Májelégtelenség
Májelégtelenség akkor alakul ki, ha a májállomány jelentős részének súlyos károsodása miatt a szerv többé nem tudja ellátni feladatát. A májelégtelenség életveszélyes állapot, azonnali orvosi beavatkozást tesz szükségessé. A májelégtelenség kialakulhat minden átmenet nélkül, rövid időn belül (heveny forma), de gyakoribb, hogy a végállapot fokozatosan előrehaladó, éveken át tartó folyamat eredménye (idült forma).
Mi okozhat májelégtelenséget?
A gyakoribbnak számító idült forma általában májzsugor (cirrózis) talaján alakul ki. Főbb okai (a teljesség igénye nélkül):
• B vagy C típusú vírusos májgyulladás (hepatitisz B vagy C), esetleg egyéb vírusfertőzés;
• alkoholfogyasztás hosszabb távon, nagyobb mennyiségben;
• veleszületett hemokromatózis (a kórosan nagy mennyiségben felszívódó vas a májban raktározódik);
• táplálkozási elégtelenség;
• rosszindulatú májdaganat, májáttét;
• anyagcsere-betegségek (pl. Wilson-kór, alfa-1-antitripszin-hiány, fruktózintolerancia, galaktozémia stb.);
• autoimmun kórképek.
A heveny forma jelentősebb okai:
• A, B vagy C típusú vírusos májgyulladás, főként gyermekeknél;
• bizonyos vényköteles vagy vény nélkül kapható gyógyszerek, pl. paracetamolt tartalmazó lázcsillapító készítmények, főként túladagolás esetén; néha májelégtelenséghez vezet pl. doxiciklin, eritromicin, izoniacid vagy nitrofurantoin szedése is;
• gombamérgezés;
• toxikus vegyületek (pl. szén-tetraklorid, szerves oldószerek, foszforszármazékok);
• terhesség (akut terhességi zsírmáj).
Májelégtelenségre utaló tünetek
A májelégtelenség kezdetben sokszor jellegtelen, semmitmondó tünetekkel jelentkezik, melyek májbetegségen kívül számtalan egyéb kórállapotban is előfordulhatnak. Ilyen pl. az általános gyengeségérzés, levertség, az akaratlan testsúlycsökkenés, a hányinger, hányás, hasmenés.
A májelégtelenség előrehaladásával a tünetek súlyosbodnak, és a tünettan újabb, specifikus tünetekkel is bővül. Ezek közé tartozik előbb a szem kötőhártyájának és a bőrnek a sárgás elszíneződése (sárgaság), a haskörfogat megnövekedése vagy a fokozott vérzési hajlam (már viszonylag kis erőbehatásra bőr- vagy nyálkahártyavérzések jelentkeznek, a vérzés a szokottnál hosszabb idő alatt szűnik meg stb.). A mentális állapot hanyatlása megnyilvánulhat aluszékonyságban, zavartságban, tájékozódási nehézségekben vagy kóma jelentkezésében; ezeket együttesen hepatikus enkefalopátia néven jelöli az orvosi nyelv.
Vizsgálatok májelégtelenség gyanújakor
Laboratóriumi vizsgálatok. Sor kerül a teljes vérkép vizsgálatára, az alvadási paraméterek meghatározására, a májenzimek és az epefesték (bilirubin) szintjének mérésére, esetleg vírusszerológiai tesztekre és – a körülményektől függően – egyéb speciális laboratóriumi vizsgálatokra, toxikológiai tesztekre.
Képalkotó vizsgálatok. Ultrahangvizsgálattal felmérhető a májállomány állapota, kimutathatók a körülírt eltérések (pl. elsődleges daganat vagy májáttét), kideríthető, hogy a hasban jelen van-e szabad folyadék (hasvíz, azaz aszcitesz), és ha igen, milyen mennyiségben. Az erek Doppler-ultrahangvizsgálatával megítélhetők a májat ellátó erek véráramlási viszonyai, detektálhatók az esetleges szűkületek, elzáródások.
A máj anatómiai viszonyainak részletesebb elemzésére ad módot a számítógépesrétegvizsgálat (CT) és a mágnesesrezonancia-vizsgálat (MRI). Ez utóbbiak különösen akkor jelentenek nagy segítséget, ha a hasi ultrahangvizsgálatot jelentős elhízás vagy nagy mennyiségű hasvíz nehezíti.
A hasi képalkotó vizsgálatokkal egy időben szövetminta vételére (biopsziára) is sor kerülhet részletesebb szövettani elemzés céljából a diagnózis pontosítására. A mintavétel történhet „vakon” is, képalkotó vizsgálattal történő vezérlés nélkül. Májelégtelenség okozta súlyos véralvadási zavarok jelenlétében a biopszia javallatának felállítása alapos megfontolást kíván.
A koponya CT-vizsgálata hepatikus enkefalopátia eseteiben az agyállomány duzzanatát, vizenyőjét jelezheti. Májelégtelenség okozta enkefalopátia, májkóma eseteiben az elektroenkefalográfia (EEG-vizsgálat) segíthet behatárolni az állapot súlyosságát, mélységét.
A májelégtelenség kezelése
Ha idejében fény derül a májelégtelenségre és határozott ok mutatható ki a tünetek hátterében, meg kell próbálkozni az oki kezeléssel. A májelégtelenség kezelése minden esetben kórházban történik.
Mérgező anyagok (pl. gyógyszer, gomba) okozta májelégtelenségben az oki kezelés a toxikus anyag mielőbbi eltávolítását (pl. gyomormosás) vagy hatásának semlegesítését jelenti. Vírusos májgyulladás okozta májelégtelenségben az alapvető életfunkciók támogatásával (szupportív terápiával) segítik át a beteget az elégtelen májműködés szempontjából kritikus időszakon. Lassan súlyosbodó májelégtelenségben a kezelés célja a még részben működőképes mirigyállomány funkciójának minél további fenntartása, megőrzése.
Amennyiben más módon nem biztosítható a máj működése, a beteg májátültetésre szorul. A szervátültetések körében a májtranszplantáció ma már rutineljárásnak számít.
Hepatikus enkefalopátia esetén speciális kezelés (pl. mannitol adása) válhat szükségessé az agyödéma enyhítésére, a koponyán belül uralkodó fokozott nyomás mérséklésére.
A kezelés során gondot kell fordítani a fokozott vérzési hajlam okozta vérzések kivédésére, vérzés bekövetkeztekor a vérzésforrás mielőbbi azonosítására, a vérzés megszüntetésére, nagyobb volumenű vérzéseket követően a vérveszteség pótlására.
A májelégtelenség megelőzése
A májelégtelenség megelőzésének legjobb módja, ha mindent megteszünk a májgyulladás megelőzésére, a cirrózis kialakulásának megakadályozására.
Az A és a B típusú májgyulladás megelőzésére hatásos védőoltás áll rendelkezésre, melyet különösen azoknak célszerű kérniük, akik foglalkozásuk miatt fokozott fertőzésveszélynek vannak kitéve (pl. egészségügyi dolgozók, gyermekintézmények személyzete).
Amikor lehetőség van rá, a májelégtelenség szempontjából kockázatosabb gyógyszerek helyett válasszunk kevésbé veszélyes hatóanyagot tartalmazó készítményeket – ez a vény nélkül kapható gyógyszerekre is igaz.
Alkoholt legfeljebb mértékletesen fogyasszunk, kerüljük alkohol és gyógyszerek egyidejű fogyasztását.
A fertőzések továbbadásának megelőzésében a higiénés szabályok messzemenő betartása a legfontosabb, mindenekelőtt az alapos kézmosás, különösen vérrel történő érintkezés vagy WC-használat után, élelmiszerekkel végzett munka előtt és közben. Mindenki saját szappant, törülközőt és fogkefét használjon, ugyanis nagyobb a fertőzés veszélye, ha többen osztoznak ezeken.
Gyakori fertőzésforrások a tetoválások és a testékszerek is. Tetoválás készítéséhez vagy testékszer behelyezéséhez válasszunk olyan szolgáltatót, aki megfelelő körülmények között dolgozik, szigorúan betartja a sterilitási szabályokat.
Törekedjünk a biztonságos szexre, ami elsősorban az óvszer következetes használatát jelenti a nemi érintkezések során.
Kerüljük az illegális drogok használatát. Aki nem tud lemondani a kábítószerek okozta élvezetről, semmilyen körülmények között ne használjon másokkal közös tűt, fecskendőt. A biztonság növelését szolgálják a ma már sok helyen rendelkezésre álló tűcsereprogramok.
Mérgező anyagokkal végzett munka során tartsuk be a munkavédelmi szabályokat. Viseljünk védőruhát, védőkesztyűt. A bőrre került veszélyes vegyszert haladéktalanul távolítsuk el bő vizes lemosással vagy a szer csomagolásán javasolt módon.
Törekedjünk normális testsúly elérésére és fenntartására. A nagyfokú elhízást összefüggésbe hozzák az ún. nem alkoholos zsírmáj gyakoribb előfordulásával, és ez a betegség is májelégtelenségbe torkollhat.
Kilátások májelégtelenség esetén
A heveny májelégtelenség kimenetele többnyire nem jósolható meg előre, az esetek jelentős hányada halállal végződik. A kilátások javítása szempontjából alapvető a minél korábbi felismerés és a mielőbb megkezdett hatásos támogató kezelés, esetleg oki terápia. A prognózis előrejelzésében alapvető a mentális zavar súlyosságának, az esetleges kóma (májkóma) mélységének ismerete.
Általánosságban paracetamoltúladagolás, A típusú májgyulladás vagy terhességi májelégtelenség eseteiben jobbak az életkilátások, a B típusú vagy autoimmun májgyulladás okozta májelégtelenség pedig nagyobb halálozási aránnyal társul.
Ez a tájékoztató nem helyettesíti az orvosi kezelést. A betegek számára készített másolatoktól eltekintve felhasználása csak a kiadó írásos hozzájárulása nyomán engedélyezett.