A csontokat érintő Paget-kórban egy vagy több, fokozott csontforgalommal jellemzett terület jelenik meg a csontrendszerben, általában felnőttkorban. A leggyakoribb tünet a fájdalom. Natív röntgenfelvételek készítését és a szérum alkalikusfoszfatáz-szintjének meghatározását javasolják az első diagnózis felállításához, illetve csontizotóp-vizsgálatot a betegség kiterjedésének megítéléséhez. Kezelésként nitrogént tartalmazó biszfoszfonátok adhatók aktív betegségben, illetve ha fennáll a szövődmények – ízületi gyulladás, a testtartás megváltozása, hallásvesztés, idegi kompressziós szindróma vagy osteosarcoma – kockázata. A jelentős szövődmények kialakulása előtt megkezdett terápia kedvező kimenetellel kecsegtet.
Az osteoporosis a csonttömeg csökkenésével, a csontszerkezet károsodásával, a csont minőségének romlásával jellemezhető kórkép, amelyben a csontbontás mértéke/sebessége meghaladja a csontépítését. Az osteoporosis korai felismerése alapvetően fontos, csakúgy, mint a csonttörések kialakulásának lehetőség szerinti elkerülése.
A fázis III AMPLIFY vizsgálat eredményei szerint a tenapanor statisztikailag szignifikáns csökkenést eredményezett dializált betegek foszforszintjében, azaz hatásosnak bizonyult a hiperfoszfatémia kezelésében.
Veseelégtelenségben a csontanyagcserét és a kardiovaszkuláris rendszert érintô kórfolyamatok elsôdleges oka a foszfátretenció. A krónikus vesebetegséggel járó csontásványianyagcsere-zavar kezelése során a csontanyagcsere rendezése mellett kiemelt szempont a kardiovaszkuláris kockázat csökkentése. A kezelés fô pillérei: a foszfátretenció megakadályozása, a iatrogén hypercalcaemia elkerülése; a D-vitamin-hiány megszüntetése; a parathormon-termelés szuppressziója kalcimimetikummal; valamint autonóm mellékpajzsmirigy-mûködés esetén invazív beavatkozás. A cikk a vesebetegek halálozásához nagyban hozzájáruló patomechanizmus felvázolása után részletezi a jelenleg elérhetô terápiás lehetôségeket.
Veseelégtelenségben a csontanyagcserét és a kardiovaszkuláris rendszert érintő kórfolyamatok elsődleges oka a foszfátretenció. A krónikus vesebetegséggel járó csontásványianyagcsere-zavar kezelése során a csontanyagcsere rendezése mellett kiemelt szempont a kardiovaszkuláris kockázat csökkentése. A kezelés fő pillérei: a foszfátretenció megakadályozása, a iatrogén hypercalcaemia elkerülése; a D-vitamin-hiány megszüntetése; a parathormon-termelés szuppressziója kalcimimetikummal; valamint autonóm mellékpajzsmirigy-működés esetén invazív beavatkozás. A cikk a vesebetegek halálozásához nagyban hozzájáruló patomechanizmus felvázolása után részletezi a jelenleg elérhető terápiás lehetőségeket.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle VIII. évf.1. szám
OTSZ Online
2003-02-01
FŐ SZEMPONTOK
A fejlődő országokban a gyermekkori akut veseelégtelenség három leggyakoribb oka a haemolyticus-uraemiás szindróma, a glomerulonephritis és a posztoperatív sepsis/praerenalis ischaemia, a fejlett országokban az intrinsic vesebetegség, a műtét utáni septicus shock (elsősorban nyitott szívműtét után) és a szerv- vagy csontvelő-átültetés (13%).
A már kialakult veseelégtelenség folyadékterápiájának megtervezésekor a becsült inszenzibilis vízveszteségen kívül számításba kell venni a vizelettel vagy egyéb módon elvesztett folyadékot és elektrolitokat is.
A krónikus veseelégtelenség első két szakasza gyakran tünetmentes, a veseműködés romlását azonban számos reverzibilis ok gyorsíthatja (pl. dehidráció, hypertonia, pangásos szívelégtelenség, hypercalcaemia, hyperuricaemia, hypokalaemia, alkalosis, nephrotoxicus szerek).
Az idült veseelégtelenség kiemelten fontos szövődménye a foszfátürítés károsodása, amely a szérum foszfátszintjének emelése és a kalciumkoncentráció következményes csökkenése révén szekunder hyperparathyreosishoz és renalis osteodystrophiához vezet.
Ha a GFR az életkornak megfelelő érték 10%-a alá csökken, a krónikus veseelégtelenség konzervatív kezelésétől már nem várható eredmény, azaz dialízis és veseátültetés válik szükségessé.
Bevezetés
A veseelégtelenség felismerése és kezelése az utóbbi évtizedben bekövetkezett komoly előrelépés ellenére sem mentes a buktatóktól. Az akut és krónikus veseelégtelenségről szóló cikkünk kitér a kórkép okaira, kezelési elveire, valamint rövid és hosszú távú kimenetelére.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.