A kismedencei gyulladás a nők felső genitális traktusát érintő polimikrobás fertőzés, melynek két leggyakoribb kórokozója a Neisseria gonorrhoeae és a Chlamydia trachomatis. Diagnosztikája a klinikai tünetekre és a kórokozók kimutatására épül. Jelentősége a hosszú távú következmények, a méhen kívüli beágyazódás, a meddőség, a krónikus kismedencei fájdalom kialakulásában rejlik. A kezelés kellő időben történő elkezdése a szövődmények arányát csökkenti. A legújabb szakmai irányelvek összefoglalják a hatékony ambuláns és fekvőbeteg kezelés módszereit és a megelőzés jövőbeli irányait.
A 20. század 60-as éveiben drámai hatású felismerés volt, hogy a várandósság első trimeszterében a thalidomid-tartalmú gyógyszert szedő várandósok újszülöttjei között szignifikánsan gyakoribbak a végtagfejlődési rendellenességek. E megfigyelés hívta fel a figyelmet arra, hogy a terhesség alatti gyógyszeres kezelés és bizonyos veleszületett fejlődési rendellenességek között ok-okozati összefüggés állhat fenn. Azóta folyamatosan bővül és gazdagodik a reproduktív toxikológia és a teratológia tudománya, melyek közül az előbbi a teljes reprodukciós ciklusban megjelenő, károsító tényezők hatását és azok következményeit vizsgálja, míg az utóbbi a következményesen kialakuló veleszületett fejlődési rendellenességekre fókuszál.
Ismét szülészeti szimpóziumot szervezett az Orvostovábbképző Szemle szerkesztősége, melyben szakított azzal a hagyománnyal, hogy a szülészet aktuális kérdéseinek boncolgatása az úgynevezett nagy terhességi kórképek – a koraszülés, a méhen belüli növekedés lemaradása, a terhességi magas vérnyomás spektrum és a terhességi cukorbetegség – új eredményeinek ismertetésére szorítkozik. Helyette olyan gyakorlati kérdések elemzésére vállalkozott, melyek gyakoriságuknál fogva (láz- és fájdalomcsillapítás a terhességben) vagy az utóbbi időben megszaporodó kihívások miatt (antipszichotikumok alkalmazása a várandósságban) tartanak igényt a társszakmák érdeklődésére, vagy éppen csak a napjainkra megteremtett diagnosztikus lehetőségek következtében szinte új kórképnek számító betegség (terhességi cholestasis) megtárgyalására nyújt lehetőséget.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 4. szám
OTSZ Online
2015-09-30
Egy nagy formátumú magyar orvos, a gyógyíthatatlan betegségével hősiesen és méltósággal küzdő Czeizel Endre 2015. augusztus 10-én hajnalban, 81 éves korában elhunyt. Szülész-nőgyógyászok között ő volt a genetikus, a genetikusok között az epidemiológus, az epidemiológusok között a szülész-nőgyógyász. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a genetikai ismeretek és a genetikai tanácsadás népszerűsítésében a televízió képernyőjén, előadásaiban és könyveiben. Magával ragadó előadásmódja, retorikája és ismeretanyaga sokak számára az etalont jelentették. Tudományos munkásságából a teratológiai írásai érdemelnek külön említést, továbbá részese volt több más magyar kollégájával a Medical Research Council nemzetközi multicentrikus tanulmányának, mely világossá tette, hogy a vitaminok közül a folsav periconceptionalis pótlása az, amely a magzati velőcső-záródási rendellenességeket jelentős mértékben képes megelőzni. A közös célokért elszántan küzdő pályatársak voltunk, a kölcsönös megbecsülés és a korrekt szakmai együttműködés volt a meghatározó kapcsolatunkban. Emlékének ápolása a szülész-nőgyógyászok és a genetikusok számára tiszteletteljes kötelesség.
Az Eurycoma longifolia Jack népi gyógyászatban használt libidófokozó kivonata patkányokon végzett teratológiai vizsgálat alapján további, humán klinikai vizsgálatokra alkalmasnak, biztonságosnak tekinthető.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle VI. évf.5. szám
OTSZ Online
2004-09-01
Nem kétséges, hogy a várandós nők többsége egyértelmű választ akar kapni erre a kérdésre, de amint teratológiai témájú cikkünkből is kiderül, a válasz csak az esetek egy részében egyértelmű, máskor viszont egyáltalán nem.
Milyen gyakran rendelünk terhesség alatt vényköteles gyógyszert? Egy nemrégiben Franciaországban elvégzett vizsgálat szerint a várandós nők 99%-ának legalább egyszer írtak fel gyógyszert, és az esetek majdnem felében (49%) a háziorvos rendelte a szert.1 A vizsgálatban részt vevő nőknek átlagosan 13,6 alkalommal rendeltek gyógyszert a terhesség alatt. Ha ezeket a szereket is hozzávesszük az olyan - nem vényköteles - gyógyszerekhez és a környezetünkben található vegyi anyagokhoz, amelyek egy átlagos nőre hatnak, nyilvánvaló sok esetben érvényesül potenciálisan teratogén hatás.
Természetesen a fertilis korú nők körében egyébként is gyakori a gyógyszerszedés, de a terhességgel kapcsolatos élettani változások, valamint az ezek következtében gyakran jelentkező tünetek miatt a várandósok több gyógyszert szednek.2 Az elmúlt évtizedek vizsgálatainak eredményei is alátámasztják ezt: az Egyesült Államokban 1970-ben a terhes nők átlagosan 8,7 különböző gyógyszeres kezelésben részesültek,3 míg 1973-ban ez a szám 10,3-ra, 1978-ban pedig 11-re emelkedett.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.