A krónikus muszkuloszkeletális fájdalom kéz a kézben jár a krónikus fejfájással
A krónikus muszkuloszkeletális fájdalom és a krónikus mindennapi fejfájás között kétirányú oksági kapcsolat van: akik az egyikben szenvednek, azok hajlamosak arra, hogy később a másik is kialakuljon náluk.
Ezt egy nagy, longitudinális, populáció alapú norvég vizsgálat állapította meg, s az eredmény mind a gyakorló orvosok, mind a kutatók számára fontos – mondta dr. Lars J. Stovner, a trondheimi Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem munkatársa az 2012-es Európai Fejfájás és Migrén Alapítvány Nemzetközi Kongresszusán, Londonban. „Gyakorlati szempontból ez azt jelenti, hogy ha egy orvosnak olyan betege van, aki valamelyik panasztól szenved, akkor mindent meg kell tennie a hatásos kezelés érdekében, nemcsak azért, hogy enyhítse a beteg fájdalmát, hanem azért is, hogy megelőzze a másik állapot kialakulását.”
Az új eredmény, amely szerint kétirányú kapcsolat van a krónikus muszkuloszkeletális fájdalom és a krónikus mindennapi fejfájás között (az olyan fejfájásról van szó, amely átlagosan havonta legalább 15 napon fellép) segíthet megállapítani ezeknek az állapotoknak a patofiziológiáját is. A vizsgálat azt sejteti, hogy e két állapot mögött egy közös ok húzódhat meg. Mint a konferencián elhangzott, alapvetően mindkettő agyi rendellenesség következménye.
Dr. Stovner két felmérés adatait mutatta be, amelyek között 11 év telt el, s mindkettő a Nord-Trøndelag Health Study (HUNT) része volt. A HUNT 2-be 51 383 felnőttet vontak be 1995 és 1997 között, s közülük 26 197 töltötte ki a HUNT 3 vizsgálat kérdőívét is 11 év múlva, 2006 és 2008 között – a kérdések a fejfájásra és a krónikus muszkuloszkeletális fájdalomra vonatkoztak.
Azokban a betegekben, akiknek a HUNT 2 idején krónikus muszkuloszkeletális panaszaik voltak, 1,8-szor nagyobb volt a kockázata annak, hogy a HUNT 3 idejére, 11 évvel később, krónikus mindennapi fejfájásuk is lesz, mint a muszkoloszkeletális tünetek nélküli betegeknek. Ezt egy olyan többváltozós elemzéssel mutatták ki, amelyben korrigálták az adatokat a lehetséges zavaró tényezőkre (életkor, nem, szorongás, depresszió, társadalmi-gazdasági helyzet) nézve.
Hasonló volt a korrigált többváltozós elemzés eredménye akkor, amikor azokat a betegeket vették figyelembe, akiknek a HUNT 2 idején krónikus mindennapi fejfájásuk volt; az ő esetükben 1,8-szor nagyobb volt a kockázata annak, hogy 11 év múlva krónikus muszkuloszkeletális panaszaik lesznek, mint a fejfájás nélküli betegeknek. A kockázat még nagyobb, 2,7-szeres volt, ha csak azokat a betegeket tekintették, akiknek súlyos, kiterjedt muszkuloszkeletális fájdalmuk volt a HUNT 3 idején.
„Ez egy nagy, populáció alapú, prospektív vizsgálat volt, amely több mint 10 évig tartott” – kommentálta a vizsgálatot a szekció társelnöke, dr. Zaza Katsarava, a németországi, unnai Evangelista Kórház munkatársa. „Az eredmények világosan mutatják, hogy nincs külön fiziológiai alapja a migrénnek és a hátfájásnak. Mindkettő egy károsodott fájdalom mátrix része.”
Forrás: Chronic Pain Perspectives