Táplálékkiegészítőkkel is tönkretehetjük a májunkat
A táplálékkiegészítők és számos, korábban gyógyhatásúként reklámozott készítmények okozta májkárosodás ma már háromszor gyakrabban fordul elő, mint 10 évvel ezelőtt.
A legismertebb májenzimek - az alanin transzamináz (ALT, azaz GPT) és az aszpartát transzamináz (AST, azaz GOT) – szintjének enyhe emelkedésének oka az alkoholos eredetű elzsírosodás, a (nem alkoholos eredetű) zsírmáj, a gyógyszerekkel és egyéb anyagokkal kapcsolatos májkárosodás, a hemokromatózis, és nem utolsó sorban a vírusos eredetű hepatitis (B és C).
Az Amerikai Egyesült Államokban egy külön szervezet (Drug-Induced Liver Injury Network = DILIN) tanulmányozza a konvencionális gyógyszerek, valamint a növényi készítmények és a táplálékkiegészítők (herbals and dietary supplements = HDS) rendszeres használatának a májra gyakorolt hatását. Az orvosok és a kutatók már korábban is, de 2012-ben és 2013-ban ismételten és nyomatékosan felhívták a figyelmet arra, hogy a testépítők (bodybuildig) által használt „táplálékkiegészítők” előkelő helyet foglalnak el a hepatotoxikus anyagok listáján (Helwick, Tucker). Dr. Mary Rinella (Northwestern University in Chicago) a 2013-as Liver Meetingen megjegyezte, hogy az ilyen készítményekre távolról sincsenek olyan szigorú szabályok, mint a gyógyszerekre, így csomagolásaikon sem mindig tüntetik fel valamennyi összetevőjüket. Egy 2013-as felmérés szerint a vizsgált készítmények 59%-a olyan anyagokat is tartalmazott, amelyeket nem említettek a csomagoláson (Newmaster).
A dr. Victor J. Navarro vezette csoport a DILIN keretein belül 2004 és 2013 között 8 centrumban vizsgálta a gyógyszerek és a HDS-ek hepatotoxikus hatásait és azok kimenetelét. Kiemeltek 839 olyan májkárosodott személyt, akik megbetegedését vélhetően a HDS-ek vagy a gyógyszerek rendszeres használata okozta (az acetaminophen eredetű májkárosodásos eseteket nem vették be ebbe a vizsgálatba). Az összes esetből 709 esetben gyógyszerek okozták a májelváltozásokat, 45 esetben testépítő szerek, és 85 esetben pedig egyéb (nem a testépítésben használatos) táplálékkiegészítők. A megfigyelt 10 éves periódusban a HDS szerek által okozott májkárosodások aránya az összes májkárosodáson belül a kezdeti 7%-ról 20%-ra, azaz gyakorlatilag a háromszorosára emelkedett.
A kutatók a termék jelzése és az Interneten fellelhető adatok alapján különböztették meg a testépítő szereket és az egyéb táplálékkiegészítőket. A testépítő szerek feltüntetett – de persze alig ellenőrizhető – leggyakoribb összetevői az anabolikumok, a glutamin-alfa-ketoglutarát, az L-alfa glicero-foszfokolin, a kavalaktonok, a szója-lecitin, a ginzeng, a különféle távol-keleti dallamos nevű füvek és kivonatok, míg a táplálékkiegészítők leginkább multivitaminokat, kalciumot és halolajakat tartalmaztak. Az alkalmazott szer és a májkárosodás közötti ok-okozati összefüggéseket szakértők segítségével mérték fel.
A DILIN vizsgálatba azok a betegek kerültek be, akiknél az alanin aminotranszferáz, aszpartát transzamináz, vagy az alkalikus foszfatáz bármilyen emelkedésével kísért sárgaság vagy valamilyen koagulopátia jelentkezett. Bevonták a vizsgálatba azokat a betegeket is, akiknél sem sárgaság, sem koagulopátia nem volt kimutatható, de az alanin aminotranszferáz vagy az aszpartát transzamináz a normál felső érték ötszörösére emelkedett. Természetesen kizárták azokat a betegeket, akiknél a májkárosodás hatóanyagoktól függetlenül (pl. hepatitis miatt) jött létre, így maradt 45 „testépítéssel összefüggő” és 85 „testépítéssel nem összefüggő” eset. Végül tehát 130 személy (az összes 15,5%-a) szerepelt az elemzésben.
A testépítéssel összefüggő szerek miatt májkárosodottak (fiatal férfiak) között a sárgaság hosszantartóan jelentkezett, átlagosan 91 napig tartott, de nem került sor halálesetre, és nem volt szükség májtranszplantációra sem. A többi HDS kiegészítőket használó májkárosodott betegnél (leggyakrabban középkorú nőbetegek) gyakrabban végződött a betegség halállal, illetve gyakrabban volt szükség végső megoldásként májtranszplantációra (13% szemben a gyógyszeresen májkárosodottak 3%-ával, p<0,05). A közlemény szerzői végül megállapították, hogy a növényi készítmények és a táplálékkiegészítők által okozott májkárosodások aránya jelentősen növekedett az utóbbi években. A „testépítéssel nem összefüggő” májkárosodások jóval súlyosabbak a „testépítéses”, vagy a gyógyszeres májkárosodásoknál – melyet azok kedvezőtlen végső kimenetele is jól tükröz.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
4. BMC Medicine
5. Hepatology