Stabil coronaria-betegség – diagnózis és terápia
Főbb tézisek:
1. A „stabil coronaria-betegség” alapdiagnosztikáján belül a legfontosabb a kardiovaszkuláris kockázat meghatározása. A kockázatok és a betegség súlyossága alapján dönthetünk a további kivizsgálásról, a kezelésről és a prevencióról.
2. A stabil angina pectoris kezelésének fő célja a tünetek, a fizikai terhelhetőség és az életminőség javítása, illetve az ischaemia, a myocardialis infarktus, a szívelégtelenség és a korai halálozás megelőzése. Szakorvos bevonásával kell mérlegelni, hogy mely betegek számára előnyös a további kivizsgálás és a revaszkularizáció.
3. Az angina pectorisos rohamok hosszú távú gyógyszeres profilaxisában a béta-blokkolók az elsőként választandó szerek. Fontos, hogy a stabil angina pectorisos betegeknek legyen gyors hatású nitrátkészítményük az akut rohamok megszüntetésére. A nitrátok nem befolyásolják a coronaria- betegség mortalitását. Az életmódbeli beavatkozások közül a dohányzás abbahagyása a legfontosabb.
4. A manifeszt coronaria-betegségben szenvedő beteg kapjon ASS-t, sztatint, valamint évente influenza elleni védőoltást. A béta-blokkolók stabil angina pectoris vagy hypertonia esetén elsőként választandó szernek tekinthetők. A myocardialis infarktuson átesett és a csökkent myocardiumfunkciójú betegeket ACE-gátlóval és béta-blokkolóval ajánlatos kezelni.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!