Mobiltelefon- és a drogfüggőség
Agyi képalkotó vizsgálatok szerint számos párhuzamot mutat a mobiltelefon- és a drogfüggőség, megvonás esetén hasonló agyi változások következnek be.
A Computers in Human Behavior folyóirat 167. számában jelent meg a Heidelberg University kutatóinak cikke, amelyben a mobiltelefon-használat korlátozásának hatásait vizsgálták fiatal felnőttek körében.
Az okostelefon képernyője, fénye mindennapi életünk során gyakran az első és az utolsó dolog, amit látunk, amikor reggel felébredünk, és amikor a nap végén lefekszünk aludni. Egyre inkább testünk kiterjesztésévé válik, amitől nehezen tudunk megválni. A nemrég megjelent tanulmányban a kutatók azt figyelték meg, hogy az okostelefontól való elszakadás a dopamin és a szerotonin mennyiségére is hatással van.
A kutatók fiatal felnőtteket vontak be egy 72 órás okostelefon-korlátozó programba, ahol arra kérték őket, hogy az okostelefon-használatot korlátozzák az olyan alapvető feladatokra, mint a munka, a napi tevékenységek, valamint a családdal vagy a jelentős személyekkel való kommunikáció (tehát nem teljes megvonást alkalmaztak). Ezen három nap alatt a kutatók pszichológiai teszteket végeztek, és funkcionális mágnesrezonanciás képalkotó eljárással (fMRI) agyi vizsgálatokat végeztek, hogy megvizsgálják a telefonhasználat korlátozásának hatásait. Az eredmények szerint jelentős változások tapasztalhatók az agy jutalmazási és sóvárgási régióiban, amelyek hasonlítanak a drog- vagy alkoholfüggőségben megfigyelhető mintákhoz.
Folyamatos diskurzus folyik a szakemberek körében amiatt, hogy az „okostelefon-függőség” (SPA; smartphone addiction) kifejezés egyre gyakrabban jelenik meg pszichológiai vizsgálatokban megjelenik, mivel a szakértők úgy vélik, hogy ez a kifejezés pontatlan képet alkothat az okostelefon túlhasználathoz kapcsolódó összetett érzelmi, mentális és szociális vonatkozásokról. Mindazonáltal az idegtudományok egyre nagyobb figyelmet fordítanak a túlzott okostelefon-használatra (ESU; excessive smartphone use), elsősorban annak kedvezőtlen fizikai és mentális egészségügyi hatásai, valamint a függőséget okozó viselkedésekkel való párhuzamai miatt.
Ebbe a tanulmányba 25 olyan 18 és 30 év közötti fiatal felnőttet választottak be, akik rendszeresen használtak okostelefonokat. A 72 órás korlátozási időszak előtt a résztvevőket átvilágították az okostelefon-használattal és a számítógépes játékokkal kapcsolatos fizikai, pszichológiai és szociális problémák súlyosságát illetően, valamint annak biztosítására, hogy ne legyenek meglévő mentális egészségügyi problémáik. Hangulatuk, okostelefonos szokásaik és sóvárgásuk mértékének felmérésére a résztvevők két kérdőívet töltöttek ki az első agyi vizsgálat előtt. Ezután arra utasították őket, hogy a következő 72 órában korlátozzák a telefonhasználatot.
A háromnapos korlátozási időszak után a résztvevők fMRI-vizsgálatokon estek át, miközben különböző képsorozatokat mutattak nekik: semleges jeleneteket (például tájképeket és hajókat), bekapcsolt okostelefonokat és kikapcsolt okostelefonokat. A képalkotó vizsgálatok kimutatták, hogy az okostelefonok korlátozása agyi aktivitásbeli változásokhoz vezetett a dopaminnal és a szerotoninnal - a hangulatot, az érzelmeket és a függőséget is szabályozó neurotranszmitterekkel - kapcsolatos területeken.
A kutatók megjegyezték, hogy az okostelefon-korlátozás bizonyos szempontból hasonlíthat a függőséget okozó anyagoktól való elvonásra vagy akár az étel utáni sóvárgásra, ami mind az erős (ESU), mind a rendszeres okostelefon-használat (nem ESU) résztvevőknél észrevehető volt.
A vizsgálatban a kutatók az okostelefonokat ábrázoló képek és a semleges ingerek, valamint az aktív és az inaktív okostelefonok közötti kontrasztot (Cue reactivity, CR) használták ki elsődleges komparatív módszerként. A Cue reactivity vagy drogreaktivitás a drogjelzéseknek való kitettségre adott rossz neurobiológiai és viselkedési reakció, amely a visszaesés egyik fő mozgatórugója. Széles körben elfogadott feltételezés, hogy a kábítószer-abúzus eltérő dopaminválaszokat eredményez a drogot és a természetes jutalmakat előre jelző jelzésekre. A kutatók pszichometriai pontszámok segítségével agyi régió alapú korrelációkat végeztek, és 72 óra után az aktivitásváltozásokat neurokémiai szinten vizsgálták neurotranszmitter valószínűségi térképek segítségével. A feladatokhoz kapcsolódó agyi aktivitásváltozások az idő múlásával a nucleus accumbensben és az elülső cinguláris kéregben voltak a leginkább szembetűnőek (p < 0,001). Ezek a változások szignifikánsan kapcsolódtak a dopamin- és szerotonin-receptor valószínűségekhez (pFDR < 0,05). Szignifikáns összefüggéseket észleltek a parietális kéreg aktivitása és a sóvárgás között (p < 0,05).
A tanulmány eredményei bizonyítékot szolgáltatnak a CR-hez kapcsolódó neurális aktivitás modulációjára a motoros gátlás és a jutalomfeldolgozás kulcsfontosságú régióiban, már 72 óra okostelefon-megvonás után. Az azonosított neurális mechanizmusok jelentősen elősegíthetik az addiktív viselkedés kialakulását az ESU kockázatának kitett személyeknél.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Scientists observe that smartphone restriction for three days can alter brain activity
Effects of smartphone restriction on cue-related neural activity
Irodalmi hivatkozás:
Mike M. Schmitgen et al, Effects of smartphone restriction on cue-related neural activity, Computers in Human Behavior (2025). DOI: 10.1016/j.chb.2025.108610