hirdetés

Nehézláb-érzés

A nehézláb-érzés az elégtelen vénás keringés következtében alakul ki, a visszérbetegség első tünete lehet. Az alsó végtagokban jelentkező „ól­mos”, elnehezült érzéssel jár, amihez kellemetlen bizsergés, sőt fájdalom is társulhat.

hirdetés

 

A nehézláb-érzés tartós állás, ülés után, helyzetváltoztatáskor jelentkezik, az elnehezült láb nehezen mozdítható, a nap végén megduzzadhat, be is görcsölhet, láthatóvá váló visszerek társulnak hozzá. A gyaloglás nehezére esik a betegnek, járás közben gyorsabban elfárad. Idősebb korban gyakoribb, mivel az életkor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel alakulnak ki vénás keringési problémák. Nőknél gyakrabban fordulnak elő krónikus vénás keringési zava­rok, különösen várandósság idején.

MI OKOZHATJA A NEHÉZLÁB-ÉRZÉST?

A nehézláb-érzés okai elsősorban élet­módbeli és genetikai tényezőkben kere- sendők.

Életmód: A vénás betegségek kialakulá­sának esélye elsősorban ülőmunka esetén nagy (kiváltképp, ha a vérkeringést aka­dályozó módon, keresztbe tett lábakkal ülünk), vagy azoknál, akik munkájuk so­rán egész nap állnak (különösen akkor, ha ritkán változtatnak a testhelyzetükön és nem mozgatják át rendszeresen a lábukat). A vénás betegségeket túlterhelés – nehéz fizikai munka vagy megerőltető sportte­vékenység (pl. testépítés, súlyemelés) – is előidézheti, csakúgy, mint a mozgássze­gény életmód (ami pangó vér- és nyirok­keringéshez vezet).

A testsúlyfelesleg szintén fokozott ter­helést ró az alsó végtagokra, és ronthatja a vénás visszaáramlást.

A dohányzás, a túlzott koffeinbevitel, a sóban gazdag étrend, a vitaminok és ásványi anyagok hiánya, a nem megfele­lő lábbeli is káros lehet. A túl szűk nadrág, harisnya és zokni akadályozza a megfelelő vér- és nyirokkeringést, amitől az erek ki­tágulnak és kanyargóssá válnak. A meleg időjárás, a meleg fürdő, a napozás, a szauna szintén tágítja az ereket és nehézláb-érzést okozhat.

A menstruációs ciklus alatt vagy hor­monális fogamzásgátlók szedése ese­tén is kialakulhatnak enyhe vizesedéses panaszok. Várandósság idején a hor­monális változások, a megnövekedett vérmennyiség és a méh nyomása miatt sok kismamánál fordul elő lábdagadás és nehézláb-érzés.

A nehézláb-érzés leggyakoribb oka a vénás keringési zavar. A lábakban lévő vénák feladata, hogy az elhasznált vért visszajuttassák a szívbe. Ha a vénabillen­tyűk meggyengülnek vagy károsodnak, a vér pangani kezd, ami lábdagadást, vizesedést és feszülést okoz. Ez az álla­pot hosszú távon visszér kialakulásához vezethet.

A genetikai okok közül a gyenge kötőszövetek, a vénás betegségekre és fokozott véralvadásra való hajlam jelen­tenek kockázati tényezőt. A visszér és vénás elégtelenség családi halmozódást mutathat.

MIT TEHETÜNK A NEHÉZLÁB-ÉRZÉS ELLEN?

Mozogjunk! A testmozgás az egész tes­tünkre jótékony hatással van. Bármilyen jellegű sportoláshoz használjunk jó mi­nőségű cipőt, és a terhelést lassan, foko­zatosan növeljük. Kifejezetten javasolt az úszás, a biciklizés és a jóga. A rendszeres séta, kerékpározás, úszás segíti a vénás vér visszaáramlását, és csökkenti a lábfáradt­ság mértékét. Azonban a kemény talajon futás – a talp megfelelő alátámasztásának és az ízületek kellő tehermentesítésének hiányában – káros is lehet.

Törekedjünk a megfelelő testsúly eléré­sére! Közismert, hogy a túlsúly számos betegség, így a nehézláb-érzés kialaku­lásában is szerepet játszik, hiszen túlsúly esetén a pluszkilók nagyobb terhet rónak a lábainkra.

Kerüljük a tartós ülést, egy helyben ál­lást! A munkavégzés során beiktatott szü­netek (rövid séta, lépcsőzés vagy speciális lábtorna) jelentősen csökkentik a vénás keringési zavarok kockázatát. A testsúly megfelelő eloszlása szintén lényeges: ebből a szempontból az a legjobb, ha a földre helyezett talpakkal és egyenes derékkal ülünk.

Válasszunk megfelelő cipőt! Az egész­ségünk szempontjából is ideális cipő sem állás, sem járás közben nem nyom sehol, a talpa nem túl vékony, de nem is túl vas­tag. Ortopédiai talpbetéttel sokat tehetünk a kényelemért.

Kerüljük a szűk ruhadarabokat! A szoros nadrágok és zoknik ronthatják a keringést, különösen hosszabb ülés során (pl. repülő­út vagy autózás közben).

Tornáztassuk a lábunkat! A nyújtó gyakorlatok – főleg a lábujjhegyre állás, a vádli nyújtása – rengeteget segíthet­nek az alsó végtagok vér- és nyirokke­ringésének javításában. Keressünk az interneten erre a célra javasolt speciális lábtornagyakorlatokat.

Polcoljuk fel a lábainkat! A nehézláb-érzés és a lábdagadás is enyhülhet, ha felpolcoljuk a lábakat. Naponta többször – különösen munka után – érdemes a lá­bakat legalább 10-15 percre a szív szintje fölé emelni, hogy segítsük a vénás vér visszaáramlását.

Fogyasszunk megfelelő mennyiségű fo­lyadékot! Az elégtelen folyadékbevitel vér-és nyirokpangást okozhat, így súlyosbíthat­ja a kellemetlen vénás keringési tüneteket. Ajánlott napi két liter víz fogyasztása.

Kerüljük a túlzott sófogyasztást! A túl­zott sófogyasztás fokozhatja a szervezet vízvisszatartását, ezért javasolt a sós ételek kerülése.

Zuhanyozzunk váltakozó hőmérsékle­tű vízzel! A hideg-meleg váltózuhanyt próbáljuk a napi tisztálkodási rutinunkba illeszteni, a víz váltakozó hőmérséklete ré­vén edzi az érfalakat és javítja a keringést.

Szükség esetén viseljünk kompressziós harisnyát! A kompressziós harisnyák gyen­géd nyomást gyakorolnak a lábra, ezzel segítik a vér visszaáramlását, a nyirokerek ürülését, így szintén enyhíthetik a nehéz­láb-érzés tüneteit. Ma már esztétikus, ké­nyelmes változatok is elérhetők.

HOGYAN CSÖKKENTHETJÜK A NEHÉZLÁB-ÉRZÉS OKOZTA PANASZOKAT?

A megfelelő hatóanyag-tartalmú (pl. vad- gesztenye-kivonatot tartalmazó), a gyógyszertárban vény nélkül kapható krémek hatékony segítséget nyújtanak a nehéz- láb-érzés és a kísérő tünetek csillapí-tásában.

HOGYAN ELŐZHETJÜK MEG A NEHÉZLÁB-ÉRZÉS KIALAKULÁSÁT?

A szintén recept nélkül kapható, flavonoidtartalmú, érvédő hatású gyógyszerek gátolják a visszerek kitágulását és növelik a hajszálerek ellenállását, ezáltal javítják az idült vénabetegség tüneteit. Tartós szedé­sükkel megelőzhető a nehézláb-érzés ki­alakulása, illetve a már meglévő tünetek enyhülhetnek.

MIKOR FORDULJUNK ORVOSHOZ?

Ha a nehézláb-érzés tünetei a fenti mód­szerek segítségével sem enyhülnek, vagy fokozódnak, mindenképp forduljunk or­voshoz, mivel a nehézláb-érzés sokszor a vénás keringési zavar, a visszérbetegség első tünete. A tünetek – súlyos esetben – krónikus ödéma vagy akár vérrögképződés miatt vénás trombózishoz is vezet- hetnek.

Ha ezek bármelyikét tapasztaljuk, érde­mes mielőbb szakorvoshoz fordulni, mivel a kezeletlen visszér súlyosabb szövődmé­nyekhez (pl. trombózis) vezethet.

EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSÁVAL ENGEDÉLYEZETT.

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.