Vesebetegek kezelése, ellátása – bevezető
A végstádiumú veseelégtelenség (ESRD) miatt kezelt betegek száma világszerte a 2006-os év végére elérte a 2 milliót, 6%-os növekedési rátával, szignifikánsan nagyobb ütemben emelkedve, mint a világ népessége. A 2 millió ESRD-betegből közel 1,55 millió részesült dialízis (hemodialízis vagy peritoneális dialízis) kezelésben, és megközelítőleg 470 000 beteg él transzplantált vesével.
Az ESRD-betegek, dializáltak és transzplantált vesével élők száma folyamatosan, évente mintegy 6-6%- kal nőtt az elmúlt években, és több mint háromnegyedük kezelése folyamatosan dialízissel történik.
A kezelt ESRD-betegek prevalenciája az átlagnépességben számottevő különbségeket mutat, a 100-nál kevesebbtől a 2000-et meghaladó betegszám között változik egymillió lakosra vonatkoztatva. Az ESRD-prevalencia Japánban körülbelül 2230 beteg/egymillió lakos, az USA-ban nagyjából 1650/egymillió lakos és az Európai Unióban átlagosan 930/egymillió lakos. Az ennél jóval alacsonyabb, 310 dializált beteg/egymillió lakos körüli globális átlagérték azt sugallja, hogy számos országban még korlátozott a dialíziskezeléshez való hozzáférés, és számos végstádiumú vesebeteg nem részesül kezelésben. A növekvő globális prevalencia az évek múlásával fokozatos javulást tesz indokolttá.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!