A SARS-CoV-2 csökkenti a fájdalmat
A vírus tüskefehérjéje gátolja egy fájdalomérzékelésben résztvevő receptor működését, ami a Pain című szaklapban megjelent tanulmány szerint magyarázhatja a tünetmentes fertőzöttek nagy számát és a vírusterjedés sebességét.
A COVID-19-et okozó SARS-CoV-2-vírus fájdalomcsillapító hatású, írják közleményükben a University of Arizona Health Sciences farmakológus, aneszteziológus és neurológus szakemberei (Aubin Moutal és munkatársai: SARS-CoV-2 Spike protein co-opts VEGF-A/Neuropilin-1 receptor signaling to induce analgesia; PAIN). Az eredmény megmagyarázhatja, hogy mi az oka annak, hogy a fertőzöttek fele csak kevés tünetet tapasztal vagy egyenesen aszimptomatikus, miközben a fertőzés továbbadására hosszú ideig képes.
Az amerikai CDC (Centers for Disease Control and Prevention) szeptember 10-i adatai szerint a SARS-CoV-2-fertőzés továbbadásának fele még azelőtt történik, hogy a fertőzés forrása bármilyen tünetet tapasztalna magán, továbbá a fertőzések 40%-a tünetmentesen zajlik le, ami arra utal, hogy a vírus elcsendesítheti a szervezet fájdalomérzékelő útvonalait, nyilatkozták a Pain-cikk szerzői.
Már júniusban írt arról két tanulmány, hogy a SARS-CoV-2 tüskefehérjéje nemcsak az angiotenzinkonvertáló enzim 2 (ACE2) receptorhoz kötődik, hanem a szenzoros neuronok neuropilin-1 receptorához (NRP-1) is, ezért az NRP-1 jelátvitelével foglalkozó amerikai kutatók megvizsgálták, hogy analgetikus hatású-e a SARS-CoV-2 és a NRP-1 közötti kapcsolat.
Mint tanulmányukban írják: az NRP-1 arról ismert, hogy megköti a pro-nociceptív és angiogén hatású vaszkuláris endotheliális növekedési faktor-A-t (VEGF-A); a kötődés hatására a neuronok hiperérzékennyé válnak, ami a fájdalomérzet növekedéséhez vezet. Azt is tudjuk, hogy krónikus neuropáthiás fájdalomban nő a neuronok sejtmembránjában található NRP-1 receptorok száma és a VEGF-A szintje is. Mivel a VEGF-A segíti az érképződést, rákos megbetegedések terápiája során ezt az útvonalat angiogenezis-gátló szerekkel veszik célba. Egy korábbi vizsgálat azonban arra utalt, hogy COVID-19-betegekben is megnő a VEGF-A mennyisége, amivel a fájdalommal összefüggő tünetek növekedésének kellene együtt járnia (ez a vizsgálat számolt be arról is, hogy a tünetesekkel összehasonlítva, a tünetmentes SARS-CoV-2-fertőzöttek szignifikánsan hosszabb ideig – átlagosan 19 napig – fertőznek, továbbá a tünetmentesek 40%-a szeronegatívvá válik).
Rágcsálómodellt alkalmazó vizsgálatukban Aubin Moutal és munkatársai most kimutatták: a SARS-CoV-2 tüskefehérjéje már igen kis koncentrációban hozzákötődik az NRP-1-hez, akadályozza, sőt megszünteti a VEGF-A kapcsolódását, és ezáltal csökkent fájdalomérzékeléshez vezet. A kutatóknak egy tumornövekedés-gátlás céljából kifejlesztett NRP-1-inhibitor kismolekulával is sikerült ugyanolyan mértékű analgéziát kiváltani, mint a tüskefehérjével, ezért, mint írják, a SARS-CoV-2-nek köszönhetően egy új, nem opioid fájdalomcsillapító módszert fejleszthetünk ki.