Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 6
#1
Orvostovábbképző Szemle XXV. évf. 7-8. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2018-08-22

A petefészekrák ritka, magas mortalitású daganat. A kórkép kialakulásával kapcsolatos ismeretek az ezredforduló óta jelentősen megváltoztak, és az azonosított genetikai, reprodukciós és hormonális faktorok lehetőséget teremtenek személyre szabott kockázatbecslő modellek alkalmazására, illetve akár megelőző rizikócsökkentő műtét elvégzésére.

#2
Orvostovábbképző Szemle XXV. évf. 1. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2018-01-26

A kardiomiopátiák hátterében öröklött defektusok is állhatnak, amelyeket ma már gyorsan és pontosan ki lehet mutatni genetikai vizsgálatokkal. Az új módszerekkel, köztük az új generációs szekvenálási technikákkal nyert adatok segíthetik a dilatatív, a hipertrófiás, a restriktív és az egyéb típu­sú szívizombetegségek pontosabb megértését, támogathatják a kezelési stratégiák kidolgozását.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXII. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2015-05-04

Az autoszomális domináns policisztás vesebetegség (ADPKD) a leggyakoribb öröklött vesebaj. A terápiák célpontjai a renális, húgyúti és egyéb manifesztációk. Fontos a magas vérnyomás korai kimutatása és kezelése. A húgyúti fertőzések te­rápiájában a leghasznosabb antibiotikumok a fluorokinolonok. ADPKD-ben a ve­sekövesség és az intrakraniális aneurizma lényegesen gyakoribb, mint az általános népességben. Az ösztrogént tartalmazó orális fogamzásgátlókat és a menopau­zában adott ösztrogéneket az ADPKD-s betegek legfeljebb kis dózisban kaphat­ják. ADPKD nagy kockázata esetén a vese ultrahangvizsgálata a választandó szűrési módszer.

#4
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 7-8. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2013-08-02

Az epidermolysis bullosa hólyagok képződésével járó, a bőrt, a nyálkahár­tyát érintő betegség. A betegek számára nagyon fontos a fogászati prevenció, mert a hegesedések miatt a fogászati kezelés nehézségekbe ütközhet. A szük­séges kezeléseket a lehető legkevesebb traumával kell elvégezni. A páciens­nek arra kell törekednie, hogy a megfelelő étkezéssel és szájápolással fogainak épségét a lehető legtovább megőrizze. A betegek megfelelő ellátása orvosi teamet igényel, melynek tagjai: bőrgyógyász, fogorvos, gasztroenterológus, genetikus, speciálisan felkészített nővér, dietetikus, pszichológus. A család­tagokat is fel kell világosítani a teendőkről és azok okáról. Magyarországon a betegek gondozása a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikáján működő Országos EB Centrumban történik.

#5
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2012-05-15

Az Oregon Health & Science University kutatóinak most közzétett eredményei közelebb vihetnek bennünket néhány régóta megválaszolatlan kérdés megfejtéséhez azzal kapcsolatban, hogy bizonyos betegségokozó génmutációk miként adódnak át a szülőkről az utódokra.

#6
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle VIII. évf.3. szám
OTSZ Online
2006-05-01
Ha a meddő pár valamely tagjának szervezetében nem termelődnek életképes, egészséges ivarsejtek, a megtermékenyítéshez harmadik személytől (donortól) származó (heterológ) ivarsejtekre van szükség. Szintén adományozott ivarsejteket használhatunk, ha a pár valamely tagja súlyos örökletes megbetegedésben szenved, vagy a betegség génjét hordozza, és az átörökítés lehetőségét ki szeretnénk zárni. Adományozott ivarsejteket vehetünk igénybe akkor is, ha a saját ivarsejteket sugárkezelés, kemoterápia vagy egyéb noxa által vélhetőleg mutációs ártalom érte, továbbá akkor, ha az asszisztált reprodukciós kezelések több próbálkozás ellenére sem vezettek eredményre.Az ivarsejt-adományozás során a legfontosabb szempontként a születendő utód biztonságát kell szem előtt tartani, ezért rendkívüli jelentőséggel bír a donorok szűrése. Ennek keretében általános orvosi és genetikai vizsgálatra kerül sor. Lényeges, hogy a donornak ne legyen fejlődési vagy öröklődő rendellenessége, valamint olyan megbetegedése, amely multifaktoriális, tehát részben genetikai kóreredetű (pl. cukorbetegség, asthma bronchiale, hypertonia). Fontos kizárni az adott etnikai csoportban gyakrabban előforduló, recesszív módon öröklődő betegségek génhordozását is. Mindez családfaelemzéssel és kromoszómavizsgálattal egészíthető ki. Ez utóbbi nem feltétlenül szükséges, azonban a kromoszóma-rendellenességek megelőzése érdekében általában meghatározzák a donorok életkorának felső határát. Hazánkban a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően ez 35 év.1 A donorok szűrése ezenkívül magában foglalja a pszichológiai státus felmérését, melynek során tisztázandó, tudatában van-e az adományozó annak, hogy a születendő gyermekkel kapcsolatban semmilyen igényt nem támaszthat. A laboratóriumi vizsgálatok különösen a nemi úton terjedő betegségek mikrobiológiai és szerológiai szűrésére irányulnak.A súlyos andrológiai eredetű meddőség kezelése céljából történő hímivarsejt-adományozás több mint százéves múltra tekint vissza, létjogosultsága azonban a modern asszisztált reprodukciós módszerek (ICSI, intracytoplasmatic sperm injection; TESE, testicular sperm extraction) széleskörű terjedésével egyre inkább háttérbe szorul.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.