A 20. század 60-as éveiben drámai hatású felismerés volt, hogy a várandósság első trimeszterében a thalidomid-tartalmú gyógyszert szedő várandósok újszülöttjei között szignifikánsan gyakoribbak a végtagfejlődési rendellenességek. E megfigyelés hívta fel a figyelmet arra, hogy a terhesség alatti gyógyszeres kezelés és bizonyos veleszületett fejlődési rendellenességek között ok-okozati összefüggés állhat fenn. Azóta folyamatosan bővül és gazdagodik a reproduktív toxikológia és a teratológia tudománya, melyek közül az előbbi a teljes reprodukciós ciklusban megjelenő, károsító tényezők hatását és azok következményeit vizsgálja, míg az utóbbi a következményesen kialakuló veleszületett fejlődési rendellenességekre fókuszál.
A közlemény gyakorlati szempontból részletezi a várandósság alatti pajzsmirigy-túlműködés és -alulműködés következményeit, felismerésének és kezelésének lehetőségeit, illetve a szülést követően manifesztálódó postpartum thyreoiditis ellátását és a páciensek gondozását.
Az FDA októberben kiadott figyelmeztetése szerint a terhesség 20. hete után szedett legtöbb nem szteroid gyulladásgátló (NSAID) növeli a magzat vese-károsodásának kockázatát.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVIII. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2016-04-27
A diagnosztikus ultrahangvizsgálatokat konkrét indokok alapján, míg az ultrahang -szűrővizsgálatokat optimális időben, panasz- és tünetmentes terheseken végezzük. A széles körben elterjedt, elfogadottá vált praenatalis ultrahang-szűrővizsgálatok célja a perinatalis eredmények javítása, a várandósgondozás során a lehetőségek biztosítása az anya, a magzat és az újszülöttek számára a terhesség kedvezőbb kimenetele szempontjából.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-12-29
Előzmények Rendkívül gyors fejlődése dacára az orvoslás nem vált „egzakt” tudománnyá. Az ókorban egyiptomi és görög, a középkorban arab,1 és a későbbi századokban európai (brit, francia, német és osztrák birodalomhoz tartozó) kutatók játszottak vezető szerepet az orvostudomány fejlesztésében. Ha elfogadjuk a Nobel-díjak odaítélésének arányát vezérfonalként, akkor az Egyesült Államok vette át az úttörő szerepet a XX. században. Csaknem általános a hit mind szakmai körökben, mind pedig azon kívül, hogy a kutatás terén elért sikerek az orvosi betegellátást a tudományos haladással arányos mértékben lendítették fel az Új Világban. Ami a szülészet területét illeti, e feltevés távol áll a valóságtól. Az elmúlt évszázadban az anyai és csecsemőhalálozások arányai (melyek széles körben elismert értékmérői az orvosi ellátás nívójának) lényegesen kedvezőtlenebbek voltak Amerikában, mint Skandináviában2 és sok más, gazdaságilag fejlett országban. Ez a helyzet a XXI. század elején változatlanul fennáll.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-06-01
Egy 32 éves nő első terhességének 20. hetében az ultrahangvizsgálat három myoma-göböt jelzett, melyek egyike 6×6×8 cm nagyságú. Milyen gyakran fordul elő myoma terhességben, és milyen tanácsot adhatunk a betegnek arra vonatkozóan, hogy a myoma jelenléte miként befolyásolja terhességét?
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-06-01
Cikkünk összefoglalja a non-immun hydrops fetalis (NIHF) kivizsgálására és kezelésére vonatkozó irányelveket. Az útmutató áttekinti a non-immun hydrops fetalisszal szövődött terhességek epidemiológiáját, kockázati tényezőit, kivizsgálását, prognózisát és kezelését.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XI. évf.4. szám
OTSZ Online
2009-12-01
Az 1990 és 2005 közötti másfél évtizedben az összes szülést figyelembe véve 9,5%-ról 22,3%-ra nőtt a szülésindukció gyakorisága. A jelentős emelkedés ellenére el kell ismerni, hogy a szülés megindítása az esetek mintegy 85%-ában orvosilag indokolt, nem valószínű tehát, hogy a szakmai irányelvek módosítása vagy a kórházi protokollok változásának hatására csökkenne a szülésindukció gyakorisága. Terminustúllépés esetén a szülés megindításának leggyakoribb orvosi javallatai a terhességi szövődmények – többek között a terhességi hypertonia, az oligohydramnion és a magzati retardáció (IUGR, intrauterin growth retardation) (1. ábra). Mindezek mellett a szülésindukció gyakori oka az idő előtti burokrepedés. Az ilyen eseteket gyakran nehezíti a kedvezőtlen méhszájlelet, és a chorioamnionitis nagyobb kockázatával kell számolni.
Kommentár: Dr. Temesváry Béla
A magzati diagnosztika fejlődésével egyre több módszer áll rendelkezésünkre a magzat méhen belüli állapotának megítélésére, ugyanakkor a veszélyállapot felismerésekor továbbra is egyetlen széles körben alkalmazott terápiás lehetőségünk van: a terhesség befejezése. A fejlett országokban a szülésindukció elfogadott és gyakran alkalmazott beavatkozás. Az Egyesült Államokban másfél évtized alatt több mint duplájára emelkedett, és a 20%-ot is meghaladja az orvosilag indokolt szülésindítások aránya. Dr. Alanis és dr. Newman közleményükben elemzik azon szülészeti állapotokat, melyek legtöbbször szülésindukció javallatául szolgálnak. Összehasonlítást tesznek idő előtti burokrepedés esetén az azonnali szülésindukció és a várakozó álláspont között. Megpróbálnak választ adni azon kérdésre, hogy kedvezőtlen méhszájlelet esetén egyértelműen jobb-e valamelyik cervix-érlelő szer a többinél. Vizsgálták továbbá azt, hogy praeeclampsia, magzati retardáció és oligohydramnion esetén végzett szülésindukciónál melyik a méhszájérlelés leginkább célravezető eszköze.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.