Fogunk fehérsége és épsége
Alább a Rutgers School of Dental Medicine fogorvosi karának vezetőjének tanácsait olvashatjuk azzal kapcsolatban, hogyan kerüljük el, hogy fogainkon foltokat okozzon táplálékunk és italunk.
A bor hármas veszélyt jelent a fogakra. A szőlőben, a vörösbor színét adó anthocián pigmentek elszínezhetik a fogat, a borban lévő a tanninok segítik az anthocián pigment fogakhoz való kötődését a bor savassága pedig rongálhatja a fogzománcot, növelheti annak porózusságát, az apró pórusok pedig elősegítik a festékanyagok megtapadását.
Természetesen nem a bor az egyetlen bűnös. A feketekávé, a fekete tea, a bogyók, a balzsamecet, a csokoládé, az édességek és a dohányzás is elszínezheti a fogakat. A szénsavas italok és a gyümölcslevek pedig károsítják a zománcot, és emiatt segítik elő a fogak elszíneződését.
A fogakon lerakódott lepedék könnyen foltosodhat, ezért célszerű a borfogyasztás előtt 30 perccel az fogat mosni, de soha nem szabad fogat mosni sem közvetlenül az evés, sem közvetlenül a borozgatás után, mert a fogkrém a borfogyasztás okozta savas kémhatás miatt szintén károsíthatja a fogzománcot.
Ha a vörösbor előtt fehérbort fogyasztunk, az súlyosbíthatja a vörösbor okozta foltosodást a fehérborban lévő sav miatt.
A bor fogyasztása után igyunk vizet, ami semleges kémhatása miatt csökkenti a szánkban a bor okozta savasságot, és serkenti a nyáltermelést, ami kritikus fontosságú a káros baktériumok elleni küzdelemben és a száj ideális pH-értékének megőrzésében. Hasonlóképp, bármilyen étel rágása ugyanilyen fontos, mert a serkenti a nyáltermelést. A sajt a legideálisabb a borhoz, mivel serkenti a nyáltermelést és csökkenti a bor savasságát.
A fogzománc erőssége befolyásolja a lepedékképződés és a fog elszíneződés mértékét. A fogzománc erősségét a helyes fogmosással és a fogak rendszeres fogtisztításával őrizhetjük meg.
Fogmosáskor használjunk puha fogkefét, ínyproblémák esetén pedig extra puha kefét. Helyezzük a fogkefét az ínyhez képest 45 fokos szögben – ne egyenesen –, és óvatosan, rövid mozdulatokkal dörzsöljük át oda-vissza. Ügyeljünk arra, hogy a külső felületek mellett a fog belső és rágófelületeit alaposan keféljük át. Lefekvés előtt használjunk vizes fogselymet a fogak között ragadt ételrészecskék eltávolításához. Bár minden forgalomban lévő fogkrém öt alapvető összetevőt tartalmaz – fluoridot, glicerint, szorbitot, kalcium-karbonátot és nátrium-lauril-szulfátot –, nem minden fehérítő hatású fogkrém jó a fogaknak. Legyünk óvatos azokkal a termékekkel, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek nem alkalmasak hosszú távú használatra, például szenet vagy nátrium-hidrogén-karbonát. Ezek helyett inkább természetes összetevőket, például bio kókuszolajat tartalmazó fogkrémet válasszunk.
Forrás:
https://www.rutgers.edu/news/how-prevent-wine-teeth-holiday-0