Orvostovábbképző Szemle Különszámok Mozgásszervi, reumatológiai és posztoperatív fájdalomcsillapítás Különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2022-03-31
Az akut és sok esetben intenzív fájdalom csillapítása a fájdalomcsillapítási algoritmusok ismeretében a kórkép jellegéhez, a fájdalom nagyságához, a beteg egyéni kockázataihoz igazodó kell, hogy legyen. Számos esetben analgetikum is elégséges, más esetekben a gyulladáscsökkentés is fontos szempont a kórfolyamat jellege alapján. A leggyakrabban alkalmazott gyógyszercsoport a nem szteroid gyulladáscsökkentőké (NSAID). Ismert mellékhatások miatt a cél az NSAID dózis és alkalmazás időtartamának a lehető legrövidebbre való csökkentése. A fájdalom nagysága és intenzitása, a kórkép jellege alapján, az egyéni rizikótényezők mérlegelésével adhatók opioidok vagy ezekkel kombinált készítmények.
Orvostovábbképző Szemle Különszámok Mozgásszervi, reumatológiai és posztoperatív fájdalomcsillapítás Különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2022-03-31
A regionális mozgásszervi fájdalmak leggyakrabban adott mozgásokat végrehajtó anatómiai struktúrák degeneratív és gyulladásos elváltozásaiból származnak. Eredményes gyógyszeres kezelésükhöz a fájdalom patomechanizmusának (nociceptív, neuropathiás, centrális) megfelelő hatóanyag kiválasztása szükséges. E választás során a helyi hatású hatóanyagok és készítmények (elsősorban gélek és tapaszok) kínálnak kedvező, hatásos és biztonságos lehetőséget.
A vírus tüskefehérjéje gátolja egy fájdalomérzékelésben résztvevő receptor működését, ami a Pain című szaklapban megjelent tanulmány szerint magyarázhatja a tünetmentes fertőzöttek nagy számát és a vírusterjedés sebességét.
A férfiak és nők gyakran igen különbözőképp élik meg a fájdalmat, ezért nagyon fontos, hogy a kutatásokat mindkét nem képviselőinek bevonásával végezzék.
Parkinson Mozaik Parkinson Mozaik 5. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Parkinson Mozaik
2016-10-11
A fájdalom a Parkinson-kór (PD) gyakori (prevalenciája 40−85%), azonban alulkezelt tünete, amit a betegek 10%-a a betegség legzavaróbb velejárójaként említ. Patofiziológiája még nem teljesen feltárt, társulhat a motoros tünetekhez (szekunder fájdalom), és lehet a betegség során csökkent fájdalomérzékelési küszöb következménye is. Erőssége mérhető a 11 pontos Likert fájdalomskála és egy PD-specifikus skála, a jelen pilot vizsgálatban validált King-féle PD fájdalomskála (KPPS) segítségével is.
Parkinson Mozaik Parkinson Mozaik 2. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Parkinson Mozaik
2014-02-25
Bár a Parkinson-kór (PD) jellegzetes tünetei motoros jellegűek, emellett változatos neurológiai károsodások is kísérik: neuropszichiátriai diszfunkciók, alvászavarok, vegetatív diszfunkciók és szenzoros tünetek. Ezek egyike a fájdalom, amelynek prevalenciája PD-ben az egyes vizsgálatokban 27% és 83% közé esik, s olykor ez a PD első tünete.
Más funkcionális rendellenességekhez hasonlóan az irritábilis bél szindróma kezelésében is igen fontos szerephez jut a nem gyógyszeres terápia, így például a pszichoterápia vagy az étrend és életvitel megváltoztatása. A tünetek súlyossága ugyanakkor számos esetben indokolttá – és nélkülözhetetlenné – teszi a gyógyszerek használatát. A tegaserod korábbi tanulmányokban egyértelműen hatékonynak bizonyult a székrekedés-predomináns IBS tüneteinek enyhítésében, a vizsgálatok többségében a kezelés azonban mindössze 1–3 hónapig tartott. Az alábbiakban ismertetett tanulmány az irritábilis bél szindrómával kapcsolatban végzett egyik legnagyobb esetszámú és leghosszabb időtartamú gyógyszeres klinikai vizsgálat.
Előzmények
Az irritábilis bél szindróma (IBS) idült, funkcionális emésztőszervi kórkép, amely az életminőség jelentős romlását okozhatja. Éves incidenciája 1-2%, előfordulási gyakorisága a felnőtt lakosság körében meghaladja a 20%-ot. A kórkép nők körében háromszor gyakoribb, mint férfiaknál. Kimutatható organikus vagy specifikus biokémiai eltérés hiányában az IBS diagnózisa a tüneteken alapul, amelyek közül a legfontosabbak a következők: hasi fájdalom vagy diszkomfort, teltségérzés, puffadás, normálistól eltérő székelési habitus. A vezető tünet alapján a kórkép 3 típusra osztható: (1) hasmenés-predomináns IBS, (2) székrekedés-predomináns IBS, (3) IBS váltakozó hasmenéssel és székrekedéssel.
Az IBS etiológiája pontosan nem ismert, feltételezhetően multifaktoriális betegségről van szó, amelynek kialakulásában a gasztrointesztinális motilitás- és visceralis percepciózavar mellett pszichoszociális tényezők is szerepet játszanak. A tegaserod, egy aminoguanidin-indol származék, a tápcsatorna motilitásának és fájdalomérzékelésének szabályozásában döntő szerepet játszó szerotonin (5-HT) 4-es típusú receptorának szelektív, parciális agonistája. E receptorok aktiválása révén a tegaserod fokozza a perisztaltikus reflexet és a motoros aktivitást, hatására szignifikánsan csökken a vékony- és vastagbél-tranzitidő és mérséklődik a visceralis hiperszenzitivitás.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.