A kortikoszteroidok ismert gyulladáscsökkentő hatásuk révén számos betegség esetén játszanak fontos stratégiai szerepet azok kezelésében, azonban hosszan tartó használatuk jelentős mellékhatásokat okozhat. Jelen cikk a szteroidkezelés mellett előforduló infekciókra való fogékonyságról, valamint a leggyakrabban kialakuló fertőző betegségekről kíván átfogó képet adni.
A közösségben szerzett tüdőgyulladás napjainkban is igen gyakori és vezető haláloki tényezőként szerepel világszerte. Emiatt a kórkép morbiditási és mortalitási mutatóinak globális szintű csökkentése nagy jelentőséggel bír. Ennek alappillérei a hatékonyan működő prevenciós programok, a gyors és szenzitív diagnosztika, valamint az adekvát empirikus antibiotikum ajánlások.
A gyulladásos bélbetegségek patomechanizmusában genetikai és környezeti tényezők modulálják az immunrendszer működését, melyet a bélflóra összetétele és metabolikus aktivitása is befolyásol. A TNF-α központi szerepet tölt be a betegség immunpatogenezisében. E proinflammatorikus citokin célzott antitestekkel történő gátlása, a TNF-gátló-kezelés forradalmasította a gyulladásos bélbetegségek kezelését mintegy két évtizeddel ezelőtt. Hatékonyságát azóta számtalan vizsgálat és a mindennapi klinikai gyakorlat is bizonyította; a napi rutin során megtanultuk, hogyan tegyük minél hatékonyabbá a kezelést.
Egy új elemzés szerint a súlyos fertőzések aránya valós körülmények között végzett magasabb krónikus limfoid leukémiában (CLL) vagy B‑sejtes limfómában szenvedő betegeknél, mint amit a klinikai vizsgálatok mutatnak.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XXIV. évf. 2. szám
OTSZ Online
2019-04-29
A varicella zoster vírus (VZV) a központi idegrendszeri infekciók egyik leggyakoribb kórokozója, melynek kapcsán többek között encephalitis, meningitis, facialis paresissel kísért Ramsay–Huntszindróma vagy strokera emlékeztető tünetekkel járó vasculitis alakulhat ki. Az antivirális szerek bevezetése ellenére továbbra is előfordulnak súlyos idegrendszeri szövődmények. A VZV okozta encephalitis súlyos neurológiai következménye lehet kognitív deficitek kialakulása, míg például a Ramsay– Huntszindróma ilyen szempontból benignusabb megbetegedés.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XXIV. évf. 2. szám
OTSZ Online
2019-04-29
Egy varicella zoster vírus (VZV) dinamikus transzmissziós modellben az exogén és endogén erősítő hatások relatív súlyozásával kapcsolatos feltételezéseknek fontos hatása lehet a megjósolt herpes zoster (HZ) teherre a gyermekkori varicella-oltás bevezetését követően. Úgy tűnik, hogy a HZ-teher az általános populációban minden erősítő súlyozásnál csökken, azonban ezt a hatást megelőzi egy átmeneti növekedés a HZ-incidenciában, amikor egyedül az exogén erősítő hatást veszik figyelembe. A HZ incidenciában megjósolt növekedés jelentősen csökken, ha az endogén erősítő hatásnak feltehetően akár csak egy kis súlya is van. Az endogén erősítő hatás így részben magyarázhatja a különbséget a való világban bizonyítottan létező, a gyermekkori varicella oltást használó országok HZ-terhe és a csak exogén erősítés feltételezésen alapuló modell projekciók között. Úgy tűnik, egy biztonságos és hatékony varicella-oltás a legígéretesebb a vírus által okozott akár hosszú távú problémák kezelésére.
A betegek és közvetlen kontaktjaik immunizációja a mai napig csak szűk körben használt lehetőség a fertőzésmegelőzésre a szolidszerv- és csontvelőtranszplantáltak és a transzplantációra várók gondozásában. A betegek immunizálását a helyi jellemzőkkel kiegészített nemzetközi ajánlások szabályozzák. Az evidenciákkal megalapozott, klinikai tapasztalattal bővített gyakorlat alkalmazásában a legnagyobb biztonságra és optimális hatékonyságra kell törekedni.
Az EMA forgalomba hozatali engedélyt adott az övsömör és posztherpeszes neuralgia megelőzésére 50 év feletti betegek részére ajánlott rekombináns, adjuvált Shingrix vakcina.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.