A SARS-CoV-2-világjárvány újabb fellángolásával egyre több közlemény jelenik meg világszerte a súlyos esetek kezeléséről és megelőzéséről, ugyanakkor a COVID-19 patológiáját ma már sokkal összetettebbnek látjuk, mint eleinte. Számos adat szól a D-vitamin feltételezett szerepe mellett. Ezek főleg a klinikailag is igazolt immunológiai hatásokra hivatkoznak a citokinek és a Treg sejtek szabályozásában és a gyulladás során a káros T-sejt-funkciók, illetve a túlzott immunválasz gátlásában. De az elméleti megfontolások, a retrospektív vizsgálatok és az eddig összegyűlt klinikai eredmények alapján kimondhatjuk-e, hogy a D-vitamin-hiány rendezése pozitívan befolyásolhatja a COVID-19 kimenetelét?
A melanoma gyakorisága és a halálozása egyre növekszik, ezért a korai felismerés és a prevenció egyre nagyobb szerepet kap. A dermatoszkópos vizsgálat jelentősen javítja a szabad szemmel történő vizsgálat találati arányát.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Visszapillantás
2016-06-13
A modern elmeorvoslás a 19. század végén formálódott olyanná, amilyen ma is. Ennek egyik meghatározó egyénisége a német Emil Kraepelin volt, aki az elmebetegségek folyamatos figyelemmel követését összekapcsolta az akkor kialakuló orvosi alapelvekkel. Így Kraepelin létrehozott egy sajátos osztályozást, ami még napjainkban is a diagnosztika alapköve. Leíró módszerét az elmekórtani problémák legkórosabb megjelenéseire alkalmazta.
A Nemzetközi Terápiás Protokollt azzal a céllal hozták létre, hogy a demenciák ellátásában érintett valamennyi orvos számára útmutatást adjon a betegség gyógyszeres kezelését illetően. A Protokollt egy gyártó-független, gyakorló pszichiáterekből álló nemzetközi munkacsoport dolgozta ki. A publikált irányelv részletesen leírja a szempontrendszert, amely mentén áttekintették és mérlegelték az egyes gyógyszerekkel kapcsolatos klinikai vizsgálati eredményeket, illetve közleményeket.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVI. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2014-05-15
Az erős menstruációs vérzéssel jelentkező betegek azonnali kezelést igényelnek. Elsőként választandó kezelés a gesztagén monoterápia, konbinált orális fogamzásgátló adása, a depó medroxiprogeszteron-acetát és a rövid ideig alkalmazott orális medroxiprogeszteron acetát adása.
Az új paradigmák, új megismerési és ismeret-ellenőrzési módszerek bevezetésekor mindig vannak lelkes hívek az egyik és óvatosságra intő kritikusok a másik oldalon. Sokszor képlékeny a határ a tárgyilagos vita és az ideológiai állóháború között. Jó példa erre a bizonyítékokon alapuló orvoslás.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.