Manapság a különféle szervátültetések szinte már rutinműtétnek számítanak világszerte. A szervek közül a vese és a máj átültetését végzik a legnagyobb számban, de viszonylag gyakran kerül sor tüdőtranszplantációra is.
A fürdőkben szerzett tüdőbetegségek legtöbbször gondos anamnézisfelvétellel diagnosztizálhatók. Törekedni kell a betegségek megelőzésére, de ez nem a fürdők elkerülését, hanem a megfelelő higiénés szabályok betartását, a fürdők korrekt tisztítását jelenti. Terápiás célból a fürdők mellőzésén kívül adott esetben szóba jöhet oki terápia (pl. Mycobacterium avium intracellulare elleni kezelés) és kortikoszteroid is.
A szisztémás szklerózis változatos megjelenésű szisztémás autoimmun betegség, melynek kezelésében és kimenetelében alapvető a betegség időben történő felismerése, a belszervi érintettségekre utaló elváltozások szűrése és ezek kialakulása esetén a korai, gyakran immunszuppressziót igénylő terápia indítása, mely a folyamat progresszióját lassíthatja, esetleg meg is állíthatja.
Idiopátiás pulmonális fibrózis kapcsán az egészséggel kapcsolatos életminőség több aspektusa is zavart szenved – rosszabbodásának legfontosabb meghatározója a diszpnoé és a fizikális funkcionális kapacitás beszűkülése. A betegek állapotának követéséhez, az új terapeutikumok hatásának felméréséhez megbízható módszerekre van szükség. Az összefoglaló az egészséggel kapcsolatos életminőség meghatározásának eszközeit tekinti át az újabb módszerek tükrében. Patient Related Outcome Measures, 2016. május
Az M10 peptid állatkísérletekben hatásosnak bizonyult a szisztémás szklerózissal összefüggő intersticiális tüdőbetegségre jellemző fibrotikus károsodással szemben.
Minden gyakorló orvosnak jártasnak kell lennie a tüdőhallgatózás tudományában, mert a kórelőzménnyel együtt ez az alapja az első tüdőgyógyászati véleménynek. A különböző légzési és mellékzörejek egyértelmű azonosítása azonban nem mindig egyszerű – és figyelmet kell fordítani a nemzetközileg elfogadott nómenklatúra használatára is.
Az immortalizáció feltétele a telomer DNS rekonstrukciója, melyért a tumorok nagy százalékában a telomeráz enzim felelős. A telomeráz gátlószereinek daganatellenes kemoterápiás hasznosíthatósága régóta kutatott téma. Jelen összefoglaló a telomeráz hematológiai betegségekben betöltött szerepét, illetve a fejlesztés alatt álló inhibitorokat ismerteti.
Egy júniusi budapesti konferencián nemzetközileg elismert előadók, szakterületük kiemelkedő képviselői a legújabb ismeretek tükrében tekintették át a fontosabb pulmonológiai kórképeket. Az első nap második témája az intersticiális tüdőbetegség, ezen belül az idiopátiás pulmonális fibrózis volt, melyről a southamptoni Luca Richeldi tartott előadást.
2. Pneumo Update Europe konferencia, Budapest, 2015. június 19–20.
Nagy áttörést jelenthet a szisztémás sclerosis (scleroderma) kezelésében egy új szer, a fresolimumab, mellyel a bőrtünetek jelentős javulását sikerült elérni.
Jelenleg is folyamatban van jó néhány, idiopátiás pulmonális fibrózisban hatásosnak tűnő hatóanyag klinikai kipróbálása Németországban, más európai országokban, illetve az Egyesült Államokban. Az utóbbi időben lezárult vizsgálatok megerősítették, hogy a pirfenidon és a nintedanib lassítja az idiopátiás tüdőfibrózis progresszióját, a nagy adagú N-acetil-cisztein azonban hatástalannak bizonyult ebben az indikációban.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.