Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a Streptococcus pneumoniae okozta tüdőgyulladás okozta tüdőgyulladás megelőzésére szolgáló Vaxneuvance (konjugált vakcina) készítményt.
Az ismételt fertőződésre irányuló eddigi legnagyobb tanulmány szerint a SARS-CoV-2 vírussal történő reinfekció ritka, de 65 éves kor fölött jelentősen nő a kockázata.
Az előrehaladott vagy áttétes vesekéreg-daganatos betegek kezelésében a terápiás lehetőségek a 15 éve tartó tirozin-kináz-inhibitor- (TKI-) éra után jelentősen bővültek az új típusú immunterápiák megjelenésével, valamint a korábbi standard nephrectomia szerepének és időzítésének átértékelődésével. Különösen kedvező eredmények érhetők el, ha első vonalban az immunonkológiai készítményeket kombináljuk CTLA4-gátlóval vagy VEGFR-gátlóval. Az eddig mértékadó terápiák (sunitinib, pazopanib) a jó prognózisú betegek kezdeti terápiájában továbbra is opciók. Közleményünkben ismertetjük napjaink modern terápiás lehetőségeinek alapjait és a legújabb kezelési irányokat.
A bőr- és lágyrészfertőzések között egyszerű és szövődményes (nekrotizáló vagy nem nekrotizáló), illetve gennyes és nem gennyes fertőzéseket különböztetünk meg. A közösségben szerzett fertőzéseket legtöbbször methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus vagy béta-hemolitikus Streptococcus okozza. A szövődményes fertőzések szisztémás gyulladásos reakció szindróma formájában jelenhetnek meg.
Sokféle életkorfüggő immunológiai változás zajlik a különböző szervekben. A csecsemőmirigy sorvadásának jobb megértése és az azt megállító módszerek (pl. hormon vagy citokin indukálta timopoézis) fejlesztése segíthet az öregedéssel járó immunológiai változások feltartóztatásában. Vakcinákkal is csökkenthető az idősek megnövekedett fertőzési és halálozási kockázata. A jövőben jobb oltási stratégiákkal, célzott oltóanyagokkal óvhatjuk meg idős betegeinket a fertőzésektől, az immunszeneszcencia folyamatait részletesen megismerve lassíthatjuk immunkompetenciájuk gyengülését.
A bőr vírusfertőzései (pl. herpes simplex, molluscum contagiosum, szemölcsök) nem számítanak ritkaságnak a sportolók körében. A diagnózis gyakran már a bőr megtekintése alapján felállítható.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás VIII. évf.4. szám
OTSZ Online
2004-07-01
Bevezetés
Intesztinális spirochaetosisról akkor beszélünk, ha anaerob spirochaeták telepszenek meg a vastagbél és a féregnyúlvány falát bélelő hámsejtek lumen felőli felszínén. Jóllehet korábban beszámoltak már spirochaeták jelenlétéről a vékonybélben is, az újabb közleményekben már csak a vastagbél érintettségéről történik említés. A patológusok gyakran azonosítanak intesztinális spirochaetákat a vastagbélből endoszkópos biopszia útján nyert minták felszíni hámsejtjein. E lelet klinikai jelentősége jobbára ismeretlen. Az esetek többségében a jelen lévő Serpulina pilosicoli nevű mikroorganizmus kommenzális kapcsolatban él együtt a gazdaszervezettel, és nem okoz specifikus tüneteket vagy kórállapotot. Feltételezik, hogy a kórokozó csak ritkán válik patogénné, és ölt invazív jelleget, melynek hátterében a szóban forgó mikroorganizmus fokozott virulenciája és/vagy a gazdaszervezet ellenálló képességét gyengítő tényező állhat. Egyes esetekben a szervezet gyulladásos válasza – melyet klinikai tünetek és betegség megjelenése kísér – invazív colitis , hepatitis [4], rectalis váladékozás vagy vérzés, illetve bacteriaemia formájában került leírásra. Az alábbiakban az intesztinális spirochaetosissal kapcsolatban nyilvánosságra került szakirodalmi adatokat tekintjük át.
Epidemiológia
Az iparilag fejlett országokban a humán intesztinális spirochaetosis előfordulási gyakorisága 2–7% a rectalis biopsziás mintákban. Az appendectomia során eltávolított műtéti preparátumban az esetek 7,8%-ában mutatható ki spirochaeták jelenléte. Szelektív tenyésztési technikák (pl. 5% fibrinmentes lóvérrel és 400 mg spectinomycinnel kevert trypticase-szója-agar) alkalmazásakor 1,2–1,5%-os arányban igazolható spirochaetosis nem válogatott angol és ausztráliai személyek székletéből. Dél-indiai és egyéb ázsiai származású népességben a biopsziás minták jóval nagyobb gyakorisággal fertőzöttek spirochaetával. A világ más részeiről (pl. Omán, Ausztrália, Pápua Új-Guinea) származó vizsgálatok 11,4–32,6%-os gyakorisággal számoltak be ilyen jellegű kolonizációról. Az előfordulás terén tapasztalható különbségek valószínűleg az eltérő higiénés és társadalmi viszonyoknak, étkezési szokásoknak, antibiotikum-használatnak, szexuális viselkedési mintáknak, valamint tenyésztési módszereknek és immunkompetenciának tudhatók be. További tényező lehet a törzsek genetikai különbözősége is.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.