OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Gyógyszergyári közlemény
2021-08-18
A glükokortikoid-indukált osteoporosis (GCOP) a szekunder osteoporosis leggyakoribb formája. A szteroid terápia megkezdését követően gyors csontvesztés kezdődik, a törések kockázata már az első három hónapban megemekedik a szteroid dózis függvényében. Ez a mellékhatás a csontformáció gátlásaként, valamint egy gyors és átmeneti csontreszorpció következtében jön létre. A szteroid terápia indítását követően minél korábban el kell végezni a csontritkulás mérését és a törési kockázat (FRAX) felbecsülését, főként a magas kockázatú betegeknél és figyelmet kell fordítani a megfelelő calcium és a D-vitamin pótlásra. Az orális biszfoszfonátok (BP) jelenleg első vonalban választandó készítmény a teriparatidot a magas kockázatú betegeknél elsővonalbeli alternatívaként kellene alkalmazni. Kiemelt fontosságú a betegek megfelelő követése, gondozása a kezelés során.
Kétrészes közleményünk célja a biszfoszfonátok farmakológiájának ismertetésén keresztül az indikációnak, az alkalmazott gyógyszereknek és terápiás protokolloknak a leírása, valamint az ilyen gyógyszert szedő betegek konzerváló fogászati, fogpótlástani és szájsebészeti ellátási lehetőségeinek összefoglalása. Ismertetjük a kúra mellékhatásait és a terápiás szövődmények ellátási módszereit is. A második részben szájsebészeti kérdéseket tárgyalunk.
A glükokortikoidok széles körben alkalmazott gyulladáscsökkentő készítmények, számos mellékhatásuk közé tartozik a csontokra kifejtett katabolikus hatás.
Az osteoporosis a csont ásványianyag-tartalmának megfogyatkozásával és a csontszerkezet minőségének romlásával járó idült csontanyagcsere-betegség, mely a csonttörési kockázat növekedésével jár. A biszfoszfonátok a legszélesebb körben alkalmazott specifikus antiporotikus szerek. A biszfoszfonátok akkumulálódnak a csontban, így az osteoclastokra kifejtett gátló hatásuk a gyógyszer elhagyását követően is fennáll. Emiatt, illetve a kezeléssel összefüggésbe hozott állkapocs-necrosis és atípusos femur-törés miatt a biszfoszfonátkezelés optimális időtartama a mai napig vita tárgya.
Az Orvostovábbképző Szemle e havi számának malignus hematológiai betegségekkel foglalkozó mindhárom közleménye a limfómák egy-egy csoportjának kezelési lehetőségeit tekinti át. Az első cikkbben a kiújuló vagy refrakter myeloma multiplex kezeléséről olvashatnak, a második cikk az agresszív B-sejtes limfómák diagnosztikájáról és terápiájától szól, míg a harmadik cikk a perifériás T-sejtes limfóma kezelését mutatja be.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Van egy kérdésem
2014-09-15
Bizonyítékon alapuló válasz
A biszfoszfonátok valamelyest növelik a combcsont atípusos szártöréseinek kockázatát, ami a használat tartamával egyre nő (B szintű ajánlás, eset-kontroll és kohorszvizsgálatokon alapul). Szintén kismértékben növelik az állkapocs oszteonekrózisának kockázatát; ez gyakoribb az idősebbek és a nők között, illetve szájhigiénés problémák vagy daganatos betegség mellett (B szintű ajánlás, rendszerezett áttekintéseken alapul). Az alendronát és a risedronát csont- és ízületi fájdalmat okozhat (C szintű ajánlás, esettanulmányokon alapul). A combcsont szártörése vagy az állkapocs oszteonekrózisa esetén meg kell szakítani a biszfoszfonátkezelést, és a kis törési kockázatú betegek esetében 3–5 éves terápia után meg kell fontolni a kezelés abbahagyását (C szintű ajánlás, szakértői véleményen alapul).
A csontritkulás az esetek 20–30%-ában másodlagos. A szekunder oszteoporózis gyakran gyorsan alakul ki és ismétlődő csonttöréseket okoz, ezért fontos a korai felismerés, a profilaxis és az oki kezelés, vagy legalább a csont ásványianyag-sűrűségét növelő – és ezzel a töréskockázatot csökkentő – terápia. A leggyakoribb okok: gyógyszerek, endokrinológiai, emésztőrendszeri, illetve vérképzőszervi betegségek. A cikk a glükokortikoidok indukálta oszteoporózist, az emlőrák és a prosztatarák antihormonális kezelése által kiváltott csontritkulást és a másodlagos hiperparatireózishoz vezető D-vitamin-hiányt tárgyalja részleteiben.
A csontvesztés nem „női probléma”, de a férfiak csontritkulását sokszor nem ismerjük fel. A férfiak csípőtáji törései után a halálozás valószínűsége nagyobb. Az American College of Physicians szerint a férfiak osteoporosis-kockázatát már 65 éves kor alatt rendszeresen értékelni kell.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.