás átalakítása nem önálló projekt, egy új egészségügyi rendszerben kell meghatározni az alapellátás kiemelt szerepét.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-09-30
Egy évvel az ACOG/SMFM állásfoglalás nyilvánosságra hozatala után a dokumentum egyik társszerzője összefoglalja a császármetszési arány biztonságos csökkentésére tett erőfeszítéseket az Egyesült Államokban.
Németországi és nemzetközi vizsgálatok szerint jelentős különbségek lehetnek a kognitív károsodással élő és a mentálisan ép páciensek fájdalmainak kezelése között. Ennek egyik lehetséges oka, hogy a kognitív károsodás korlátozhatja a beteget fájdalmainak kifejezésében. Szerepelhetnek az okok között az illetékes orvosi szakmák képviselőinek a fájdalomcsillapító gyógyszerek hatásával és adagolásával kapcsolatos hiányos ismeretei és fenntartásai is. Németországban ezen a területen további kutatásokra van szükség, mert a betegek alulkezelése tartósan fennálló probléma, és evidenciákon alapuló ajánlások megfogalmazásához nincs még elég adat.
A szepszis jellemzője a szisztémás gyulladásos reakció. Súlyos szepszisben a halálozás 25–30%, szeptikus sokkban 40–70%. A fertőzés gyakori helyei: légzőrendszer, genitális-húgyúti és gasztrointesztinális rendszer, bőr, lágyrészek. A korai céltudatos kezelés csökkenti a kórházi halálozást. A kezdeti kezelés része a légzés stabilizálása és az erélyes folyadékpótlás, szükség esetén a vazopresszor terápia. Az antibiotikum adását az első órában el kell kezdeni.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.