hirdetés

Szívkatéteres beavatkozások koszorúér-betegségben

Ha a beteg tünetei, az EKG-görbék és az egyéb vizsgálatok szívinfarktus veszélyével járó koszorúér-szűkületre utalnak – vagy ha az infarktus már bekövetkezett –, az orvosok szívkatéterezéssel derítik fel a koszorúerek állapotát. A katéteres érfestés mutatja meg, melyik a legjobb gyógymód. Sokszor olyan kezelést választanak, amely szintén szívkatéter segítségével végezhető, mindjárt a koszorúérfestés után.

hirdetés

Miért veszélyes a koszorúér-szűkület?

A szívizom a szív üregein átáramló vérrel nem érintkezik közvetlenül: csak a szív saját ütőereiben, a koszorúerekben áramló vér oxigénjét és tápanyagait képes hasznosítani. Ha sok év alatt egy vagy több ponton beszűkülnek ezek az erek, akkor a szívizom vérellátása kisebb-nagyobb területen megromlik, esetleg teljesen leáll. A vérkeringés nélkül maradó szívizomterület elhalása a szívinfarktus. Az infarktussal fenyegető vagy azt okozó állapot szívkatéteres érfestéssel ismerhető fel és katéteres beavatkozásokkal sokszor jól gyógyítható. Ha a beteg panaszai, az EKG, a szívultrahang és/vagy a terheléses vizsgálatok jelentős koszorúér-szűkületre utalnak, vagy ha a szívinfarktus már bekövetkezett, a katéteres vizsgálat mondja meg, melyik a legjobb kezelési mód.

Hogyan történik a szívkatéterezés?

A beteget a szívkatéteres laboratóriumban egy mozgatható asztalra fektetik. Helyi érzéstelenítés, esetleg nyugtató adása után szúrást ejtenek a combhajlatban futó (esetleg a könyökhajlati) nagy ütőéren, s egy hüvelyen keresztül hosszú, vékony csőszerű műszert: katétert vezetnek bele. A katétert óvatosan a koszorúerekbe vezetik, miközben a helyzetét az asztal fölött elhelyezett röntgenkamerával ellenőrzik. Miután a katéteren át kontrasztanyagot juttatnak a koszorúerekbe, a monitoron kirajzolódik a szív koszorúér-hálózata, láthatóvá válnak az esetleges szűkületek. Ezt a vizsgálatot nevezik koszorúérfestésnek vagy koronarográfiának.

Hogyan végzik a katéteres tágítást?

A súlyos koszorúér-szűkület megszüntetésének jól bevált módja az éráthidaló (bypass) műtét. Újabban ezt a nagy műtétet sokszor gyorsabb, egyszerűbb, a beteget kevésbé megterhelő katéteres beavatkozással helyettesítik. Ha a koszorúérfestés jelentős, de a katéter számára hozzáférhető szűkületre derített fényt, akkor a koszorúerekbe egy másik katétert vezetnek föl, a végén kis ballonnal. A kezelendő területen a ballont felfújják (ilyenkor rövid ideig mellkasi fájdalom léphet fel), s ezzel a beszűkült érszakaszt kitágítják. Ezzel az érintett szívizomterület vérkeringése helyreáll, bár a jobb és tartósabb eredmény érdekében a tágítást érdemes kiegészíteni egy „duguláselhárító” segédeszköz: sztent beültetésével is.

Mi a sztent, és mire való?

A sztent különleges fémötvözetből készült háló, amelyet összecsukott formában vezetnek föl a katéterrel a beszűkült érszakaszba, majd a ballonnal kinyitják, azaz kitámasztják vele az ér falát. A sztentet sokszor olyan gyógyszerrel is bevonják, amely megakadályozza, hogy a fémre ránövő érbelhártya újra szűkületet okozzon. A sztent beültetésével végzett sikeres koszorúér-tágítás után a beteg élheti korábbi életét, néhány hét elteltével fizikailag is terhelheti magát a kezelőorvosa által ésszerűnek tartott korlátok között. Sajnos az ilyen beavatkozások után komolyan számolni kell a vérrögképződés veszélyével, ezért létfontosságú, hogy a beteg kellően hosszú ideig, pontosan az orvosi javaslat szerint szedje a vérlemezkék összecsapzódását gátló gyógyszereket.

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.