Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 7
#1
Orvostovábbképző Szemle XXIII. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Cikkreferátum
2016-04-18

Az orális antikoaguláns szerek egymáshoz viszonyított kardiovaszkulá­ris (CV) biztonságossága vita tárgya. Különösen nagy figyelem irányul az alkalmazásuk mellett kialakuló miokardiális infarktus (MI) gyakorisága felé. A hálózati metaanalízis célja a pitvarfibrilláció, mélyvénás trom­bózis vagy pulmonális embólia miatt hosszú távon különböző orális antikoagulánsokkal kezelt betegek MI-gyakoriságának elemzése volt.

Progress in Cardiovascular Diseases, 2015. december

#2
Onkológiai Mozaik Onkológiai Mozaik 6. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Onkológiai Mozaik
2014-09-04

A sejtosztódás-szabályozás molekuláris mechanizmusainak egyre részletesebb megismerése révén olyan kis molekulájú tirozin-kináz-inhibitorok (TKI) azonosítására kerülhetett sor, amelyek a daganatokban kórosan szabályozott jelátviteli rendszereket veszik célba, és amelyek fontos terápiás alternatívát jelenthetnek a hagyományos citosztatikumok mellett, illetve kombinációs készítményként alkalmazhatók azokkal. A jól körülírt molekuláris célpontok ellenére, a TKI-okra olyan mellékhatásspektrum jellemző, amely a daganatterápia során nagy figyelmet érdemel a kezelés folyamatosságának fenntartása érdekében. A TKI-ok által kiváltott májkárosodás mértéke jelentős eltéréseket mutat az egyes szerek között.

#3
OTSZ Online >> Stroke
2013-02-25

A European Society of Hypertension „Hypertension Arrythmias and Thrombosis” munkacsoportjának állásfoglalása a hypertonia és pitvarfibrilláció diagnosztikájáról, prevenciójáról és terápiájáról azt mutatja, hogy a tromboembóliás események prevenciójában ígéretesnek tünnek azok az új alvadásgátló szerek, melyeknek alkalmazása nem teszi szükségessé az INR rendszeres monitorozását.

#4
OTSZ Online >> Stroke Mozaik
2013-02-09

A pitvarfibrilláció az egyik vezető halálok ischaemiás stroke és szisztémás embólia kapcsán. Pitvarfibrillációban szenvedő betegek esetében a stroke mortalitása és morbiditása nagyobb, és a kezelés is több pénzt emészt fel, mint a pitvarfibrilláció nélküli esetekben. Mindezek miatt a K-vitamin-antagonistákkal végzett tartós alvadásgátló terápia a pitvarfibrillációban szenvedő betegek kezelésének egyik sarokköve. A K-vitamin-antagonisták széles körű interakciói (ételekkel, egyéb gyógyszerekkel) miatt azonban gyakori dóziskorrekcióra van szükség ahhoz, hogy az INR-érték a 2,0 és 3,0 közötti tartományban maradjon. A kívánatosnál kisebb INR-értékek mellett ugyanis megnő az ischaemiás stroke kialakulásának valószínűsége, míg a 3,0 feletti értékek a potenciálisan akár rokkantságot okozó nagy vérzések veszélyét fokozzák. A K-vitamin-antagonista kezelés korlátai behatárolják a rendelhetőségi kört, ezért a K-vitamin-antagonista kezelésre szoruló, pitvarfibrillációban szenvedő betegek jelentős része csak aszpirin, aszpirin+clopidogrel kombináció adásában részesül, vagy éppen semmilyen stroke-profilaxist nem kap. Az aszpirin kevésbé alkalmas az ischaemiás stroke megelőzésére, mint a K-vitamin-antagonisták, ezért csak olyan esetekben javallt alkalmazása, amikor kis kockázat áll fenn stroke kialakulására, illetve a K-vitamin-antagonisták valamilyen okból kontraindikáltak.

#5
Stroke Mozaik Stroke Mozaik 4. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Stroke Mozaik
2013-02-05

A pitvarfibrilláció (AF) főként az időskorúak betegsége, melynek prevalenciája az életkor előrehaladtával növekszik: az 55 év alattiak körében regisztrált 0,1%-ról 80 éves kor felett 10% fölé emelkedik. Az AF legrettegettebb szövődménye a tromboembólia, melynek kockázata az egyidejűleg fennálló egyéb betegségektől (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás, szívelégtelenség, érbetegség) is függ, de befolyásolja a kórelőzményben szereplő stroke és a nem is (nők körében nagyobb a kockázat).

#6
Stroke Mozaik Stroke Mozaik 4. évfolyam 2. szám
OTSZ Online >> Stroke Mozaik
2013-02-04

A hypertonia a leggyakoribb kardiovaszkuláris betegség (a fejlett országok felnőtt lakosságának 20–50%-át érinti), míg a pitvarfibrilláció (AF) a leggyakoribb a klinikailag jelentős ritmuszavarok közül. A két betegség gyakran egyidejűleg áll fenn, és incidenciájuk az életkor előrehaladtával meredeken emelkedik.

#7
Orvostovábbképző Szemle XVIII. évf. 6-7-8. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2011-08-12

A pitvarfibrilláció a kardioembóliás stroke fő oka. A tromboembóliás események profilaxisa acetil-szalicilsavval vagy K-vitamin-antagonistákkal történhet.  A közlemény az apixaban, a rivaroxaban és a dabigatran pitvarfibrillációban való alkalmazásával kapcsolatos III. fázisú klinikai vizsgálatok (ARISTOTLE, ROCKET-AF, RE-LY) rendelkezésre álló eredményeit tekinti át.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.