Sikeres méhtranszplantáció az Egyesült Államokban is
A Cleveland Clinic nőgyógyászai és sebészei végrehajtották az első méhátültetést az USA-ban; a műtét 9 órán át tartott.
A méh faktor terméketlenségben (UFI, uterine factor infertility) szenvedő nők számára a méhtranszplantáció nyújthat reményt a gyermekvállalásra. Az UFI-s nők ugyanis nem tudnak teherbe esni, mivel vagy méh nélkül születtek, vagy méhük már nem működik. Ez az irreverzíbilis állapot a nők 3–5%-át érinti.
Mindeddig az UFI-s nők számára a béranyaság volt az egyetlen lehetőség arra, hogy saját gyermekük lehessen, azonban ez jogilag bonyodalmas, és az Egyesült Államokban több állam vagy korlátozza, vagy tiltja ezt a megoldást (a béranyaság intézménye Magyarországon jogilag nem engedélyezett).
Méhtranszplantáció esetén olyan gyógyszereket kell adni, amelyek megakadályozzák, hogy a szervezet kilökje az idegen szervet, és az átültetés csak ideiglenes, 1–2 terhességet tesz lehetővé. Ezután a gyógyszerek adását befejezik, és vagy eltávolítják az átültetett méhet, vagy hagyják, hogy önmagától szétessen.
A világon eddig összesen 11 méhátültetést végeztek. Az elsőt Szaúd-Arábiában 2000-ben, azonban ezt a transzplantátumot 3 hónap múlva el kellett távolítani, mert trombózisos szövődmények alakultak ki. Az első sikeres méhtranszplantáció Svédországban történt, azóta már 9 átültetést hajtottak végre, amely után 5 terhesség és 4 szülés valósulhatott meg. Az újszülöttek egészségesek voltak, és az anyák kockázata minimális volt.
A mostani egyesült állambeli átültetésen átesett 26 éves beteg állapota stabil volt a műtét után. Az átültetett méh egy halott donorból származott. A Cleveland Clinic munkatársai 2015-ben kezdtek el olyan betegeket keresni, akiknél indokolt lehet a méhtranszplantáció, és összesen 10 ilyen műtétet szándékoznak végezni 21–39 éves, UFI-ban szenvedő nőkön.
A betegek kiválasztása után az első lépés a nők petefészkének stimulálása, hogy megtermékenyíthető petesejteket termeljenek. E petesejteket eltávolítják, és in vitro fertilizációt (IVF) végeznek. Összesen 10 embriót választanak ki, s ezeket lefagyasztják. Az átültetendő méh 18–40 éves halott donorból származik. Amikor találnak egy ilyen donort, a műtétre kijelölt nőnek olyan gyógyszereket kezdenek adni, amelyek meggátolják az idegen szerv kilökődését. A transzplantációnak 6–8 órán belül meg kell történnie, s ennek során az ereket is összekötik. A menstruáció néhány hónap múlva kezdődik el, és a méh teljes gyógyulásához mintegy 1 évre van szükség. Ekkor az embriók egyenként felolvaszthatók és implantálhatók, és remélhető, hogy a beteg teherbe esik.
A terhesség alatt rendszeresen ellenőrzik az állapotos nőben a vérnyomást, a preeklampsziát, a magzat növekedési visszamaradását, a korai burokrepedést, a koraszülést és a magzat méhen belüli elhalását. A terhes nő továbbra is szedi a kilökődés elleni gyógyszereket, és a szülés rendszerint császármetszéssel történik.
A kutatócsoport követi az újszülöttet, hogy fény derüljön az esetleges negatív kimenetelekre. Ilyen lehet például a veleszületett rendellenesség, a perinatális fertőzés, az alacsony születési súly és az újszülött intenzív osztályra kerülés.
Forrás: Medical News Today