Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 21
#1
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2023-02-27

Két gyógyszer kombinációja ígéretes eredményeket mutatott lacunaris stroke-os betegek állapotának javításában, a többi között a kognitív zavarok csökkentésében.

#2
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2022-01-28

A Treat Stroke to Target (TST) vizsgálat új analízisében a stroke-on átesett betegek LDL-szint csökkentése és a koponyaűri vérzések kockázatának összefüggését keresték.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXVI. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Cikkreferátum
2019-05-20

A nyaki verőér időskori gyakori szűkülete növeli az ischaemiás agykárosodás kockázatát és a következményes lacunaris és corticalis infarktusok kialakulását, illetve a fehérállományi jelgazdag gócok kognitív károsodáshoz és demenciához vezetnek. A nyaki verőér atherosclerosisának csökkentésével valószínűleg mérsékelhető lenne a kognitív zavar.

Stroke, 2019. február

#4
Sclerosis multiplex lapszemle 4. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Sclerosis multiplex lapszemle
2019-05-06

Bevezetés
A mágnesesrezonancia-vizsgálat (MRI) a leggyakrabban használt képalkotó vizsgálat, ami megerősítheti a sclerosis multiplex (SM) klinikai diagnózisát, gyakran egyes klinikai kritériumokat is helyettesíthet és hasznos lehet alternatív diagnózisok kizárásának céljából.

#5
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2018-07-13

Az arteria carotis szűkületének stent behelyezéssel illetve endarterectomiás műtéttel történő megszüntetése nagyjából azonos stroke kockázatot eredményez.

#6
Stroke Mozaik Stroke Mozaik 7. évfolyam 2. szám
OTSZ Online >> Stroke Mozaik
2015-08-12

A megfelelő szekunder stroke-prevenció szempontjából alapvető fontosságú a stroke okának azonosítása, ám a strokeesetek több mint egyharmada kriptogén. Kórházi körülmények között a stroke-betegek mindössze körülbelül 5%-ánál derül újonnan fény pitvarfibrillációra (AF, atrial fibrillation), ám a paroxizmális AF (PAF) nem feltétlenül van jelen a stroke idején, illetve a kórházi kardiális monitorozás elől rejtve maradhat.

#7
Stroke Mozaik Stroke Mozaik 6. évfolyam 2. szám
OTSZ Online >> Stroke Mozaik
2014-09-01

A stroke egyre nagyobb közegészségügyi terhet jelent világszerte, melynek csökkentésére mind nagyobb szerepet kapnak az első vagy ismétlődő stroke megelőzését célzó stratégiák, illetve az akut stroke megfelelő kezelése és rehabilitációja. Az ausztrál szerző az ismétlődő ischaemiás stroke szekunder prevenciójának legfontosabb alapelveit foglalja össze. Ennek jelentőségét az adja, hogy a rekurrens stroke esetek teszik ki az összes megelőzhető stroke jelentős hányadát (25–30%-át), többnyire ischaemiás stroke-ok, melyet nagyobb fokú rokkantsággal, nagyobb halálozási aránnyal és nagyobb kezelési költséggel járnak.

#8
Stroke Mozaik Stroke Mozaik 6. évfolyam 2. szám
OTSZ Online >> Stroke Mozaik
2014-07-11

Ischaemiás cerebrovaszkuláris betegségben szignifikáns kapcsolat igazolódott az aszpirinhasználat és a mély vagy infratentorialis mikrovérzések között, e korreláció azonban talán csak a hypertonia mint befolyásoló faktor jelenlétét tükrözi. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a korábbi tanulmányok azt találták, hogy a cerebralis mikrovérzések jelenléte a cerebralis vérzések kockázati tényezője lehet thrombocyta gátlóval kezelt betegeknél. 

#9
Stroke Mozaik Stroke Mozaik 1. évfolyam 2. szám
OTSZ Online >> Stroke Mozaik
2013-02-25

A vaszkuláris egyensúlyt biztosító hemosztázis az érrendszer sérülésére adott válaszul oldhatatlan fibrin–thrombocyta alvadékkal zárja el a károsodott érszakaszt, ily módon törekedve az érrendszer integritásának fenntartására. Az aktiváció következtében a thrombocyták aggregációjához, valamint a véralvadási kaszkád megindításához szükséges anyagok szabadulnak fel, melyek eredményeként kialakulnak a véralvadék szilárdságát biztosító fibrinkeresztkötések, melyek lebomlása kapcsán különféle fibrinfragmentumok keletkeznek. Ezek legkisebbike a DD, vagyis D-dimer fragmentum. A D-dimer szintje alapján meghatározható a fibrin-turnover intravaszkuláris szintje, és igazolható, hogy mind trombin-, mind pedig plazminképződés folyik.

#10
Stroke Mozaik Stroke Mozaik 2. évfolyam 2. szám
OTSZ Online >> Stroke Mozaik
2013-02-12

Az intracranialis nagy erek atherosclerosisa (ILAA, intracranial large artery atherosclerosis) az egyik leggyakoribb érbetegség, melynek előfordulási aránya például az ázsiai populációban elérheti akár az 50%-ot is. A nemrégiben lefolytatott Warfarin-Aspirin Symptomatic Intracranial Disease (WASID) vizsgálat azzal a megállapítással zárult, hogy ILAA esetén az aszpirinnal kezelt csoportban 19,7%-ban, a warfarint szedő csoportban 17,2%-ban ismétlődött a stroke 2 éven belül. Fontos megjegyezni, hogy az atherosclerosis – szisztémás betegség révén – a koponyaűri kis és nagy ereket is károsítja egyidejűleg, melynek eredményeként diffúz ischaemiás agyi károsodás jön létre. A modern képalkotó módszerek korában most már eszköz is van a kezünkben ezek ábrázolására.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.