A monogámia hormonja
Ha monogám kapcsolatban élő férfiaknak oxitocint adnak, akkor nagyobb valószínűséggel tartják magukat távol számukra ismeretlen, vonzó nőktől és maradnak hűségesek élettársukhoz – erről számolt be a Journal of Neuroscience egyik közleménye november 14-én.
A hipotalamuszban termelődő oxitocinnak szerepe van a szülésben, a szoptatásban és elősegíti a szociális kapcsolatok kialakulását. Emellett erősíti az anya-gyermek és az élettársak közti kapcsolatot is. Egy 2011-es vizsgálat szerint kihangsúlyozza az olyan személyiségvonásokat, mint a melegség, a bizalom, az altruizmus és a nyitottság. Azt azonban még eddig nem mutatták ki, hogy az oxitocin emberekben segít megőrizni a monogám kapcsolatokat.
A mostani vizsgálatban dr. René Hurlemann, a Bonni Egyetem munkatársa és kollégái azt találták, hogy azok a férfiak, akik oxitocint kaptak, nagyobb valószínűséggel maradtak távol az őket megközelítő, ismeretlen nőktől, még ha vonzónak is tartották őket. Az egyedül élő férfiakra viszont nem volt hatása a hormonnak.
Mint dr. Hurlemann elmondta: „Korábbi állati kutatásokban azt mutatták ki, hogy a préripockokban az oxitocin alapvető szerepet játszik a monogám kapcsolat fenntartásában, a hűségben. Mi azt igazoltuk most elsőként, hogy hasonló hatása lehet emberben is”.
A kutatók egészséges, heteroszexuális férfiaknak oxitocint adtak nazális spray formájában. Háromnegyed órával később a férfit bemutatták egy vonzó nőnek. A nő különböző távolságokra állt meg a férfitől, s a kutatók mindig megkérdezték a férfit, hogy ezt „ideális távolságnak” érzi-e vagy „kissé kényelmetlen” közelségnek.
„Mivel az oxitocinról ismert, hogy növeli a bizalom szintjét, azt vártuk, hogy a hormont kapott férfiak közelebb engedik magukhoz a nőt, de ennek éppen az ellenkezője történt” – mondta dr. Hurlemann.
Az oxitocinnak ez a hatása stabil maradt, függetlenül attól, hogy a nő szemkontaktust létesített-e a férfival vagy félrenézett. Akkor is ugyanezt tapasztalták, ha a férfi ment közelebb-távolabb a nőhöz. Mindegyik férfi, akár oxitocint kapott, akár placebót, vonzónak értékelte a nőt. Azaz, a hormon nem azt befolyásolta, hogy a férfi mennyire látja szépnek a nőt.
A kutatás egy másik részében azt találták, hogy ha vonzó nő helyett egy másik férfi optimális távolságát kellett meghatározniuk a kísérleti alanyoknak, ezt az oxitocin nem befolyásolta.
Larry Young PhD, aki nem vett részt a vizsgálatban, de az Emory Egyetemen oxitocin szakértő, így kommentálta az eredményt: „Tudjuk, hogy a préripockokban az oxitocinnak fontos szerepe van a párkapcsolat kialakításában. Ez a vizsgálat arra utal, hogy az oxitocinnak a monogám viselkedésre gyakorolt hatása a rágcsálóktól az emberig konzerválódott.”
Forrás: Medical News Today