A csontritkulás nem csak az idős nők betegsége
Amikor csontritkulásról (oszteoporózisról) hallunk, legtöbbször egy idős nő
képe dereng fel a szemünk előtt. Nem csoda, hiszen a csontritkulás leggyakrabban
a változókoron már átesett (posztmenopauzában lévő) nőket fenyegeti.
Ám fontos tudni, hogy a csontok ásványianyag-tartalmának megfogyatkozása
férfiaknál is előfordulhat, sőt vannak bizonyos betegségek és gyógyszerek,
amelyek mellett az átlagosnál nagyobb arányban, illetve fiatalabb korban is
jelentkezhet oszteoporózis. Ezeket vesszük sorra jelen betegtájékoztatónkban.
Csontritkulás (orvosi nevén oszteoporózis) akkor alakul ki, ha a csontok elveszítik ásványianyag-tartalmuk egy részét, és ez a csontok meggyengüléséhez, teherbíró képességük csökkenéséhez vezet. Ennek következtében a csontok könnyebben eltörnek, már viszonylag enyhe erőbehatás is elegendő a csonttörés bekövetkezéséhez.
A csontritkulás azért veszélyes, mert az esetek nagy részében még akkor sem okoz jelentősebb tüneteket, amikor az ásványianyag-veszteség már jelentős a csontrendszerben, ugyanakkor a betegség okozta fokozott kockázat (emelkedett csonttörési rizikó stb.) már fenyegeti az érintettet.
Ha a csontritkulás folyamata már megindult, az nem gyógyítható végérvényesen, de megfelelő gyógyszeres kezeléssel és az életmód megváltoztatásával a folyamat lassítható, az oszteoporózishoz társuló kockázatok mérsékelhetők, a veszélyhelyzetek lehetőség szerint elkerülhetők.
A CSONTRENDSZER ÉLETKORI VÁLTOZÁSAI
A csontok anyagcseréjét a csontépítés és csontbontás állandó folyamata jellemzi, amelyek egyidejűleg zajlanak. A kétféle irányú folyamat egyensúlya biztosítja a csont ásványianyag-tartalmának fenntartását, ezen keresztül a csontok teherbíró képességének megőrzését.
Az élet korai szakaszában a csontépítés folyamata van túlsúlyban a csontbontással szemben, ennek következtében a csontok ásványianyag-tartalma ebben az időszakban növekszik. A csontépítés folyamata a tizenéves kor végére válik teljessé, így a csonttömeg körülbelül 25-30 éves korra éri el a csúcsát.
A nemi hormonok (pl. ösztrogén, tesztoszteron) alapvető szerepet játszanak a csontok erejének megőrzésében mind férfiaknál, mind nőknél. Nőknél a változókorban (menopauzában, a klimax idején) az ösztrogénszint jelentősen csökken, ami a csontvesztés felgyorsulásához vezet. A menopauza utáni első 5 évben a nők teljes csonttömegük akár egytizedét is elveszíthetik.
A CSONTRITKULÁS BÁRKINÉL KIALAKULHAT
Férfiaknál és nőknél egyaránt fennáll annak a kockázata, hogy a csontok „megritkultak”, azaz ásványianyag-tartalmuk csökken, elvékonyodnak, meggyengülnek, teherbíró képességüket csökkentő szerkezeti átalakuláson mennek át.
Az alábbi körülmények fennállása esetén kell arra számítani, hogy a csontritkulás előfordulási valószínűsége meghaladja az átlagnépességben megfigyelhető szintet:
– nőknél idősebb korban, a változókor után;
– ha a család más tagjánál már igazolódott oszteoporózis (különösen az elsőfokú rokonok körében [szülő, gyermek, testvér]);
– étkezési zavar (pl. anorexia nervóza) kapcsán;
– bizonyos gyógyszerek szedése mellett (elsősorban szteroidok – pl. prednizolon – okozhatnak csontritkulást, különösen ha alkalmazásukra 3 hónapnál hosszabb időtartamban kerül sor);
– dohányosok körében; – krónikus alkoholfogyasztás mellett (különösen akkor, ha a rendszeres alkoholfogyasztás meghaladja a napi 4 adagot);
– kalcium-és D-vitamin-hiányos állapotokban (elégtelen táplálkozás, elégtelen napfényhatás, de a mellékpajzsmirigy bizonyos betegségei is hajlamosíthatnak csontritkulásra);
– mozgásszegény életmód, immobilitás, tolószékhez vagy ágyhoz kötött életmód;
– egyes betegségek (pl. pajzsmirigy-túlműködés, cöliákia, Cushing-kór, gyulladásos bélbetegségek, idült vesebetegség, reumatoid artritisz, idült májbetegség, 1-es típusú cukorbetegség).
A fenti körülmények fennállásakor a csontritkulás fiatalabb korban, férfiaknál is, illetve a szokottnál gyorsabb progresszióval is jelentkezhet.
A CSONTRITKULÁS TÜNETEI
Ahogyan korábban érintőlegesen már említettük, az oszteoporózis lassan, fokozatosan, évek, sőt évtizedek alatt alakul ki oly módon, hogy még akár az ásványianyag-tartalom jelentős csökkenése mellett sem okoz tüneteket. Éppen ezért az érintettek gyakran nem is tudnak a betegségükről (hacsak nem történik valamilyen okból a csontok ásványianyag-tartalmának meghatározását célzó denzitometria, vagy más okból végzett röntgenvizsgálat „mellékleteként” nem derül ki, hogy a csontok fokozott sugáráteresztő képessége alapján felmerül az oszteoporózis alapos gyanúja). A legtöbb esetben a csontritkulásra sokszor az első csonttörés hívja fel a figyelmet, amely a csontok meggyengülése következtében számos esetben már olyan, viszonylag kis erőbehatásra bekövetkezik, melyet egy egészséges csont még sérülés nélkül képes lenne elviselni. Ezek a törések tipikusan elesések kapcsán keletkeznek, ezekre hajlamosít az a tény, hogy időskorban gyakoribb a járásbizonytalanság, szédülés, egyensúlyzavar stb.
Amennyiben mégis tünetet okoz, akkor jellemzően tartós hát-és derékfájás hívhatja fel rá a figyelmet. Előfordulhat az is, hogy az érintett a testmagasságának csökkenéséből gyanítja, hogy oszteoporózisa lehet. Ennek hátterében az áll, hogy az oszteoporotikus törések leggyakoribb lokalizációjának számító csigolyatörések következtében akár több csigolyatest is összeroppanhat, ami a testmagasság csökkenéséhez vezet.
AZ OSZTEOPORÓZIS KIVIZSGÁLÁSA
A csontritkulás diagnosztizálásának objektív, kvantitatív módszere a csontok sűrűségmérése, azaz a denzitometria (DEXA, DXA rövidítéssel is szokás jelölni). A denzitometria rövid, fájdalommentes vizsgálat, melynek során a csontok „sűrűségét” (ásványianyag-tartalmát) mérik, és az eredményt a csúcscsonttömegtől vagy az azonos életkorra jellemző átlagtól való eltérés mértékeként pontszámok (score-ok) formájában adják meg. A mérés – a készülék típusától függően – leggyakrabban a csuklón, a csípőn vagy a csigolyákon történik.
A denzitometriát bizonyos életkor felett rendszeresen javasolt elvégezni, különösen nőknél, de az előbbiekben felsorolt állapotok fennállásakor elvégzése férfiaknál, illetve fiatalabb korban is indokolt lehet.
AZ OSZTEOPORÓZIS KEZELÉSE
Ha önnél csontritkulást diagnosztizált az orvosa, különösen nagy figyelmet kell fordítania az elegendő kalcium-és D-vitamin-bevitelre: ez történhet gondosan összeállított étrenddel vagy táplálékkiegészítők formájában. Emellett elengedhetetlen a rendszeres fizikai aktivitás, amelynek során kellő hangsúlyt kell kapniuk a testsúlyt megtartó mozgásformáknak, például a gyaloglásnak.
A csontritkulás legtöbb esetében gyógyszeres kezelésre is szükség lehet a csontvesztés ütemének lassítása és a csonttörések megelőzése érdekében. A gyógyszerek közül leggyakrabban úgynevezett biszfoszfonátok adására kerül sor, melyek csontbontást gátló hatásuknál fogva segítenek a normális csonttömeg fenntartásában. A biszfoszfonátok közé tartozik például az alendronát, a rizendronát, az ibandronát és a zoledronsav.
A biszfoszfonátokon kívül más hatóanyagok (denozumab, teriparatid stb.) is rendelkezésre állnak a csontritkulás kezelésére.
ÉLET CSONTRITKULÁSSAL
Amennyiben az orvosa önnél oszteoporózist állapított meg, bizonyos életmódbeli változtatások is segíthetnek a folyamat lassításában, illetve az elesések megelőzésében.
– A fizikai aktivitás már említett növelése mellett fontos, hogy ha dohányzik, szokjon le erről a szenvedélyéről! Ugyanez vonatkozik a túlzott alkoholfogyasztásra is.
– Az elesések megelőzése céljából igyekezzen biztonságossá tenni az otthonát. Ennek érdekében távolítsa el az útból a kis szőnyegeket, elektromos vezetékeket, kisebb dísztárgyakat. Gondoljon arra, hogy a háziállatok is veszélyforrások lehetnek, ha jártában-keltében beléjük botlik.
– Nemcsak az otthon, hanem az udvar és az utca is lehet veszélyforrás, például hideg, jeges, csúszós időben. Ha módja van rá, ilyenkor inkább maradjon otthon.
– Talán nem gondol rá, de ha nem lát jól, ez is fokozhatja az elesések kockázatát. Éppen ezért rendkívül fontos a rendszeres szemészeti ellenőrzés, és olyan szemüveg viselése, amellyel valóban élesen lát közelre és távolra is.
– Vérnyomás-ingadozások is okozhatnak megszédüléseket és járásbizonytalanságot, ezért fordítson kiemelt figyelmet a vérnyomása rendszeres ellenőrzésére és beállítására.
EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSÁVAL ENGEDÉLYEZETT.