hirdetés

Képernyőhasználat és evészavarok

Serdülőknél egyértelmű összefüggést tártak fel a közösségi médiahasználat és a táplálkozási zavarok között.

hirdetés

A Study, Eating and Weight Disorders - Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity folyóiratban szeptember 4-én jelent meg a University of Toronto kutatóinak cikke, amelyben összefüggést állapítottak meg a túlzott online időtöltés és a testképzavarok, valamint az étkezési zavarok között - ide tartozik többek között az elhízás miatti aggodalom, az önértékelés testsúlyhoz kötése, a súlygyarapodás megelőzésére irányuló kompenzációs viselkedés, a falásrohamok és a falásrohamok miatti szorongás.

A tanulmány időszerűségét az adta, hogy több felmérés szerint a 9-14 éves korú gyermekek, serdülők egyre több időt töltenek a képernyők előtt, különösen a közösségi média platformok felületein.

“A közösségi média elősegíti a kortársakkal való folyamatos összehasonlítást és az elérhetetlen testideáloknak való kitettséget, megfelelési kényszert” - nyilatkozta a cikk első szerzője, Dr. Jason M. Nagata. “Ez hozzájárulhat a saját testükkel szembeni elégedetlenséghez, az önbecsülés csökkenéséhez, valamint a testsúly kontrolljára irányuló olyan egészségtelen szokások felvételéhez, amelyek mind növelik az étkezési zavarok és más mentális egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát.”

A problémás mértékű közösségimédia- és mobiltelefon-használat, amelyet a mindennapi életet rontó függőség is jellemez, az eredmények szerint összefüggésbe hozható az evészavarok tüneteivel. A közösségi média túlfogyasztása nemcsak a testideáloknak és az irreális összehasonlításoknak való kitettséget növelheti, hanem fokozhatja az impulzív viselkedést, megerősítheti a falásrohamok kialakulását, és hozzájárulhat a függőségi tendenciák kialakulásához.

“A serdülőknek korlátozniuk kell az étkezési zavarokra és a külső összehasonlításokra ösztönző közösségi média fogyasztását. A szülők fontos szerepet játszhatnak ebben a családi médiahasználati szabályok, tervek kidolgozásával és nyílt beszélgetések kezdeményezésével a problémás képernyőhasználatról és a rendellenes táplálkozással kapcsolatos aggodalmakról” - fejtette ki Nagata.

A most közölt tanulmányban a kutatók a serdülők agyának kognitív fejlődését vizsgáló ABCD klinikai vizsgálat (Adolescent Brain Cognitive Development) prospektív kohorsz adatait (N=10246, 2016-2020, 9-14 éves korosztály) elemezték. Logisztikus regressziós elemzéseket (az első év adataiból próbálták megbecsülni a következő években bekövetkező vizsgált változó valószínűségét) használtak az önbevallásos kérdőívekkel begyűjtött képernyőidő és az evészavar tünetei közötti longitudinális összefüggések becslésére. Szintén logisztikus regressziós elemzéseket használtak a keresztmetszeti összefüggések becslésére a problémás képernyőhasználat (akár problémás közösségi média-, akár mobiltelefon-használat) és a második évi evészavarral asszociálható tünetek között. Az evészavar tünetei a Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia (KSADS-5) skála alapján a súlygyarapodástól való félelem, a testsúlyhoz kötött önértékelés, a kompenzációs viselkedés, a falásrohamok és a falásrohamokkal kapcsolatos szorongás voltak.

Az eredmények egyértelműek voltak: minden egyes újabb óra képernyőidő és közösségi médiahasználat összefüggésbe hozható volt a súlygyarapodástól való félelem, a testsúllyal kapcsolatos önértékelés, a súlygyarapodás megelőzésére irányuló kompenzációs viselkedés, a falásrohamok és a falásrohamok okozta stressz kockázatának növekedésével a mérést követő második évben (esélyhányados [OR; odds ratio] 1,05-1,55). Mind a problémás közösségimédia-, mind a mobiltelefon-használat összefüggött az összes evészavarokhoz köthető tünetek megjelenésének magasabb kockázatával (OR: 1,26-1,82). (Ha az OR értéke 1 feletti, akkor az adatok alapján a két tényező között pozitív korreláció áll fenn, vagyis az egyik tényező jelenléte növeli, hiánya pedig csökkenti a másik kockázatát.)

“Ez a tanulmány megerősíti, hogy további kutatásokra van szükség a közösségi média, a problémás képernyőhasználat és a kora serdülőkori mentális jóllét közötti kapcsolatról” - összegzett Kyle T. Ganson, a cikk egyik társszerzője. “A jövőbeli kutatásoknak első lépésben azokra a konkrét tartalmaknak a meghatározására, azonosítására kellene irányulniuk, amelyek a legnagyobb kockázatot jelentik a fiatalok körében az evészavar tüneteinek kialakulása szempontjából.”

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Screen time and social media use linked to eating disorder symptoms in young adolescents

Screen time, problematic screen use, and eating disorder symptoms among early adolescents: findings from the Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD) Study

Irodalmi hivatkozás:

Jonathan Chu et al, Screen time, problematic screen use, and eating disorder symptoms among early adolescents: findings from the Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD) Study, Eating and Weight Disorders - Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity (2024). DOI: 10.1007/s40519-024-01685-1

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.