Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 10
#1
Orvostovábbképző Szemle XXIX. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2022-09-25

A minimál invazív laparoszkópos sebészet számos hagyományos nyitott eljárás helyébe lépett az urológiában. A da Vinci sebészeti rendszer jelentős technikai előnyt kínál a laparoszkópos sebészeti eljáráshoz képest. A robot­asszisztált radikális prostatectomia széles körben történő elfogadása tette lehetővé az urológusok számára más, komplexebb műtétek elvégzését, szig­nifikánsan csökkentve a műtéti morbiditást. Cikkünk célja a robotsebészet történetének áttekintése, valamint a rosszindulatú daganatok kezelésében betöltött jelenlegi és jövőbeni szerepének megismertetése.

#2
Orvostovábbképző Szemle XXVIII. évf. 1. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2021-02-02

A nagy áttörést a membranosus nephropathia patogenezisének megis­merésében a 2009-ben felfedezett foszfolipáz A2 receptor (PLA2R) mint antigén jelentette. Míg hosszú ideig csupán ezt az antigént ismertük, addig is sejteni lehetett, hogy más antigének is szerepet játszhatnak a betegség ki­alakulásában. 2014-ben a thrombospondin type-1 domain-containing 7A-t (THSD7A), míg 2019-ben a neural epidermal growth factor-like 1 proteint (NELL-1) és az exostosin 1,2-t (EXT1, EXT2) azonosították új antigénként.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXVII. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2020-12-10

A prosztatarák a férfiak egyik leggyakoribb urológiai daganatos megbetegedése. A szerven belüli daganat eredményesen gyógyítható, így nem lehet eléggé hangsúlyozni az agresszív dülmirigyrák korai diagnosztizálásának jelentőségét. Előrehaladott stádiumban az egyre korszerűbb gyógyszeres kezelésekkel jól befolyásolható a daganat progressziója, ezek a terápiás lehetőségek hazánkban is elérhetők. Dolgozatunkkal szeretnénk bemutatni a prosztatadaganat jelenlegi diagnosztikus és terápiás lehetőségeit. 

 

#4
Orvostovábbképző Szemle XXVI. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2019-03-19

Az akaratlan vizeletvesztés gyakori, mindkét nemet, de főként az 50 év fe­letti nőket érintő probléma, mely lehet késztetéses (hirtelen ingerek mellett megjelenő), terheléses (hasi nyomásemelkedés által kiváltott), vagy a ket­tő kombinációja, azaz kevert típusú. A betegek közül viszonylag kevesen kérnek segítséget, inkább együtt élnek a problémával. A panasz kivizsgá­lása és első vonalbeli kezelése már az alapellátásban megkezdhető, ezért szükséges, hogy a betegekkel rendszeresen érintkező orvos rákérdezzen a vizelettartási panaszokra a fokozottan érintett populációkban, hogy – egyszerű, jelentős financiális terhet nem jelentő kivizsgálás után – maga is útbaigazítást adhasson a vizeletvesztés miatt akár depresszióssá, szociálisan izolálttá váló betegeknek.

#5
Magyar Onkológia 58. évf. 3. szám
OTSZ Online
2014-10-01

Az urológiában a minimálinvazív laparoszkópos sebészet a posztoperatív morbiditás terén mutatott előnyei miatt számos hagyományos, nyitott eljárás helyébe lépett. Alkalmazása tanulást igényel, egyben technikai kihívást is jelent, így csupán a magasan képzett sebészek munkájára korlátozódik. A da Vinci sebészeti rendszer jelentős technikai előnyt kínál a laparoszkópos sebészeti eljáráshoz képest. A robotasszisztált radikális prostatectomia széles körben történő elfogadása tette lehetővé az urológusok számára más, komplexebb műtétek elvégzését, szignifikánsan csökkentve a műtéti morbiditást. Cikkünk célja a robotsebészet történetének áttekintése, valamint a rák kezelésében betöltött jelenlegi és jövőbeni szerepének ismertetése. Közleményünkben a radikális prostatectomián keresztül mutatjuk be a robotasszisztált technikát és eredményeit. Magyar Onkológia 58:173–181, 2014

Kulcsszavak: da Vinci robotsebészet, prosztatarák, radikális prostatectomia

#6
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2013-03-18

A radikális prostatectomiának (RP) még rendszeres szűrővizsgálatok mellett is van létjogosultsága, bár az előnyös hatás csak a betegek egy alcsoportjában mutatkozik meg, és akár több év is eltelik, míg a terápiás haszon nyilvánvalóvá válik – írják a Journal of the National Cancer Institute  című lapban megjelent tanulmány szerzői.

#7
Journal of Clinical Oncology VI. évf. 3. szám
OTSZ Online
2010-06-25

 

Célkitûzés
A vizsgálat célja annak meghatározása volt egyetlen speciális ellátóközpont betegei körében,
hogy a radikális prostatectomia (RP, radical prostatectomy) és a külsô sugárforrásból végzett
radioterápia (EBRT, external beam radiotherapy) miként befolyásolja a távoli metasztázisok
(DM, distant metastases) elôfordulását RP-vel és EBRT-vel kezelt lokalizált prosztatarákban.
Betegek és módszerek
Klinikailag T1c–T3b stádiumú prosztatarákban szenvedô betegeknél intenzitásmodulált
EBRT (> 81 Gy) vagy RP történt. Mindkét csoportot olyan betegek alkották, akiknél biokémiai
kudarc esetén mentô („salvage”) sugárkezelésre vagy androgéndeprivációs terápiára
került sor. Az RP-vel kezelt betegeknél mediánértékben 13 hónap, míg az EBRT-n
átesett betegek esetében 69 hónap telt el a biokémiai recidíva és a mentô terápia között.
A DM-re vonatkozó adatok összevetése elôtt korrekciót végeztünk a betegek életkora, a
klinikai stádium, a szérumban mérhetô prosztataspecifikus antigén szintje, a biopszia alapján
meghatározott Gleason-pontszám, valamint a kezelés éve szerint.
Eredmények
Az RP-betegek csoportjában 97%, míg az EBRT-betegek esetében 93% volt annak valószínûsége,
hogy 8 év múltán nem jelentkezik metasztatikus progresszió. Az eset-mix szerinti
korrekciót követôen a mûtét mutatott kapcsolatot az áttétképzôdés kockázatának mérséklôdésével
(kockázati arány, 0,35; 95% CI, 0,19–0,65; p < 0,001). A prosztatarák-specifikus
halálozás tekintetében hasonló eredmények születtek (kockázati arány, 0,32; 95% CI,
0,13–0,80; p = 0,015). A metasztatikus progresszió aránya kedvezô kockázatú betegségben
hasonlónak adódott (1,9%-os különbség a 8 éves metasztázismentes túlélésben), míg
közepes kockázat mellett kismértékben (3,3%), kedvezôtlen kockázatú betegségben pedig
kifejezetten csökkent (7,8%-os különbség a 8 éves metasztázismentes túlélésben).
Következtetések
Kis kockázatú prosztatarákban ritkán fordul elô metasztatikus progresszió, függetlenül attól,
hogy RP vagy EBRT történik. A nagy kockázatú betegség miatt RP-vel kezelt betegeknél
kisebb a metasztatikus progresszió és a prosztatarák-specifikus halálozás esélye, mint EBRT-t
követôen. A most kapott eredményeket a mentô kezelés alkalmazása és idôzítése torzíthatja.

Célkitûzés
A vizsgálat célja annak meghatározása volt egyetlen speciális ellátóközpont betegei körében,hogy a radikális prostatectomia (RP, radical prostatectomy) és a külsô sugárforrásból végzettradioterápia (EBRT, external beam radiotherapy) miként befolyásolja a távoli metasztázisok(DM, distant metastases) elôfordulását RP-vel és EBRT-vel kezelt lokalizált prosztatarákban.

Betegek és módszerek
Klinikailag T1c–T3b stádiumú prosztatarákban szenvedô betegeknél intenzitásmoduláltEBRT (> 81 Gy) vagy RP történt. Mindkét csoportot olyan betegek alkották, akiknél biokémiaikudarc esetén mentô („salvage”) sugárkezelésre vagy androgéndeprivációs terápiárakerült sor. Az RP-vel kezelt betegeknél mediánértékben 13 hónap, míg az EBRT-nátesett betegek esetében 69 hónap telt el a biokémiai recidíva és a mentô terápia között.A DM-re vonatkozó adatok összevetése elôtt korrekciót végeztünk a betegek életkora, aklinikai stádium, a szérumban mérhetô prosztataspecifikus antigén szintje, a biopszia alapjánmeghatározott Gleason-pontszám, valamint a kezelés éve szerint.

Eredmények
Az RP-betegek csoportjában 97%, míg az EBRT-betegek esetében 93% volt annak valószínûsége,hogy 8 év múltán nem jelentkezik metasztatikus progresszió. Az eset-mix szerintikorrekciót követôen a mûtét mutatott kapcsolatot az áttétképzôdés kockázatának mérséklôdésével(kockázati arány, 0,35; 95% CI, 0,19–0,65; p < 0,001). A prosztatarák-specifikushalálozás tekintetében hasonló eredmények születtek (kockázati arány, 0,32; 95% CI,0,13–0,80; p = 0,015). A metasztatikus progresszió aránya kedvezô kockázatú betegségbenhasonlónak adódott (1,9%-os különbség a 8 éves metasztázismentes túlélésben), mígközepes kockázat mellett kismértékben (3,3%), kedvezôtlen kockázatú betegségben pedigkifejezetten csökkent (7,8%-os különbség a 8 éves metasztázismentes túlélésben).

Következtetések
Kis kockázatú prosztatarákban ritkán fordul elô metasztatikus progresszió, függetlenül attól,hogy RP vagy EBRT történik. A nagy kockázatú betegség miatt RP-vel kezelt betegeknélkisebb a metasztatikus progresszió és a prosztatarák-specifikus halálozás esélye, mint EBRT-tkövetôen. A most kapott eredményeket a mentô kezelés alkalmazása és idôzítése torzíthatja.

#8
Journal of Clinical Oncology II. évf.3. szám
OTSZ Online
2006-06-01
A radikális prostatectomiát követően kimutatható és emelkedő prosztataspecifikus antigén- (PSA, prostate-specific antigen) szint vagy sugárkezelés után a kiindulási szintet meghaladó PSA-érték helyi recidívát és/vagy távoli áttétet jelez. A recidíva vagy recidívák helyének megállapítása alapvető jelentőségű a megfelelő salvage kezelés kiválasztása során. Ugyanakkor – bár a PSA-szint emelkedése több évvel megelőzi a tünetekkel járó recidívát – a jelenleg rendelkezésre álló diagnosztikai eszközökkel gyakran mégsem mutatható ki a baj eredete.Az optimális terápiás megközelítés kiválasztásában a korai klinikai tünetekre támaszkodhatunk (pl. TNM-beosztás, PSA-érték, prosztatabiopszia Gleason-pontszáma). Amennyiben a betegnél radikális prosztataműtét történt, további információval szolgálhat a szövettani eredmény (pl. a TNM-kategória és a prostatectomia Gleason-pontszáma, a nyirokcsomók állapota és a reszekciós vonalak). A kezelést megelőző klinikai tünetek és a terápiát követően rendelkezésre álló szövettani eredmény mellett a PSA-kinetika alapján (különösen, ha a PSA-szint emelkedése meghaladja az évi 2 ng/ml-t, a PSA-szint emelkedéséig 3 évnél rövidebb idő telik el, és a kezelés után a PSA-szint megkétszereződéséhez szükséges idő nem éri el a 3 hónapot) a metasztázis és a következményes prosztatarák-specifikus halálozás fokozott kockázatára következtethetünk, ezért ilyen esetekben nem várható jó eredmény a csak lokálisan alkalmazott salvage kezeléstől. A fentiek ismeretében az a beteg számít a csak lokálisan alkalmazott salvage kezelés optimális jelöltjének, akinek a kezelés előtti PSA-szint emelkedése nem haladja meg az évi 2 ng/ml-t, PSA-szintje 3 évnél hosszabb intervallum után indult emelkedésnek, a kezelés utáni PSA-szint kettőződési ideje legalább 12 hónap, s a biopsziás anyag vagy az eltávolított prosztata Gleason-pontszáma 8–10 alatt van, a vesicula seminalisok vagy a nyirokcsomók érintettsége nélkül.
#9
Journal of Clinical Oncology II. évf.3. szám
OTSZ Online
2006-06-01
A betegség természetes kórlefolyása sokkal agresszívabb, a műtét során eltávolított mintában a széli terület gyakrabban pozitív, illetve a betegség kiújulási aránya is nagyobb, ha a nagy kockázatú tumorban szenvedő beteg csak radikális prostatectomiában vagy radioterápiában részesül – azaz az egy módszerre épülő terápia nyilvánvalóan alulkezelést jelent. Nagy kockázatú betegség esetén kedvezően befolyásolná a terápiás arányt (azon betegek arányát, akiknél a terápiás beavatkozás következtében valóban javul a túlélés), ha a természetes kórlefolyást többkomponensű (multimodalitású) terápiával meg lehetne változtatni. Ezért fontos olyan kezelési eljárások fejlesztése, melyek mellett optimálisan az összes rosszindulatú daganatsejt eltávolításra kerül, csökken a műtét során eltávolított mintában a széli pozitivitás, illetve a betegség kiújulásának előfordulási gyakorisága. A korai adjuváns terápia elvén alapuló neoadjuváns kezelés a betegség korábbi stádiumában, még a végleges lokoregionális terápia előtt alkalmaz szisztémás kezelést. A prosztatarák esetében nem javultak az eredmények szignifikánsan, amikor a neoadjuváns hormonkezelésre a műtét előtt került sor. Bár az eredmények jobbak, amikor az androgénablációt besugárzással kombinálják, sok betegnél továbbra is fennáll a betegség szisztémás kiújulásának kockázata. Amennyiben áttétes kórfolyamatban docetaxel-kemoterápiára kerül sor, az újabb adatok a túlélés javulására utalnak. Ezek alapján nagy kockázatú betegeknél a klinikai vizsgálatok a jövőben a kemo-hormonális vagy biológiai kezelések korábbi kombinációira összpontosítanak.
#10
Journal of Clinical Oncology II. évf.2. szám
OTSZ Online
2006-04-01
A radikális prostatectomia (RP, radical prostatectomy) a prosztatarák leggyakrabban alkalmazott primer kezelési módja. A nagy kockázatot jelző patológiai jegyeket (pl. pozitív reszekciós szél, ondóhólyag-érintettség) mutató betegek mintegy 40%-ában egy későbbi időpontban biokémiai paraméterek által jelzett visszaesés következik be. A sugárterápiát (RT, radiotherapy) többnyire viszonylag kevés retrospektív vizsgálatsorozat adataira hivatkozva liberálisan alkalmazták olyan férfiak kezelésére, akiknél RP-t követően a prosztataspecifikus antigén (PSA, prostate-specific antigen) emelkedését észlelték. Az RT utáni kimenetel meghatározásában egyre nagyobb jelentőséget nyernek olyan faktorok, mint a prostatectomiás Gleasonpontszám, az ondóhólyag inváziója, a besugárzás előtt mért PSA-szint abszolút értéke, illetve annak megkétszereződési ideje. E tényezők alapján kell dönteni a csak lokális terápia (RT), a lokális és szisztémás terápia (rendszerint androgénblokád) kombinációja, illetve önálló szisztémás terápia alkalmazása mellett.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.