hirdetés

Mobiltelefon- és a drogfüggőség

Agyi képalkotó vizsgálatok szerint számos párhuzamot mutat a mobiltelefon- és a drogfüggőség, megvonás esetén hasonló agyi változások következnek be.

hirdetés

A Computers in Human Behavior folyóirat 167. számában jelent meg a Heidelberg University kutatóinak cikke, amelyben a mobiltelefon-használat korlátozásának hatásait vizsgálták fiatal felnőttek körében.

Az okostelefon képernyője, fénye mindennapi életünk során gyakran az első és az utolsó dolog, amit látunk, amikor reggel felébredünk, és amikor a nap végén lefekszünk aludni. Egyre inkább testünk kiterjesztésévé válik, amitől nehezen tudunk megválni. A nemrég megjelent tanulmányban a kutatók azt figyelték meg, hogy az okostelefontól való elszakadás a dopamin és a szerotonin mennyiségére is hatással van.

A kutatók fiatal felnőtteket vontak be egy 72 órás okostelefon-korlátozó programba, ahol arra kérték őket, hogy az okostelefon-használatot korlátozzák az olyan alapvető feladatokra, mint a munka, a napi tevékenységek, valamint a családdal vagy a jelentős személyekkel való kommunikáció (tehát nem teljes megvonást alkalmaztak). Ezen három nap alatt a kutatók pszichológiai teszteket végeztek, és funkcionális mágnesrezonanciás képalkotó eljárással (fMRI) agyi vizsgálatokat végeztek, hogy megvizsgálják a telefonhasználat korlátozásának hatásait. Az eredmények szerint jelentős változások tapasztalhatók az agy jutalmazási és sóvárgási régióiban, amelyek hasonlítanak a drog- vagy alkoholfüggőségben megfigyelhető mintákhoz.

Folyamatos diskurzus folyik a szakemberek körében amiatt, hogy az „okostelefon-függőség” (SPA; smartphone addiction) kifejezés egyre gyakrabban jelenik meg pszichológiai vizsgálatokban megjelenik, mivel a szakértők úgy vélik, hogy ez a kifejezés pontatlan képet alkothat az okostelefon túlhasználathoz kapcsolódó összetett érzelmi, mentális és szociális vonatkozásokról. Mindazonáltal az idegtudományok egyre nagyobb figyelmet fordítanak a túlzott okostelefon-használatra (ESU; excessive smartphone use), elsősorban annak kedvezőtlen fizikai és mentális egészségügyi hatásai, valamint a függőséget okozó viselkedésekkel való párhuzamai miatt.

Ebbe a tanulmányba 25 olyan 18 és 30 év közötti fiatal felnőttet választottak be, akik rendszeresen használtak okostelefonokat. A 72 órás korlátozási időszak előtt a résztvevőket átvilágították az okostelefon-használattal és a számítógépes játékokkal kapcsolatos fizikai, pszichológiai és szociális problémák súlyosságát illetően, valamint annak biztosítására, hogy ne legyenek meglévő mentális egészségügyi problémáik. Hangulatuk, okostelefonos szokásaik és sóvárgásuk mértékének felmérésére a résztvevők két kérdőívet töltöttek ki az első agyi vizsgálat előtt. Ezután arra utasították őket, hogy a következő 72 órában korlátozzák a telefonhasználatot.

A háromnapos korlátozási időszak után a résztvevők fMRI-vizsgálatokon estek át, miközben különböző képsorozatokat mutattak nekik: semleges jeleneteket (például tájképeket és hajókat), bekapcsolt okostelefonokat és kikapcsolt okostelefonokat. A képalkotó vizsgálatok kimutatták, hogy az okostelefonok korlátozása agyi aktivitásbeli változásokhoz vezetett a dopaminnal és a szerotoninnal - a hangulatot, az érzelmeket és a függőséget is szabályozó neurotranszmitterekkel - kapcsolatos területeken.

A kutatók megjegyezték, hogy az okostelefon-korlátozás bizonyos szempontból hasonlíthat a függőséget okozó anyagoktól való elvonásra vagy akár az étel utáni sóvárgásra, ami mind az erős (ESU), mind a rendszeres okostelefon-használat (nem ESU) résztvevőknél észrevehető volt.

A vizsgálatban a kutatók az okostelefonokat ábrázoló képek és a semleges ingerek, valamint az aktív és az inaktív okostelefonok közötti kontrasztot (Cue reactivity, CR) használták ki elsődleges komparatív módszerként. A Cue reactivity vagy drogreaktivitás a drogjelzéseknek való kitettségre adott rossz neurobiológiai és viselkedési reakció, amely a visszaesés egyik fő mozgatórugója. Széles körben elfogadott feltételezés, hogy a kábítószer-abúzus eltérő dopaminválaszokat eredményez a drogot és a természetes jutalmakat előre jelző jelzésekre. A kutatók pszichometriai pontszámok segítségével agyi régió alapú korrelációkat végeztek, és 72 óra után az aktivitásváltozásokat neurokémiai szinten vizsgálták neurotranszmitter valószínűségi térképek segítségével. A feladatokhoz kapcsolódó agyi aktivitásváltozások az idő múlásával a nucleus accumbensben és az elülső cinguláris kéregben voltak a leginkább szembetűnőek (p < 0,001). Ezek a változások szignifikánsan kapcsolódtak a dopamin- és szerotonin-receptor valószínűségekhez (pFDR < 0,05). Szignifikáns összefüggéseket észleltek a parietális kéreg aktivitása és a sóvárgás között (p < 0,05).

A tanulmány eredményei bizonyítékot szolgáltatnak a CR-hez kapcsolódó neurális aktivitás modulációjára a motoros gátlás és a jutalomfeldolgozás kulcsfontosságú régióiban, már 72 óra okostelefon-megvonás után. Az azonosított neurális mechanizmusok jelentősen elősegíthetik az addiktív viselkedés kialakulását az ESU kockázatának kitett személyeknél.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Scientists observe that smartphone restriction for three days can alter brain activity

Effects of smartphone restriction on cue-related neural activity

 

Irodalmi hivatkozás:

Mike M. Schmitgen et al, Effects of smartphone restriction on cue-related neural activity, Computers in Human Behavior (2025). DOI: 10.1016/j.chb.2025.108610

 

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.