Mobilalkalmazások jelentősége a krónikus fájdalom csillapításában
Az akut fájdalom csillapítása alapvető orvosi feladat. A krónikus fájdalom csillapítása jóval nehezebb, és ehhez a beteg együttműködése is kell. Mégis, pl. a krónikus fájdalom szindrómában ajánlott adekvát és rendszeres fizikális aktivitás (torna, gyógytorna) melletti kitartás, akárcsak a krónikus betegek gyógyszerszedési terápiahűsége, igen alacsony. Ezen is segíthetnek az okostelefonra letölthető alkalmazások. De nem mindegyik. A leghasznosabbakat igyekszem bemutatni.
Krónikus minden olyan fájdalom, amely legalább 3 hónapja fennáll. Az International Association for the Study of Pain (IASP) szerint ha a fájdalom krónikussá válik, akkor már nem tünetről, hanem megbetegedésről kell beszélni. Olyannyira, hogy a krónikus fájdalom szindróma tartós személyiségváltozáshoz is vezethet. A krónikussá vált fájdalom gyakran jár együtt lelki zavarokkal (szorongás, depresszió, alvászavar). Adatok szerint a krónikus fájdalom szindrómában szenvedő betegek 86%-a alvászavarral, 70%-a koncentrációzavarral küzd, 44–51%-uk pedig szorong.1 Prevalenciája a WHO szerint 32%, és az esetek többségében az ok mozgásszervi eredetű.
Egy idei metaanalízis igazolta, hogy az okostelefonon futó alkalmazások használata segít a krónikus fájdalom mérséklésében.2 Számtalan alkalmazás létezik, de a többségük nem tudományos eredményeken nyugszik, nem tesztelték, és ami szintén gyakran merül fel kritikaként, nem alapoz a közösségi hálóra. Egy másik vizsgálat a krónikus fájdalom kezelésében segítő és jelenleg elérhető alkalmazásokat vetette össze egymással több szempontból.3 A vizsgált 18 legmegfelelőbb alkalmazás közül az első hármat mutatom be, a legelterjedtebb két platformon működőket. Angol nyelvű mindegyik, és az első kettő helyezett ingyenes.
Pain Companion
A Pain Companion alkalmazás mottója: „Együtt erősebbek vagyunk, mint a fájdalom.” Az alkalmazás alapverziója iOS és android készülékekre is letölthető ingyenesen (https://www.paincompanion.com/), de a többletfunkcióért fizetni kell. A Pain Companion lehetővé teszi, hogy a beteg részletes, színes fájdalomrajzokat hozzon létre, kifejezve a krónikussá vált fájdalom helyét és intenzitását. Jelezheti az egyéb tüneteket is, mint a stressz, a fáradtság és a rossz hangulat. Ezt az alkalmazást találtam a legjobbnak az utóbbi hónapok appjai közül. Néhány ízelítő: be lehet rajzolni tehát egy forgatható emberalakon azt, hogy hol érzi a beteg a fájdalmat, de a kiterjedését (kisugárzását) és az erősségét is (1. ábra). Ehhez a kiindulási állapothoz azután folyamatosan viszonyítani lehet újabb satírozásokkal a fájdalom alakulását.
Ha az app letöltője használja a közösségi hálót, akkor a berajzolt fájdalomterületek alapján, más felhasználók fájdalomsémáival összevetve jelzi az alkalmazás azt, hogy a hasonló lokalizációjú fájdalmat érző betegek milyen diagnózist kaptak a fájdalom okára vonatkozóan (2. ábra). Sőt, fel lehet venni velük a kapcsolatot (chat), de az appot használók széles közössége is tud egymással levelezni, mintegy egymást támogató közösséget létrehozva. A weboldal szerint olyanokkal építhet kapcsolatot a használó, akik tudják, milyen érzés egy olyan betegség okozta fájdalmak miatt szenvedni, mint pl. a fibromyalgia, a lupus, az ízületi gyulladás, az endometriosis, a sclerosis multiplex és még sok más. A fájdalom alakulását is követni lehet, naplót vezetve, melybe mindenfélét fel lehet jegyezni (pl. hangulat alakulása). Ennek elemzése is segíthet rájönni arra, mitől alakulhatott minden jól vagy rosszul az adott időben.
Manage My Pain
A Manage My Pain alkalmazás (a Lite változat ingyenes, a Pro változata 1299 Ft/év, https://www.managinglife.com/) android platformon működik. Lényege, hogy láttatja a beteggel (és orvosával) a krónikus fájdalom progresszióját és a megtett lépések hasznát vagy sikertelenségét is a kezelésben. Hasonlóan az előzőhöz, ez az alkalmazás is támogatja a közösségi megosztást. Itt is naplót lehet vezetni a fájdalomról (be lehet állítani, milyen rendszerességgel figyelmeztesse automatikusan az alkalmazás a felhasználót a napló kitöltésére). A naplóba sokféle adatot lehet beírni, pl. azt, hogy milyen tevékenységet gátolt a fájdalom, vagy éppen mi váltotta ki, milyen gyógyszerre, illetve mi másra szűnt a fájdalom (pl. mozgás, kikapcsolódás), és ezek hogyan használtak, illetve mely próbálkozások nem használtak (3. ábra). Ezek az adatok a későbbiekben is segíthetnek a betegnek és orvosának a fájdalom kontrolljában, kezelésében, de másoknak is hasznos tanácsot adhatnak, ha az alkalmazás letöltője megosztja ezeket a használók közösségében. Mintegy 6000 készítmény szerepel a fájdalomcsillapítók adatbázisában, és az aktuálisan alkalmazott gyógyszerek szedését a bevételre való figyelmeztetéssel is támogatja az app, de lemérhető a gyógyszer haszna is. Minden bevitt adatról statisztikát lehet kapni (kezelési napló), és mindezeket meg lehet osztani (kinyomtatva pdf-ben) a kezelőorvossal.
My Pain Diary & Symptom Tracker: Gold Edition
A harmadik alkalmazás csak iOS telefonra letölthető és 5,5 euró az ára. A fenti alkalmazásoknál említett funkciók közül több elérhető itt is, de mégis azért említem meg, mert az előző kettővel ellentétben itt a fejfájás esetén részletesebben be lehet jelölni a fájdalom helyét, és a tapasztalt fájdalom mellé írt egyéb bejegyzések során az aktuális időjárást is jelzi az app (hőmérséklet, szél, légnyomás stb.). Ez azért lehet fontos, mert az adatok elemzése során (fájdalomnapló) a beteg később előre is láthatja az időjárás-előrejelzésből, hogy ez feltehetően kiválthat-e nála fejfájást, vagy akár más tesztrészén fájdalmat (pl. hátfájdalom). A jó mobile health alkalmazásnak épp az a lényege – véleményem szerint –, hogy a felhasználót az adatok elemzésével abban is segítse, hogy megértse a teste, a betegsége működését. A weboldalon (http:// mypaindiary.com/) rövid videó is leírja az app. működését.
Érdemes az egyik ingyenes alkalmazást letölteni a telefonunkra és szabadidőnkben próbálgatni egy kicsit, hogy ha valamelyik beteg kezelésében ez segíthet, ajánlani lehessen neki.
Levelezési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Irodalom:
1. Rabbi M, Aung MS, Gay G, Reid MC, Choudhury T. Feasibility and Acceptability of Mobile Phone-Based Auto-Personalized Physical Activity Recommendations for Chronic Pain Self-Management: Pilot Study on Adults. J Med Internet Res 2018;20(10):e10147
2. Thurnheer SE, Gravestock I, Pichierri G, Steurer J, Burgstaller JM. Benefits of Mobile Apps in Pain Management: Systematic Review. JMIR Mhealth Uhealth 2018;6(10):e11231
3. Salazar A, de Sola H, Failde I, Moral-Munoz JA. Measuring the Quality of Mobile Apps for the Management of Pain: Systematic Search and Evaluation Using the Mobile App Rating Scale. JMIR Mhealth Uhealth 2018;6(10):e10718