Nagy esetszámú vizsgálat bizonyította, hogy nincs összefüggés a proton-pumpa gátlók (PPI-k), ill. a hisztamin H2 receptor antagonisták használata, valamint a demencia kockázata között.
A viszketés az egyik legelviselhetetlenebb és leggyakoribb szubjektív tünet. Elsősorban a bőrhöz kapcsolódik, bár allergiás betegek időnként nyálkahártyák (torok-, szemnyálkahártya) viszketéséről is panaszkodnak. A viszketéssel járó bőrbetegségek és szisztémás betegségek mellett számos környezeti faktor (rovarcsípés, növények, a bőr kiszáradása) is okoz viszketést. Sokféle helyi és szisztémás kezelés közül válogathatunk.
Két népesség alapú vizsgálat adatainak összevetése alapján a protonpumpagátló gyógyszerek használata a krónikus vesebetegség fokozott kockázatával jár.
Két népesség alapú vizsgálat adatainak összevetése alapján a protonpumpa gátló gyógyszerek használata a krónikus vesebetegség fokozott kockázatával jár.
Az anafilaxia szisztémás túlérzékenységi reakció, amely a légutak elzáródása vagy keringési kollapszus miatt halálhoz is vezethet. Az anafilaxia allergénre adott válasz következménye. Általában immunglobulin E által közvetített reakció, s a hízósejtek és a bazofil granulociták aktivációjával, bőr-, légzési, kardiovaszkuláris, gasztrointesztinális és idegrendszeri tünetekkel jár. A leggyakoribb kiváltó okok: étel, rovarcsípés, gyógyszerek.
A pruritus bőrgyógyászati vagy szisztémás betegség tünete lehet. Elsődleges bőrelváltozás hiányában a rendszerszintű áttekintésnek ki kell terjednie az esetleges pajzsmirigybetegség, limfóma, vese- és májbetegség, diabetes mellitus kivizsgálására.
A magnézium a szervezetben a negyedik legnagyobb menynyiségben előforduló ásványi anyag. Becslések szerint az amerikaiak 75%-a az étrenddel nem jut hozzá az ajánlott mennyiségű magnéziumhoz, ezért egyre több a magnéziumpótlás potenciális hatásosságát elemző vizsgálat.
A diabetes mellitus gyomor-bél rendszeri szövődményei részben a cukorbetegek 30–60%-át sújtó vegetatív neuropathiával, részben a cukorbetegség okozta komplex anyagcsere-rendellenességgel függenek össze.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás XII. évf.3. szám
OTSZ Online
2008-05-01
Az elmúlt évtizedekben lényegesen csökkent a peptikus fekélybetegség és szövődményeinek előfordulási gyakorisága, viszont a fekélyvérzések száma – elsősorban az idősebb népességben – fokozódott. Alapvetően megváltoztak a fekélybetegség patogenezisére vonatkozó elméletek. A javuló kezelési eredmények leglényegesebb okai: a hisztamin H2 receptor antagonisták (H2RA), a protonpumpagátlók (PPI) és a ciklooxigenáz-2 (COX-2) szelektív nem szteroid gyulladásgátlók (NSAID) bevezetése, valamint a Helicobacter pylori (H. pylori) fertőzés eradikációjának kiterjedt alkalmazása. Ennek ellenére manapság még számos feladatot kell megoldanunk, így: javítani a H. pylori eradikációs eredményeket a rezisztencia elleni küzdelemmel, megoldani a tartósan NSAID-ot és aszpirint szedők peptikus lézióinak kialakulását és kiújulását, javítani az endoszkópia hatásfokát a kifekélyesedő malignus elváltozások differenciáldiagnosztikájában, valamint megoldást találni a nem NSAID, nem H. pylori fekélyek diagnosztikus és terápiás kérdéseire.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle VIII. évf.6. szám
OTSZ Online
2003-12-01
FŐ SZEMPONTOK
A hisztamin2-receptor antagonistáktól eltérően a protonpumpa-inhibitorok megbízhatóan módosítják a gyomor pH-ját, és az ismételt adagolás során nem alakul ki tachyphylaxia.
A PPI hatásmechanizmusa a parietális sejtek membránján elhelyezkedő gyomorsav- vagy más néven protonpumpát (H+–K+-ATPázt) célozza meg.
A gyermekkori oesophagitis kezelésében az omeprazol valószínűleg jobb a hisztamin2-receptor antagonistáknál és az összehúzódást elősegítő (prokinetikus) gyógyszereknél is.
Az intravénás adagolás lehetősége miatt a pantoprazol nyilvánvalóan vonzó gyógyszer az orális készítmény bevételére képtelen betegek esetében (például intenzív ellátásban)
Bevezetés
A protonpumpa-inhibitorok (PPI) 1989-es bemutatkozásuk óta a gyomorsav túltengéssel járó felnőttkori gasztrointesztinális megbetegedések terápiájának gerincét alkotják. E gyógyszercsoport számos egyértelmű előnnyel rendelkezik a savkötők vagy a hisztamin2-receptor antagonisták (H2-RA) régebbi gyógyszercsoportjaival szemben. A H2-RA kizárólag a parietális sejt membránján elhelyezkedő hisztamin-receptorokért versengve csökkenti a savtermelést, az egyéb endokrin (gastrin) és neuroendokrin (vagus-stimuláció) útvonalak végpontjában található receptorokra nincs hatással. Következésképpen a H2-RA-k nem blokkolják teljesen a parietális sejtek savtermelését.
A H2-RA-któl eltérően a PPI-k megbízhatóan módosítják a gyomor pH-ját, és az ismételt adagolás során nem alakul ki tachyphylaxia. Minden PPI hatásmechanizmusa a gyomorsavtermelést más néven protonpumpát (H+–K+-ATPázt) célozza meg, amely a parietális sejt membránján helyezkedik el. Miután jelentős elsődleges átalakuláson esik át a májban, a gyógyszer előanyaga felhalmozódik a parietális sejt kanalikuláris terében, majd egy savkatalizált reakció során aktív metabolittá alakul. Az aktív gyógyszer ezután irreverzibilis, kovalens kötéssel kötődik a H+–K+-ATPáz cisztein végeihez. Így a PPI-k a gyomor savszekréciójának utolsó lépését, a protontermelést gátolják.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.