A tesztoszteronkezelés indikációja napjainkban kiszélesedett; hatékony és biztonságos terápiás formát jelent hypogonadismus eseteiben. Fontos és eredményes eszköz az érintett férfiak életminőségének javításában. Figyelembe kell venni azonban az ellenjavallatokat, és természetesen a terápia megtervezésekor a spermiumtermelést negatív irányban befolyásoló mellékhatást is!
Az evés- vagy testképzavarokkal kapcsolatosan néhány évszázada írták le az első hivatalos kórképet, az anorexia nervosát. Az utolsó évtizedekben jelentősen felgyorsult az újabb és újabb (al-)típusok megjelenése. A jelen összefoglalóban az elmúlt közel 30 év során megjelent új típusú evés- és testképzavarokat mutatom be röviden.
Az 1980-as és ’90-es évektől a nyugati médiában előtérbe került az idealizált férfiizomzat népszerűsítése, és az androgén szteroid használatot a hivatásos sportolóktól fokozatosan átvette a lakosság szabadidősportot űző része is. A számos, hivatalosan tiltott termékhez vagy az interneten lehet hozzájutni, vagy egyes étrend-kiegészítőkbe rejtve forgalmazzák azokat. A szintetikus androgének használata főleg a fiatal férfiak körében terjedt el, ezért fontos az ő tájékoztatásuk a súlyos mellékhatások veszélyéről.
Három olyan dolgozatot olvashatunk ebben a számban, amelyek igen fontos és aktuális kérdéssel, a környezetből a szervezetbe jutó anyagok révén okozott májkárosodással foglalkoznak. Dr. Prinz Gyula az antibiotikumok és a májkárosodás kapcsolatát, jelentőségét foglalja össze tömören. Dr. Fried Katalin a sportolók és főleg a fiatalok körében terjedő teljesítménynövelők, a testépítés és májkárosodás kérdését taglalja, s a témához szorosan kapcsolódik Dr. Schuller János írása a gyógynövények hepatotoxicitásáról.
A táplálékkiegészítők és számos, korábban gyógyhatásúként reklámozott készítmények okozta májkárosodás ma már háromszor gyakrabban fordul elő, mint 10 évvel ezelőtt.
Igyekeztem rövid betekintést adni a drogok nemritkán kiszámíthatatlan és gyorsan változó világába. Praktikus tanácsként javasolnám a vér- és vizeletminta-vételt, mely fontos lehet, leggyakrabban néhány nappal az eset után. A levett mintát nem feltétlenül kell használni, de célszerű legalább 1 hónapig lefagyasztva megőrizni. A rendszerváltás után megjelent klasszikus drogok jórészt eltűntek a túladagolási palettáról, de megfeledkezni róluk nem szabad. A designer szerek döntően átalakították a drogpalettát. Az új szerek döntő többsége Kínából jön, ahol villámgyors előállítást követően dobják piacra az anyagokat; a szakma kb. 2 év lemaradásban van az előállítókhoz képest.
A szívbetegek rehabilitációjában a rezisztenciaedzés kezd beépülni a tartós, egyenletes, mérsékelt-közepes intenzitású fizikai terhelésen alapuló multidiszciplináris programokba. Az indikáció kiterjedt a szívelégtelenség különböző formáira is. Az utóbbi években a nagy intenzitású szakaszos tréning is polgárjogot kapott a szívbeteg-rehabilitációban. Ezek jól kombinálhatók a légzőizomzat edzésével. A gyenge vázizomzat fejleszthető elektromos ingerléssel, excentrikus erőfejlesztő gyakorlatokkal, vibrációs és érleszorításos edzéssel. Mindezek a szív-és tüdőbetegek rehabilitációjának veszélytelen eszközei. Hatásosságuk kísérésére tanácsos az érfunkciók vizsgálata.
A gyermekkori erőfejlesztő programokkal kapcsolatban gyakran kérik ki a fiatalokkal foglalkozó háziorvos véleményét. A szülők egy része a győzelem lehetőségét szeretné megteremteni gyermekei számára a versenysportban. A túlsúlyos gyermekek szülei a hatékony súlyleadás módját keresik. A mozgásszervi sérülések és az epiphysealis törések szintén gondot jelenthetnek. A jól tájékozott orvos megnyugtathatja a szülőket, hogy a gyermekek és serdülők számára kifejlesztett erőfejlesztő programok hozzáértő felnőtt felügyelete mellett és megfelelő eszközökkel végezve biztonságosak és eredményesek.
A gyermekkori izomerő-fejlesztés évtizedek óta vita tárgya, de a tényeket a feltételezésektől elválasztó tudományos bizonyítékok még hiányoznak. A fiatalok sportolása nemcsak egyre népszerűbb, hanem versenyjellege is egyre inkább előtérbe kerül, ezért számos fiatal sportoló keresi szüleivel a győzelemhez vezető utat. Az erőfejlesztő edzések biztonságos voltára és hatékonyságára vonatkozó kérdéseikre sokszor zavaros, ellentmondásos választ kapnak. A szülőkben gyakran felmerül, hogy vajon gyermekeiknek nem lesz-e túlfejlett izomzata, javul-e sportteljesítményük, biztonságos-e az edzés, és az edzések következtében nem károsodik-e a növekedési zóna, nem torpan-e meg a testmagasság növekedése. A jól tájékozott orvos eloszlathatja a kételyeket és feloldhatja az ellentmondásokat.
Lényeges, hogy különbséget tegyünk az erőfejlesztés (súlyzós edzés vagy ellenállással szemben végzett edzés, más szóval rezisztenciatréning) és a versenyszerű súlyemelés, erőemelés vagy testépítés között.
Az erőfejlesztés során rezisztenciamódszereket alkalmaznak az ellenállás vagy az erőkifejtés növelésére. Ellenállásként súlyok, a test súlya, gépek vagy egyéb eszközök (gumikötél, medicinlabda) szolgálhatnak.
A súlyemelés és az erőemelés versenysportok, amelyekben a lehető legnagyobb súlyt kell felemelni. A súlyemelés kétfajta gyakorlatból áll: lökésből és szakításból. Az erőemelés három eleme a guggolás, a felhúzás és a fekve nyomás. Ezek a sportágak igen erőteljes edzésmunkát követelnek.
A testépítés (body-building) esztétikai sport, amelyben versenyszerűen nem emelnek súlyt, az edzések azonban komoly súlyok megmozgatását foglalják magukba.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.