A munkahely az egyik legveszélyesebb mindennapi környezet. A mai foglalkozás-orvostan a megelőző orvoslás egyik területe. A foglalkozásorvoslás feladata a munkakörnyezetből és a munkavégzésből eredő egészségkárosító kockázatok felismerése, kiküszöbölése. Elméletileg a munkavállalót érő fokozott expozíció, majd a kialakult foglalkozási ártalom a prevenciós tevékenység elégtelenségét jelenti. Mivel a bejelentett expozíciók és ártalmak száma hazánkban csekély, elégedettek lehetünk. Vagy mégsem?
Az immunrendszer fő feladata a szervezetbe kerülő idegen fehérjék, antigének, fertőző ágensek elleni harc, de a szervezeten belül kialakuló daganatos folyamatok elleni küzdelemben is fontos szerepe van. Az immunrendszer reagál a környezeti fizikai (hő, ultraibolya sugárzás, radioaktivitás) és kémiai ágensekre (dohányzás, környezetszennyezés, gyógyszerek) is. Ezek az ágensek stimulálhatják a működést (túlérzékenységi reakciók, autoimmunitás), vagy gátolhatják azt (fokozott hajlam a rákra vagy fertőzésekre). Ezekkel a jelenségekkel foglalkozik az immuntoxikológia.
A mérgező hatások manapság nem csupán úgy keletkeznek, hogy valamilyen vegyszerből, gyógyszerből túladagolás történik, hanem a párhuzamosan szedett gyógyszerek, élelmiszerek, növényi készítmények, amelyeket az előírásoknak megfelelően adagolnak, egymás hatását úgy módosítják, hogy mérgezési tünetek alakulnak ki. Ennek igen nagy jelentősége van a foglalkozási, környezeti expozíciók kapcsán, vagy az „egészségipar” által javasolt preventív hatású növényi kivonatok alkalmazásakor. A gyógyszerek hatásait befolyásolják az élelmiszerek, a fűszerek, az alkoholos italok, kedélyjavítók, nyugtatók, altatók. Ezek az antibiotikumok hatásait is megváltoztathatják, sőt kóros immunológiai reakciókat képesek kiváltani a betegben, aminek hátterében sokszor genetikai polimorfizmus állhat.
A foglalkozási orvosnak a kockázatbecslés eszközeként alkalmaznia kell a környezet monitorozását és a biológiai markerek ellenőrzését, a legmodernebb orvosi diagnosztikus eszközöket, a szűrés módszertanát, amivel az expozíció megléte kimutatható. A rejtett expozíció kimutatására alkalmas lehet a genotoxikológiai monitorozás, ami a rákkeltő mutagén-karcinogén anyagok jelenlétére az expozíció pillanatnyi jelenlététől függetlenül is felhívja a figyelmet a biológiai hatások – kromoszóma-rendellenességek – alapján.
Minden orvosnak ismernie kell a foglalkozási betegségek alapvető orvosi tényeit és jogi alapfogalmait. Minden, idült betegség miatt orvoshoz forduló beteg kórelőzményének felvételekor rá kell kérdezni a korábbi (akár évtizedekkel korábbi) foglalkozásra, munkakörülményekre. A fel nem ismert potenciális foglalkozási ártalmak, illetve foglalkozási ártalom kialakulásának veszélye esetén a biztosító által foganatosítandó megelőző intézkedések elmulasztása súlyos következményekkel járhatnak a betegre nézve.
Az allergiás rhinitis („szénanátha”) hatással van az életminőségre, a munkaképességre és más betegségek (pl. asztma) előfordulására. A kezelési terv életkor- és tünetfüggő. Az intranazális szteroidok a leghatásosabb gyógyszerek.
A folyékony sóoldattal végzett orröblítést a krónikus rhinosinusitis tüneteinek kezelésére használják. Nem egyértelmű, hogy a sóoldatos orrmosás az enyhe vagy közepes fokú allergiás rhinitis és az akut felső légúti fertőzések tüneteit is hatásosan enyhítené.
Megtiszteltetés az orvosnak, hogy rövid előszóval tovább fokozhatja az érdeklődést egy továbbképző folyóirat fontos átfogó cikkei előtt; és megtiszteltetés egy alapvetően preventív szakmának, hogy lényegesnek tartották ráirányítani a figyelmet.
A lakosság egészségi állapotának kedvezőtlen mutatói, a születéskor várható élettartam és a halálozási arány európainál jelentősen rosszabb adatai – különös tekintettel az aktív korosztályokra – bizonyosan összefüggésben vannak a munkavállalókat a munkahelyükön munkavégzésük során érő egészségkárosító hatásokkal is. Ráadásul az egészségi állapotot negatív irányban befolyásoló életmódbeli tényezők (pl. dohányzás) a munkahelyünkön is kísérnek bennünket.
Az egészséget nem veszélyeztető munkakörülmények biztosítása és munkahelyi egészségvédelem nélkül nem lehet eredményes népegészségügyi tevékenységet folytatni.
A munkát végző ember egészségének, biztonságának fokozott védelme az egészségügy kiemelten szabályozott területe Magyarországon is, de talán még erőteljesebb hangsúlyt kap az Európai Unióban. Az Európai Uniót – némileg eltérő munkáltatói, munkavállalói és orvosi szemlélet mellett – szigorú közösségi normák és hatósági felügyelet jellemzi. A közösségi joganyag magyar jogrendszerbe ültetése alapvetően megtörtént, és folyamatosan zajlik a változtatások beépítése is. Ennek szembetűnő eredménye jó néhány nagy jelentőségű jogszabály (a kémiai biztonságról, a rákkeltő anyagokkal végzett tevékenységekről, a képernyő előtti munkavégzésről, a biológiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségvédelméről, és még sorolhatnánk).
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.